Fesleğen Nedir? Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Pa, 02/06/2022 - 19:47 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Fesleğen Nedir? Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Fesleğen hangi yemeklerde kullanılır? Fesleğen, Tayland, Endonezya ve Vietnam başta olmak üzere çeşitli mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. İtalyan yemeklerinde de kullanılmaya başlanılan fesleğen nane ailesinden bir bitkidir. Geleneksel pestoda ana bileşen olarak bilinir ve domates bazlı makarna soslarında favori bir baharattır. Fesleğen, çoğunlukla yeşil renkte olan yıllık bir bitkidir. Kokulu, tatlı bir kokuya ve biberli bir tada sahiptir. Fesleğen yaprakları biraz narindir ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Yaprakları yemek pişirmede kullanılan bitkinin ana kısmıdır. Evde yetiştirmesi kolay olan bir bitkidir.

Fesleğen Nedir? Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Fesleğen çeşitleri nelerdir?

 

Bazıları kırmızı veya mor olan 60'tan fazla fesleğen çeşidi vardır ve her birinin kendine özgü bir tadı vardır. Tatlı fesleğen en popüler ve yaygın çeşittir. Tay fesleğeni, anason benzeri tadı nedeniyle birçok tarifte de kullanılır. Mor sapları ve sağlam yaprakları ile diğer fesleğenlerden ayırt edilir. Limonlu fesleğen, tarçınlı fesleğen ve baharatlı çalı fesleğeni gibi diğer çeşitler, kokusuna, tadına veya biçimlerine göre adlandırılır.

Fesleğen Nedir? Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Taze ve kurutulmuş fesleğen

 

Fesleğen taze ve kurutulmuş olarak satılır ancak yemek pişirmek için genellikle taze fesleğen tercih edilir. Kurutulmuş fesleğen tazeden daha konsantre olmasına rağmen aynı tada sahip değildir. Taze fesleğen yerine kuru fesleğen miktarının üçte birini kullanmaktır. Örneğin, bir yemek kaşığı taze kıyılmış fesleğen, 1 çay kaşığı kuruya eşittir.

 

Fesleğenin tadı nasıldır?

 

Fesleğenin tadı çeşitliliğe bağlı olacaktır. Tatlı fesleğen, biber ve limon aromasına benzer bir tada sahiptir. Diğer çeşitler narenciye ve baharat tadındadır. Tay fesleğeni baharatlı meyan kökü aromasıyla daha lezzetlidir.

Fesleğen Nedir? Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Fesleğen hangi yemeklerde kullanılır?

 

Kullanmadan önce fesleğeni akan su altında durulamalı ve kurulanmalıdır. Yapraklar çoğunlukla gövdeden çıkarılır, şifon şeklinde kesilir veya ince doğranır. Ayrıca bütün olarak kullanılabilirler ve pizza sosu veya garnitür olarak değerlendirilebilir. Daha kalın olan sapları, acı olma eğiliminde oldukları için atılmalıdır.

Kuru fesleğen daha çok beyaz veya kırmızı et yemeklerinde kullanılmaktadır. Şefler tarafından etin fesleğenle terbiye edilmesi daha lezzetli olacağı dile getirilir. Ayrıca fesleğeni makarna için yaptığınız domates sosunda da kullanabilirsiniz. Sosa ayrı bir aroma katacaktır.

Ferahlatıcı yaz içeceği olan limonataya da fesleğen yaprakları konulabilir.

Yemeklerde fesleğen kullanırsanız en yoğun lezzet için, pişirme işleminin sonunda taze fesleğen eklenmelidir. Uzun süreli ısı fesleğenin yağlarının dağılmasına neden olur. Kuru fesleğen kullanılıyorsa, bitkinin yumuşaması ve diğer malzemelerle demlenmesi için tarifin başına eklenmesi gerekir.

 

Etiketler

Kategori