Hamilelikte Limon Yemek Zararlı Mıdır?

Çar, 01/12/2022 - 12:28 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte limon yemek

Hamilelikte limon yemek zararlı mıdır? Hamilelikte limon yemek düşüğe sebep olur mu? Bu sorular tüm anne adaylarının merak ettiği bir konudur.

Hamilelikte limon yemek aslında faydalıdır ancak bazı dezavantajları da vardır.

Limon doğru miktarda alındığında vitamin ve mineral sağlar, sabah bulantısını önleyebilir ancak diş minesine zarar verebilir, mide ekşimesi veya diğer gastrointestinal sorunları tetikleyebilir ya da şiddetlendirebilir. Limon yemenin hamileliğinizi nasıl etkileyebileceği konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Bir orta boy limon, çok sayıda vitamin ve mineral sunarken sadece 17 kalori içerir ve neredeyse hiç yağ içermez. Bu vitamin ve minerallerden bazıları, tümü doğmamış bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için hayati besinler olan kalsiyum, tiamin, niasin, folat, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, pantotenik asit, B-6 vitamini ve riboflavin içerir. Aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Hamilelikte limon yemek, bu mideralleri almanızı sağlar.

Hamilelikte limon yemek

Hamilelikte limon yemek mide bulantısına iyi gelir

 

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, limonlar sabah bulantısı ile ilişkili mide bulantısını da en aza indirebilir. Limonları yemek faydalı olsa da, onları emmek ve hatta sadece koklamak da mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sabah bulantınız özellikle şiddetli oluyorsa, belirtilerinizi tedavi etmek için limonlara aşırı güvenmeyin. Bunun yerine doktorunuza danışın.

 

Hamilelikte limon yemek mide ekşimesine sebep olabilir

 

Gebeliğin ikinci yarısında, birçok kadın mide ekşimesi veya diğer gastrointestinal rahatsızlıklardan mustariptir. Yüksek asit içerikli limonlar bu semptomları tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Bu sorunları yaşıyorsanız, belirtiler geçene kadar limon ve diğer turunçgilleri yemekten kaçının.

 

Diş minesine zarar verebilir

 

Sitrik asit diş minesine zarar verebilir. Limonlar özellikle yüksek miktarda sitrik asit içerir. Bunun olmasını önlemek için düzenli olarak çok miktarda limon tüketmekten kaçının. Dişlerinizde limon yemekten kaynaklanabileceğini düşündüğünüz değişiklikler fark ederseniz diş hekiminize başvurun.

Hamilelikte limon yemek

Hamilelikte limon nasıl yenir?

 

Hamilelikte limon yemek istiyorsanız, mide ekşimesi veya başka yan etkiler yaşayıp yaşamadığınızı belirlemek için önce küçük miktar almayı düşünebilirsiniz. Bir bardak suya veya çaya bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinize limon eklemek de tercih edilebilir.

Kategori