Hamilelikte Nar Gaz Yapar Mı?

Pa, 01/16/2022 - 14:53 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte nar gaz yapar mı?

Hamilelikte nar gaz yapar mı?  Sorusu anne adaylarının merak ettiği konulardan biridir. Hamilelik sırasında, bir kadın beslenme gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olan ve damak zevkine uygun olan yiyecekleri tercih etmelidir. Bebek bekliyorsanız, sağlıklı meyve ve sebzeler yemeniz önemlidir. Nar gibi sağlıklı meyveler yemek, hamilelik sırasında size çeşitli vitaminler sunacaktır. Bu meyvenin sağladığı besinler bebeğinizin gelişimine yardımcı olacağından, bu meyveyi hamileliğin ilk üç ayından itibaren yiyebilirsiniz. Peki hamilelikte nar gaz yapar mı? İşte hamilelikte narın faydaları ve zararları…

 

Birçok doktor ve beslenme uzmanı, hamilelik sırasında nar yemenin veya nar suyu içmenin faydalı olduğunu söyler. Bunun için tıbbi bir kanıt yoktur, ancak hamilelik sırasında nar yemenin zararlı olabileceğini gösteren herhangi bir olay veya kanıt görülmemiştir. Taneleri fazla tüketilmemelidir, ancak suyu tüketmek güvenlidir. Nar suyunun sunabileceği onlarca besin vardır. Doğal tatlı içeriği olduğu için şeker ihtiyacınızı karşılar.

Hamilelikte nar gaz yapar mı?

Hamilelikte nar yemenin sağlığa faydaları

 

Nardaki çeşitli besinler, hamile bayanlar için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda meyvenin fiziksel yapısı da kadınlara çeşitli şekillerde fayda sağlar.

 

1. Demir eksikliği anemisini önleyebilir

 

Nar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitaminin gerekli bir miktarı, tüketilen gıda maddelerinden demir sentezine yardımcı olduğundan hamile bir kadın için gereklidir. Hamilelik sırasında demir açısından zengin besinler yerseniz veya demir takviyesi alırsanız, kanınızda yeterli demir depoları olacaktır. C vitamini vücudunuzun demiri emmesine bile yardımcı olur. Vücudunuzdaki yeterli miktarda demir ve C vitamini, genellikle erken doğuma yol açan demir eksikliği anemisi riskinizi azaltır.

 

2. Sindirim sistemini düzenler

 

Nar iyi bir lif kaynağıdır. Kabızlık ve diğer sindirim bozukluklarını uzak tutmak için hamile kadınların lif açısından zengin sebze ve meyveleri yemeleri önerilir. Lif, bağırsak hareketlerini uyararak tüm sistemi düzene sokmada ve birçok rahatsızlıktan kurtulmada önemli bir rol oynar.

 

3. Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur

 

Vücutta çeşitli bedensel işlemler sonucunda oluşan serbest radikaller, esasen toksinler gibi atılması gereken atık ürünlerdir. Ancak bunların bazıları vücutta kalabilir, sağlıklı hücrelerle ve hatta DNA molekülleriyle etkileşime girerek vücuda dahili olarak zarar verebilir. Zaman zaman plasentayı da etkileyebilir. Onlarla savaşmanın en iyi yolu antioksidanlardır ve narlar antioksidan açısından zengindir. Narlarda bulunan antioksidanlar, hücrelerdeki herhangi bir hasarı onarmaya yardımcı olabilir ve çocuğun beynini herhangi bir hasardan koruyabilir.

 

4. Kramplardan kurtulma sağlayabilir

 

Potasyum, hamile bir kadın için gerekli olan bir başka mineraldir. Günlük olarak sağlıklı bir miktarda nar suyu içmek, vücudunuzda iyi bir potasyum kaynağı sağlayabilir. Nar suyu içmek veya potasyum açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek, hamilelikle ilgili kramplardan kurtulmanızı sağlayabilir.

 

5. Bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur

 

Folat, fetüsün uygun zihinsel gelişimi için gerekli bir elementtir. Bir bardak nar suyu günlük folat ihtiyacınızın en az %10'unu karşılayabilir, bu nedenle hamilelik diyetinizin olmazsa olmazıdır. Folat, bebeğin beyin gelişimini doğru yolda tutarak nöral tüplerin ve sinir sisteminin gelişimini destekler.

 

Hamileler nar suyu içebilir mi?

 

Evet, hamileler nar suyu içebilir. Nar suyu, sağlıklı ve besleyici olduğundan hamile kadınlara şiddetle tavsiye edilir. Hamilelik sırasında, normal kahvaltınızın yanında nar suyu içebilirsiniz.

Hamilelikte nar suyu

Hamilelikte nar suyu içmenin faydaları

 

Hamilelikte nar suyu tüketimi, aşağıdaki gibi pek çok faydayı da beraberinde getirir:

 

  • Bir bardak nar suyu yaklaşık 150 kalori sağlayabilir.
  • Hamilelikte nar suyu içmek hidrasyon seviyenizi dengeleyebilir.
  • Nar suyu, günlük K vitamini ihtiyacınızın yaklaşık dörtte birini karşılayabilir.
  • Ayrıca birçok hamilelik komplikasyonlarından kurtulmanızı sağlayabilir.

 

Hamilelikte nar gaz yapar mı?  Sorusuna gelince her besinde olduğu gibi aşırı tüketmek gaz sebebi olabilir. Aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca tanelerini tüketmemeye dikkat edin aksi halde kabızlık sebebi olabilir.

 

Kategori