Hamilelikte Tırnak Değişiklikleri Neden Olur?

Per, 02/17/2022 - 23:54 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Tırnak Değişiklikleri Neden Olur?

Hamilelik sürprizlerle doludur. Hamile kadınlar fiziksel ve zihinsel durumlarında ciddi değişiklikler geçirir. Bazıları için sağlık zirvede olabilirken, diğerleri sorunlarla boğuşabilir. Bu sorunlardan biri de hamilelikte tırnak değişikliğidir. Birçok kadının hamilelik sırasında tırnaklarının değiştiğini biliyor muydunuz? 

Saç, cilt, ağırlık ve vücut şeklindeki değişiklikler hamile kadınlar için her üç aylık dönemde çok belirgindir. Hamilelik sırasında tırnak değişiklikleri daha az bilinir ve daha az konuşulur ancak çok yaygın bir semptomdur. Hamileyseniz, hamilelik yolculuğu sırasında böyle bir değişiklik fark edebilirsiniz. Peki, hamilelikte tırnak değişiklikleri neden oluyor?  Öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Hamilelikte tırnak değişikliklerinin nedenleri

 

Hamilelik vücutta birçok değişikliğe neden olur. Hamileyken, içinizde büyüyen yaşamı desteklemek için bir hormon dalgalanması olur. 

Bazı kadınlar için, büyüme normalden daha fazla görünebilir, bu da daha kalın ve daha parlak saçlara ve daha hızlı büyüyen tırnaklara neden olabilir. Bazı kadınlar ise tırnaklarında bu kadar şanslı değişiklikler yaşamazlar. Tırnaklarının altında lökonychia adı verilen beyaz çizgiler görebilirler veya tırnakları tırnak yatağından ayrılabilir. Bazıları için tırnaklar çok kalınlaşabilir, kırılgan hale gelebilir ve kırılmaya başlayabilir.

Hamilelikte Tırnak Değişiklikleri Neden Olur?

Hamilelikte Tırnak Bakımı

 

Hamilelik sırasında tırnak sorunları yaşıyorsanız, bunlarla ilgilenmenin birkaç yolu vardır:

 

1. Hijyen

Tırnaklarınızı her zaman temiz ve kirden uzak tutun. Tırnaklarınızın altında kir biriktiğinde, onları temizlemek doğal bir alışkanlıktır. Bu da kırılgan tırnaklarınızı kırabilir. Bazen, tırnaklarınızın altında kir bir yol bulduğunda, tırnaklar ile tırnak yatağı arasındaki boşluğu artırabilir.

 

2. Kısa Kesin

Tırnakları her zaman kısa ve kesilmiş tutun. Kıyafetlere, saçlara veya diğer eşyalara takılacak kadar uzun olmadığında kırılma daha az olacaktır. Kesilen tırnakların bakımını da kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

3. Nemlendirin

Tırnaklarınızın veya tırnak çevresindeki derinin çok kuru ve kırılgan olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni nem eksikliği olabilir. Tırnakları nemlendirmek ve beslemek için özel olarak tasarlanmış bir losyon kullanın.

 

4. Eldivenler

Tırnaklarınızı her zaman korumak için eldiven takabilirsiniz.

Hamilelikte Tırnak Değişiklikleri Neden Olur?

5. Profesyonel Bakım

Tırnak büyümesi durumunda, size yardımcı olacak bir profesyonel bulun. Bir kuaföre veya dermatoloğa gidebilirsiniz. Kendi başınıza bakım yapmaya çalışmayın.

 

6. Masaj

Kan dolaşımını iyileştirmek ve tırnak kalitesini artırmak için tırnak etlerinize masaj yapın. İnternette birçok markalı manikür yağı bulabilirsiniz. Alternatif olarak, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile de masaj yapabilirsiniz.

 

7. Dikkatle Kesin

Tırnaklarınızı kesseniz de törpüleseniz de bunu dikkatli ve nazikçe yapın. Sert kullanım kırılmaya ve hasara neden olabilir.

Kategori