Brokoli Mikrodalgada Nasıl Pişirilir?

Pt, 06/06/2022 - 11:30 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Brokoli Mikrodalgada Nasıl Pişirilir?

Brokoli, ana yemekte, yanlarda kullanılabilen ve sos haline getirilebilen inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir. Lahana ailesinin bir parçası olan çok besleyici bir sebzedir ve lif, demir, C ve K Vitaminleri ve potasyum açısından çok yüksektir.

Brokoliyi pişirmenin birkaç yolu vardır ve her biri brokolinin tadı biraz farklı olacaktır. Kavrulması brokoliye hoş bir ceviz aroması verecek ve tuzlu suda kaynatılması brokoliyi yumuşatacak ve doğal lezzetini artıracaktır.

Ancak bu yöntemler zaman alabilir ve daha fazla hazırlık gerektirebilir, bu nedenle brokoliyi pişirmenin daha kolay bir yolu var mı? Brokoli mikrodalgada pişirilir mi?

 

Brokoli mikrodalgada nasıl yapılır?

 

Brokolinizi pişirmenin hızlı ve kolay bir yolunu arıyorsanız mikrodalgada buharda pişirmek harika bir seçenektir. Peki mikrodalgada brokoli nasıl pişirilir?

 • Yıkayın
  Brokoliyi yıkayın ve çiçek kısımlarını bölün. Mikrodalgada eşit şekilde pişirebilmeniz için çiçeklerin her birini kabaca aynı boyutta tutmaya çalışın. Parçaları kurutmaya gerek yoktur. 
 • Bir pişirme kabına koyun
  Alın Brokoli çiçeklerini, kabın aşırı doldurmamaya dikkat ederek dayanıklı bir kabı yerleştirin. Tüm çiçekler kasenin içine tam oturmalıdır.
 • Su Ekleyin
  Brokolinin üzerine, sahip olduğunuz brokolinin miktarına göre değişen miktarda 3-5 yemek kaşığı su dökün. 1 bütün brokoli 5 yemek kaşığı gerektirecektir.
 • Pişirme kabınızı kapatın
  Kabın üzerini uygun büyüklükte bir kapakla kapatın. 
 • Mikrodalga
  Brokoli yumuşayana kadar 2-4 dakika arasında tam güçte mikrodalgada pişirin. İlk 2 dakikadan sonra brokolinin pişip pişmediğini kontrol edin ve süreyi buna göre ayarlayın.

Brokoli Mikrodalgada Nasıl Pişirilir?

Brokoli başarıyla mikrodalgada nasıl pişirilir?

 

Brokoliyi mikrodalgada pişirmek, brokoliyi pişirmenin birçok yolundan sadece biridir. Lezzetini ve tüm besin değerini korumaya devam edecektir. Mikrodalgada mükemmel şekilde pişirilmiş brokoli elde etmenizi sağlamak için işte size en iyi 3 ipucu:

 

 • Aşırı Pişirmeyin – Aşırı pişmiş brokoli çok hızlı bir şekilde dağılır ve bebek maması benzeri bir doku alabilir. Aşırı pişirmemek için brokolinizi belirli aralıklarla mikrodalgada pişirmeye değer olabilir. 
 • Dikkat olmak! – Tabağı hazneden çıkardığınızda, içinde çok fazla sıcak buhar sıkışacak ve daha sonra serbest bırakılacaktır. Dikkatli olmazsanız gerekir 
 • Baharatları Unutmayın – Brokolinize pişirme işleminin ardından veya ortasında baharat ekleyebilirsiniz. Mikrodalgada pişiriyor olmanız, bir tutam tuzla baharatlama gibi temel bilgileri unutmanız gerektiği anlamına gelmez.

 

Brokoli'yi neden mikrodalgada pişirmelisiniz?

 

Brokoliyi pişirmek için mikrodalgayı kullanmanın bilmeniz gereken birtakım faydaları vardır:

 

 • Çok hızlıdır

Brokoliyi kavurma ve kaynatma da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde pişirebilseniz de mikrodalgada pişirmek açık ara en hızlı yöntemdir. Zamanınız kısıtlıysa ama yine de sağlıklı bir atıştırmalık veya garnitür istiyorsanız, brokoliyi mikrodalgada pişirmek cankurtaran olacaktır.

 

 • Basit bir yöntemdir

Çoğu insanın evinde bir mikrodalga fırın vardır ve bu, ihtiyacınız olan tek ekipmandır. Çoğu şeyi mikrodalgada ısıtmak gerçekten çok kolay ve brokoli ile tek ihtiyacınız olan bir kap, tabak ve biraz su.

 

 • Çok fazla pişirilebilir

Bir seferde oldukça fazla brokoli pişirmek kolaydır. Tüm brokoliye sığacak kadar büyük bir kaseniz veya tabağınız varsa ve mikrodalgaya da sığarsa, yeterince brokoli yapabilirsiniz!

Etiketler

Kategori