Ayakkabı Topuğu Kısaltılır Mı? Topuklu Ayakkabının Tabanı Kısaltılır Mı?

Pa, 01/23/2022 - 13:39 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
ayakkabı topuğu kısaltılır mı?

Çok uzun topuklu ayakkabılar, kullanıcıya güvensizlik duygusu verebilir ve yürümeyi zorlaştırabilir. Eğer değiştirme vaktiniz de geçtiyse hemen aklınıza ayakkabı topuğu nasıl kısaltılır sorusu gelir. Bununla birlikte, ayakkabı topuklularını kısaltmak o kadar kolay bir iş değildir. Topuklar, genellikle topuk tipine bağlı olarak, birkaç farklı şekilde kısaltılabilir.

Bazı topuklu ayakkabılar, daha kolay yürümeyi ve dönmeyi sağlayan ayak tabanın altında gizli bir platforma sahiptir. Bu topukların genellikle kısaltılmasına gerek yoktur. Topuklarınız bu platforma sahip değilse, ayakkabının tabanından bir miktar malzeme çıkararak onları kısaltmak mümkün olabilir.

Ayakkabı topuğunu kısaltmak çok yaygın bir hizmettir. Ayakkabı topuğu bir ayakkabı tamircisi tarafından kısaltılabilir.

 

Ayakkabı topuğu neden kısaltılır?

 

Bazı kadınların topuklarını kısaltmak istemesinin birkaç nedeni vardır:

  • Uzun bacaklarınız var ve boyunuzun çevrenizdeki insanlara uyması için kısaltılmalarına ihtiyacınız varsa,
  • Topuk yüksekliği çok fazla ve ayaklarınızda, ayak bileklerinizde rahatsızlık veya ağrıya neden olursa,
  • Yüksek topuk size yakışmıyorsa,
  • Çıplak ayakla giymek istiyorsunuz ama topuğu çıplak ayakla doğru görünemeyecek kadar büyükse.

ayakkabı topuğu kısaltılır mı?

Ayakkabı topuğu nasıl kısaltılır?

 

Bazı yüksek topuklu ayakkabıları kısaltmak imkânsız gibi görünebilir, ancak yüksek ayakkabıların daha iyi görünmesini sağlamak için birçok püf noktası vardır.

Örneğin, bazı uzun topuklu ayakkabılar, ayakkabıyı kısaltmak için gevşetebileceğiniz ayarlanabilir kayışlara sahiptir. Topuk ayaklarınız için çok fazlaysa, yüksekliği azaltmak için ayakkabılar için topuk koruyucuları veya özel tabanlık da kullanabilirsiniz.

En kritik şey ise ayakkabı modifikasyon için uygun olmayan araçlar kullanmak ve nasıl kısaltılacağını bilmeden yanlış kısaltılmaktır. İşte ayakkabı topuğu nasıl kısaltılır sorusunun cevabı:

 

Eğer daha önce deneyiminiz yoksa eski, kullanılmayan bir kunduranın topuklarını kısaltarak deneme yapabilirsiniz. Aksi halde direkt pahalı bir ayakkabı üzerinde kısaltma işlemine kalkışırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Evde yapılacak bazı işlerde önceden deneme yapmak çok önemlidir. Gelelim ayakkabı tabanını nasıl kısaltacağımıza:
 

  • Ayakkabı topuğu ahşap, plastik veya metalden yapılır. Genellikle uzun topuklu ayakkabılarda ahşap malzeme kullanılır. Eğer ahşap bir topuksa şerit testere kullanmanız gerekir.
  • Topuğu orantılı bir şekilde kesmek için düz gün bir şekilde çizip, işaretleyin. Çok fazla kısaltmamaya dikkat edin aksi halde önü havaya bakan bir ayakkabınız olabilir.
  • Topuğu kestikten sonra altını güzelce zımparalayın. Daha önce çıkarttığınız kauçuk altlığı bir tutkalla veya şok yapıştırıcı ile yapıştırın.

 

Yukarıdaki basit yöntemler sayesinde ayakkabı topuğu kısaltılır mı sorusunun cevabını öğrendik. Ayakkabı topukları ayak sağlığı açısından çok önemli olduğu için dikkat edilmelidir. Mümkünse iyi bir ayakkabı tamircisine bu işlemi yaptırın.

ayakkabı topuğu kısaltılır mı?

Ayakkabı topuklarını nerede kestirebilirim?

 

Genel olarak, ayakkabı topukları kısaltılabilir. Ancak topuk direğindeki fazlalığı kesmek o kadar basit değildir. Sorun, tipik bir topuğun, bir noktaya oyulmuş ve daha sonra bir ayakkabıya yapıştırılmış tek bir tahta veya plastik parçası olmasıdır.

Bir topuğu kısaltmanın tek yolu, topuk direğini doğru bir açıyla kesmektir. Demir testeresiyle kesilmiş bazı topuklu ayakkabılar gördüm ama sonuçlar genellikle hoş olmuyor.

Daha da kötüsü, ayakkabıyı keserek ayakkabıya zarar verme riski vardır. Bazı ayakkabılar, özellikle sentetik malzemelerden yapılmış olanlar hiç su alamazlar. Ancak kesici bir aletten çizik bile özelliğini bozulmayı başarır.

Topuklarınızı kısaltmak için tadilat konusunda uzmanlaşmış bir ayakkabı tamirhanesine gitmek gerekir. Bu yerler ucuz değildir, ancak yüksek kaliteli ayakkabılar üzerinde çalışma deneyimine sahip yerlerdir. Ayakkabı topuğunuzu kısalmak için iyi bir ayakkabı tamircisini tercih edin.

Kategori