HEPA Filtre Nedir ve Ne İşe Yarar?

Çar, 12/22/2021 - 14:21 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
hepa filtre

Hava filtreleri için alışveriş yaparken, bazılarının ambalajında ​​HEPA kelimesinin yazılı olduğunu fark edersiniz. Peki HEPA filtre nedir?

HEPA kelimesi, " yüksek verimli  partikül tutma "nın kısaltması olan bir hava filtresi verimlilik standardıdır. Gerçek HEPA filtreleri, %99,97 veya daha yüksek bir oranda 0,3 mikron kadar küçük zararlı partikülleri veya alerjenleri yakalayacak şekilde derecelendirilmiştir. Belirli bir marka veya yapı türü ile ilişkili değildir.

Bir filtrenin verimliliğinin yanı sıra, hangi türün kullanılacağına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır. Sonuçta, kötü alerjiniz olsun ya da olmasın, herkes evinde veya işyerinde daha temiz hava solumaktan yararlanabilir. Filtrelerle ilgili diğer birkaç faktöre bir göz atalım.

 

Hepa filtreleri nasıl çalışır?

 

Tipik olarak, HEPA filtreleri parçacıkları yakalamak için üç farklı mekanizma kullanır. Toz veya saç gibi daha büyük parçacıkları durduran elek benzeri bir dış katman vardır. İç kısım kağıttan yapılmamıştır, bunun yerine genellikle ultra ince cam elyafından bir mat vardır.

Dış katmanların içinde genellikle daha ince parçacıkları yakalamak için tasarlanmış, yoğun şekilde katlanmış bir malzeme bulunur. İçeride, filtredeki boşluklar aslında parçacıklardan çok daha büyüktür. Bununla birlikte, gerçek bir HEPA filtresinin yapılma şekli nedeniyle, bazı etkiler doğrudan lifler üzerinde olduğundan ve diğerleri fırçalarken yakalandığından parçacıkların %99,97'si yine de durdurulur.

 

Hepa filtreleri alerjisi olan kişiler için etkili mi?

 

HEPA filtreleri, bir kişinin alerjenlerle uğraşırken elindeki araçlardan yalnızca biridir. Genellikle evcil hayvan kepeği, toz akarları ve polenleri temizlemede çok iyidirler. Bununla birlikte, havadan daha fazla parçacığı uzaklaştırırken faydalı olur.

Birçok alerjen halılarda, yatak takımlarında ve mobilyalarda birikir veya sadece masalarda ya da tezgahlarda durur. Buna rağmen, bir hava temizleyicide veya elektrikli süpürgede bir HEPA filtresi kullanmak, karşılaşabileceğiniz potansiyel olarak zararlı havadaki partiküllerin miktarını azaltmanın ve bunlarla başa çıkmanın proaktif bir yoludur.

 

Hepa filtreleri ile standart filtre arasındaki fark nedir?

 

Marka adı veya yapısı ne olursa olsun, standart ve HEPA filtreler arasındaki fark, yalnızca filtrenin partikülleri boyut ve frekansa göre yakalama verimliliğinde yatmaktadır.

Ne yazık ki, bazı filtreler HEPA olduğunu iddia etse de bazen durum böyle değildir. Ürünün 0,3 mikron kadar küçük partikülleri %99,97 veya daha yüksek oranda yakalayacağından emin olmak için etiketi kontrol ediniz.

 

Hepa filtreler hangi ürünlerde kullanılır?

 

Günümüzde çoğu HEPA filtresi, iç mekan hava temizleyicileri ile ilişkilidir. Ancak, gerçek HEPA kalitesinde filtreler hemen hemen her tür filtrede mevcuttur.

 

HEPA Filtreleri Bulunabilecek Ürünler:

  • Elektrikli Süpürgeler: Bazı elektrikli süpürgeler , HEPA seviyesinin üzerindeki partikülleri filtreler ve özel filtreler gerektirmez.
  • Hava Temizleyiciler: Hava temizleyiciler tüm farklı şekil, boyut ve niteliklerde gelir. Yanıltıcı etiketlemeye dikkat edin ve gerçek filtreleri arayın.
  • Ev Hava Filtreleri: Birçok markanın partikülleri aynı oranda veya ona yakın bir oranda temizlediğini iddia eden üst düzey versiyonları olmasına rağmen, HEPA etiketli herhangi bir ev hava filtresi bulmak gerçekten zordur.

hepa filtre nedir

Hepa hava filtrelerinin ömrü ne kadardır?

 

Çoğu HEPA hava filtresi aslında standart filtrelerden daha kısa bir ömre sahip olacaktır. Bunun nedeni, daha fazla parçacığı yakalamaları ve böylece daha hızlı dolmalarıdır. Filtrenin tipine bağlı olarak, değiştirmenin garanti edilip edilmediğini görmek için her 60-90 günde bir kontrol edilmeleri önerilir.

Temizlenebilen ve hatta yıkanabilen kalıcı HEPA filtreleri de vardır. Kalıcı filtreler genellikle iki ayda bir temizlenir. Yıkanabilir filtreler üç ila beş yıl, “kalıcı” olanlar ise 10 yıla kadar dayanabilir.

Etiketler

Kategori