Hamilelikte Ne Zaman Dermatoloğa Gitmelisiniz?

Per, 02/24/2022 - 20:57 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Ne Zaman Dermatoloğa Gitmelisiniz?

Hamilelik, bir kadının vücudunda birçok değişiklik getirir. Vücudunuz, içeride yeni bir yaşamı desteklemek için değişir ve uyum sağlar. Büyüyen yaşamı izlemek için düzenli kontrollere gidip, bebeği sağlıklı ve güvende tutmak için gereken her şeyi yapmalısınız. Peki hamilelikte ne zaman dermatoloğa gideceğinizi biliyor musunuz?

 

Hamilelik, cilt sorunlarına neden olabilir mi?

 

Maalesef evet! Hamilelikle ilgili hormonal dalgalanmalar bazen cildinizin üstesinden gelemeyeceği kadar fazla olabilir. Ciddi cilt sorunlarına ve tıbbi müdahale gerektiren diğer sorunlara neden olabilir.

 

Dermatolog Ziyareti Yapmanız İçin En Önemli 7 Neden

 

İşte dermatoloğunuzla randevu almanız ve nitelikli tıbbi yardım almanız gereken yedi durum.

Hamilelikte Ne Zaman Dermatoloğa Gitmelisiniz?

1. Akne

 

Sivilce gençlik yıllarıyla sınırlı değildir; hamileyken de sizi etkileyebilir. Ergenlik döneminde hiç sivilce çekmemiş olsanız bile, hamilelik hormonları bu sivilcelerin hemen çıkmasına neden olabilir. Cilt, hamilelikteki hormonal değişiklikler nedeniyle daha fazla yağ üretir ve bu da şiddetli akneye neden olabilir. Bir dermatolog, bu sorunla savaşmanıza ve sivilceniz her yere yayılmadan kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

 

2. Egzama

 

Merak etmeyin hamilelikte oluşan egzama bebeğe zarar vermez. Egzama, hormonlardaki dalgalanmalar nedeniyle oluşur ve doğumdan hemen sonra geçer. Dermatolog, egzamanın genetik, hormonal veya diğer bazı çevresel faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu alevlenmeye neden olan bazı kremler veya ilaçlar da olabilir. En kısa zamanda kontrol ettirmek daha güvenlidir.

 

3. Cilt Hasarı

 

Cilt hasarı sadece basit bir hormonal değişiklik olabilir; mevcut bir cilt durumunun tetikleyicisi veya başka bir sağlık sorunuyla örtüşen daha ciddi bir şeydir. Gerçekten daha ciddi bir şeyin belirtisiyse, gecikmek istemezsiniz, bu da hamilelikte sorunlara yol açabilir.

 

4. Skar Tedavisi

 

Herhangi bir yara izi tedavisi hamilelik sonrasına kadar bekleyebilir. Hamileyken lazer tedavisi yaptırmak güvenli değildir. Bir dermatolog, hamileliğiniz sırasında yara iziniz için neler yapabileceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. 

 

5. Kalıcı Cilt Tahrişi

 

Kuru ve kaşıntılı cilt hamilelik sırasında oldukça yaygındır. Bunun nedeni, cildinizin büyüyen bebeğe ve kilonuza uyum sağlamak için gerilmesidir. Hormonal değişiklikler de cildinizin kurumasına neden olabilir. Ancak cildiniz sürekli tahriş olmuş gibi görünüyorsa ve sürekli kaşımak istiyorsanız yardıma ihtiyacınız var. Bir dermatolog, size herhangi bir zarar vermeden kuru ve kaşıntılı cildi rahatlatabilecek bazı güvenli topikal kremler verebilir.

 

6. Saç Dökülmesi

 

Doğum sonrası saç dökülmesine herkes aşinadır. Hamileyken saçların uzaması ve parlak olması gerekiyor, değil mi? Ama saçlarınızın parmaklarınıza takıldığını gördüğünüzde ne yaparsınız? Yine, bu sadece bir miktar hormonal değişiklik veya daha ciddi bir şey olabilir. Kontrol ettirmek gereksiz endişeyi ortadan kaldırabilir.

Hamilelikte Ne Zaman Dermatoloğa Gitmelisiniz?

Hamileyken kollajen veya diğer ciltle ilgili takviyeler kullanabilir miyim?

 

Hayır, tavsiye edilmez. Hamilelik sırasında bunları kullanmanın yan etkileri hakkında çok fazla veri olmamasına rağmen, güvenli değildir. Bu tür takviyelerin hamile kadınlar üzerindeki etkisi hakkında yeterli veri yoktur.

 

Hamileyken cilt tedavisi yapabilir miyim?

 

Hamilelik sırasında cilt tedavileri tavsiye edilmez. Özellikle hamileyken bazı cilt sorunları yaşıyorsanız, herkes elinden gelenin en iyisini yapmak ister. Tüm cilt tedavilerinin, özellikle kimyasal içerenlerin güvenli olmayabileceğini söyledikten sonra. Hamilelik sırasında meydana gelen cilt sorunları, hormonlar yerleştiğinde doğumdan sonra kendiliğinden çözülecektir.

 

Kategori