Hamilelikte Sivilce Çıkması Cinsiyet Belirtisi Mi?

Pa, 01/30/2022 - 14:33 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Sivilce Çıkması Cinsiyet

Hamilelikte vücudun çeşitli yerlerinde değişiklikler olur. Bu değişiklikler bazen bebeğin cinsiyetine yorumlanır. Aslında cinsiyet 20. Haftadan sonra ultrason görüntüsü ile belli olur. Ancak biz sabırsız bir toplum olduğumuz için hemen cinsiyet araştırmasına gireriz. Hamileler vücudundaki değişikliklere bakarak tahmin yapmaya çalışır. Vücuttaki değişikliklerden biri de hamilelikte sivilce çıkmasıdır. Peki hamilelikte sivilce çıkması cinsiyet belirtisi midir? Hamilelikte sivilce çıkması hangi cinsiyeti gösterir?

 

Hamilelik sivilceleri ne zaman başlar? 

 

Sivilce, hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak kadınların çoğu, hamileliklerinin 6. haftasında sivilceler görmeye başlar. Sivilcelerin ani ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması aslında hamile kaldığınız en erken belirtilerinden biri olabilir. 

Hamilelik sivilceleri genel olarak birinci ve ikinci trimesterler boyunca sürer ve üçüncü trimesterde kaybolur, ancak bazı kadınların tüm hamilelikleri boyunca sivilceleri olur. İlk üç aylık dönemi sivilce olmadan atlatırsanız, muhtemelen daha sonra da çıkmaz.

Hamilelikte Sivilce Çıkması Cinsiyet

Hamilelikte sivilce neden çıkar?

 

Hamilelik sivilcelerinden iki ana faktör sorumludur. İlk olarak, kadınlar hamileliğin erken döneminde aşırı hormon değişiklikleri yaşarlar. Progesteron adı verilen bir hormon, bir fetüs için ideal bir ortam yaratılmasına yardımcı olmaktan sorumludur, ancak aynı zamanda cildinizdeki bezlerin sebum adı verilen daha fazla yağ salgılamasına (üretmesine) neden olabilir. Progesteron hamilelik sırasında yükseldiğinden, aşırı sebum gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilcenin başlıca 2 nedeni olan bakteri birikmesine sebep olabilir.

Hamilelik sivilcesinin ikinci büyük katkısı, hamile kaldığınızda vücudunuzun daha fazla su tutma eğilimidir. Vücudunuz bunu büyüyen cenini barındırabilmek için yapar. Ancak vücudunuz daha az sıvıdan kurtulduğu için vücudunuzda dolaşan toksinler normalde olduğu gibi salınmaz. Bunun yerine vücudunuz, teriniz ve cildiniz aracılığıyla toksinlerden kurtulmaya çalışarak gözeneklerinizde toksin birikmesine neden olabilir. Bu birikim sivilceye neden olabilir.

 

Hamilelikte sivilce çıkması hangi cinsiyet anlamına mı geliyor?

 

Hamilelik sivilceleri ve bebeğinizin cinsiyeti için ne anlama geldiği hakkında efsaneler vardır. Eskilere göre, hamilelikte sivilceniz varsa, kız bebeğinize hamile kalma olasılığınız daha yüksektir. Çünkü kız bebeğin hormonları sizinkiyle birleştiğinde hamilelik sırasında sivilceye neden olma olasılığı daha fazladır.

Aslında bu efsanede çok az gerçeklik payı var gibi görünüyor. Hamilelik hormonlarınız (bebeğinki değil) sivilce de dahil olmak üzere ne tür hamilelik belirtileri yaşayabileceğinizi gösterebilir. Eski insanlar, hamilelikte kız bebeğin annenin güzelliğini alacağına inandığı için hamilelikte sivilce çıkması kız bebek olarak yorumlanmıştır.

Kategori