Arabamın Kliması Neden Soğuk Hava Üflemiyor?

Pt, 07/04/2022 - 14:01 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Arabamın Kliması Neden Soğuk Hava Üflemiyor?

Kendinize sık sık “arabamın kliması neden soğuk hava üflemiyor?” diye soruyor musunuz? Bu durumu genellikle havanın sıcak ve güneşli olduğu yaz aylarında gözlemleyebiliriz. Açık alanda bir şey beklerken veya telefonunuzu kontrol ederken park etme sırasında aniden arabanızın içi ısınır.

Siz ve arkadaşlarınız bir yolculuğa çıkmak istediniz ama bir süre sonra klimanız sıcak hava üflemeye başladı. Bu rahatsız edici değil mi? Araba yolculuğunuzun tadını çıkarmak istersiniz fakat klimasız bir seyahatte bu mümkün gözükmez.

Ancak endişelenmeyin çünkü olası nedenleri tespit edip bunu düzeltmenize yardımcı olmak için buradayız.

 

Araba kliması neden soğuk hava üflemez?

 

Buna neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız, nasıl düzelteceğinizi bilemezsiniz.

Arabanızı tamire götürmeden önce, sorunla ilgili bir teori geliştirmeniz gerekir.

Bu nedenle, “Arabamın kliması neden soğuk hava üflemiyor?” sorunuzun olası sebeplerinden bazılarını bir araya getirdik.

Arabamın Kliması Neden Soğuk Hava Üflemiyor?

1. Elektrikli bileşenlerle ilgili sorunlar

 

Klimanızın sıcak hava üflemesinin sebeplerinden biri de sigortasının bozuk olmasıdır. Bu küçük bir elektrik sorunudur, ancak yine de diğer araç bileşenlerinin arızalanmasına neden olur.

 

2. Arabanızda freon (soğutucu gaz) düşük olabilir

 

Arabanızda kullanılan bir soğutucu olduğunu unutmayın. Freon, klima tarafından üflenen sıcak havayı soğutmak için kullanılır. Yani, bu gaz havanın soğukluğundan sorumludur.

Araç sisteminizde özellikle freonun geçtiği yerlerde kaçaklar varsa havanın olması gerektiği kadar soğuk olmamasına neden olabilir. Bu sızıntılar bir an önce giderilmezse aracınızın freon gazı azalacaktır. 

 

3. AC kompresör iyi takılmamış olabilir

 

Bazı ustalar, AC'nizin üflediği sıcaklıkta bir fark görmeye başladığınızda, kontrol etmeniz gereken ilk şeyin kompresör olduğunu söylüyor. Gevşek bir kompresör de sızıntılara neden olabilir. Kompresör ayrıca uygulamaya bağlı olarak havanın gaz veya sıvı forma dönüştürülmesini de sağlar. Doğru takılmamışsa veya arızalıysa, klimanız verimli çalışmayacaktır.

 

4. Sıkışmış aktüatör

 

Klimanızın üflediği havanın sıcaklığını arabanızın kontrolleri ile ayarlayabilirsiniz. Bu nasıl mümkün olabilir? 

Ayarlarınıza göre sıcaklığı düzenlemek için havalandırma sisteminde ileri geri sallanabilir. Kontrolleri ayarlamış olmanıza rağmen aracınız soğuk hava üflemiyorsa aktüatörde bir arıza olabilir. Ya da sıkışmıştır.

 

5. Arızalı veya tıkanmış kondenser bobinleri

 

Kondansatördeki tıkanmış kalıntılar bazı klima sorunlarına neden olabilir.

Çok fazla pislik veya toz varsa, soğuk hava kondenserden geçemez. Kondenserin işlevi, kimyasal soğutucu olan freonu sıvı haline dönüştürmektir.

Tıkanmışsa veya bazı kusurları varsa, çalışmaz ve kimyasalı değiştirmez. Bu durum klimanın yeteri kadar hava üflememesine veya sadece sıcak havanın gelmesine neden olacaktır.

Kategori