Hamilelikte uzun süre ayakta durmanın bebeğe zararı var mı?

Pa, 01/09/2022 - 22:34 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte uzun süre ayakta durma

Hamilelikte ayakta kalma süresinin çocuğa riski tıbbi açıdan tespit edilmiştir. Bebeğin anne karnında gelişimi ve büyümesine olumsuz açıdan engel olarak önü alınamaz hasara neden olabilir. Özellikle çocuk doğum sırasında daha çok kilo kaybına uğrayabilir ve bebeğin kafa gelişimi vücuduna orantısız bir şekilde gerçekleşebilir.

Hamilelikte uzun süre ayakta durma durumunda oluşabilecek olumsuzlukları giderebilmek için ayağın yapısına uygun ve özel bir topuk desteği bulunan ayakkabı kullanılabilir. Yumuşak taban olmasına dikkat edilmelidir. Bu süreçte bol su tüketimi sağlanmalı, aşırıya kaçacak kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte uzun süre ayakta durma

Hamilelikte Ayakta Kalmanın Anneye Zararları Nelerdir?

Doğum öncesi uzun süre ayakta bulunmanın anneye riskleri kalıcı olarak doğum sonrasındaki süreçte de kendini belli edebilir. Uzun süre ayakta kalmak durumunda kalan anne adayının bel ağrıları gitgide artacaktır. Vücudun ağırlığı ayaklarla fazla gelecek ve oluşan bu orantısızlıktan dolayı kılcal damarlarda gerilmeler, ayak şişlikleri, bacakta ödem oluşumu, bel ve sırt ağrıları görülebilecektir. İleri boyutlu olarak tansiyonda yükselme ciddi sonuçlara neden olabilir. Anne adayının vücudu bu süreci kaldırabilecek bir bağışıklıkta bulunmuyorsa erken doğum oranı artacaktır.

Hamilelikte uzun süre ayakta durma sonucunda kas ağrıları meydana gelebilir. Bu ağrı oluşumunu giderebilmek için kullanılacak ilaçlar çocuğa zarar verebilir. El ve ayak bölgelerinde şişkinlikler ve ödem oluşumu huzursuzluğa ve yeme problemlerine sebep olabilir. Yapılan tespitlerde tıbbi olarak yaklaşık 15.haftaya gelindiğinde başlayan bel ağrılarını sebebi %60 oranında ayakta uzun süre kalmaktan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

 

Hamilelikte Ayakta Kalmanın Bebeğe Zararları Nelerdir?

Doğum öncesi uzun süre ayakta durmanın bebeğe riski fiziksel ve zihinsel süreçte kendini fark ettirmektedir. Hamilelik dönemi boyunca uzun süre ayakta durmak zorunda kalan sırt ve bel ağrılarıyla rahatsızlık çeken anne adayı dışında bebekte huzursuzluk yaşayacaktır. Uzun süreli ayakta kalmaktan kaynaklı olarak ki bu haftalık 25 saati aşan sürelere denk gelmektedir. Bebekler yaklaşık olarak 140 gramdan daha düşük kilo ile dünyaya gelebilmektedir. Yapılan incelemeler tıbbi olarak bebeklerin baş bölgelerinde asimetrik bir duruş bozukluğu oluştuğu fark edilmiştir. Bebeğin nörolojik gelişimi açısından da farklı problemlerin oluşabildiği gözlemlenmiştir. Uzun süre ayakta kalan ve yoğun bir çalışma yaşamı bulunan anne adaylarının düşük yapma riskleri normal süreçten 2 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu durumu engelleyebilmek için 21.haftaya geçiş yapıldıktan sonra bir gün içerisinde 4 saatten fazla ayakta durmamak gerekir.

Hamilelikte uzun süre ayakta durma

Hamileliğini Ayakta Geçirmek Zorunda Olanlara Öneriler

Doğum öncesinde ayakta kalan anne adayına tavsiyeler uzun süreli ayakta kalmanın oluşturabileceği olumsuzluklara gidermeyi sağlayacaktır. Hamilelik süreci boyunca işyerinde özellikle ara ara dinlenme molaları verilmeye çalışılmalıdır. Mümkünse bu süreç içerisinde masa başında işe devam etmeye dikkat edilmelidir.

 

Hamilelikte uzun süre ayakta durma zorunluluğu bulunan kişilere sunulabilecek öneriler şunlardır:

  • Ayağın her zaman için rahat bir durumda bulunması gerekir. Bu da kaliteli ve ayağın ortopedik yapısına uygun bir ayakkabı seçiminde bulmaktır. Özellikle spor ayakkabısı bu süreç tamamlanana kadar tercih edilirse kas yapısının zedelenmesinin de önüne geçilir.
  • Uzun süreli olarak ayakta kalma durumu bulunan kişiler 1 saat aralıklarla en az 15 dakikalık dinlenme molası vererek oturur pozisyonda durmaları gerekir.
  • Uzun süre ayakta kalınması gerekiyorsa muhakkak ki bulunan yerde ayağın altına alınabilecek ve denge oluşturmayı sağlayacak bir tabure bulundurulmalıdır. Süreç boyunca her bir ayak yaklaşık 15 dakikada bir kutu üzerinde ya da taburede dinlendirilerek oluşabilecek olumsuzluklar giderilmiş olur.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklı olarak oluşan bel ağrılarını azaltabilmek için doğum kemeri kullanmakta fayda sağlar.
  • Özel olarak hamilelerin de tercih edebileceği kompresyon çorabı adı verilen kıyafet giyilerek kılcal damarlarda kan dolaşımının rahatlıkla sağlanabilmesi ve oluşabilecek ağrılarında önüne geçebilmeyi önleyecektir.

 

Kategori