Hamilelikte Keçi Peyniri Yenir Mi?

Cu, 01/27/2023 - 18:40 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
hamilelikte keçi peyniri

Peynir, kalsiyum açısından zengin bir süt ürünüdür ve hamilelik sırasında sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak kullanılabilir. Hamileyken keçi peyniri yiyebilirsiniz ancak hamileyken bazı keçi peyniri türlerinin güvenli olduğunu bilmelisiniz. Sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşit keçi peyniri vardır. Çoğu sert peynir, daha az su içerdiklerinden güvenlidir.

Yumuşak peynirler, listeria bakterilerinin büyümesi için iyi bir yerdir, bu nedenle hamileyken önerilmemektedir. Hamileyken keçi peyniri yemek için daha fazla A vitamini (enfeksiyonları ve hastalıkları önleyen antioksidanlar) ve B vitaminlerini alabilirsiniz. B1 vitamini sinir sisteminde önemli bir rol oynar.

B2 vitamini vücut dokuları için iyidir ve B5 vitamini cilt, tırnaklar ve saç için iyidir. Keçi peyniri diğer besinler açısından da zengindir. Bu peynir yüksek oranda çinko (çinko) ve özellikle selenyum içerir. Bu besinler vücudun gücünü artırmak ve dejeneratif hastalıklarla mücadele etmek için gereklidir.

Hamileyken keçi peyniri tüketmek, bir süt ürünü olması, vücudunuzun daha hızlı sindirmesi ve içindeki yağın düzgün bir şekilde emilmesi nedeniyle size birçok fayda sağlar. Keçi peyniri yağı, normal peynir yağından biraz farklıdır. Keçi peyniri yağı vücutta daha az depolanır. Keçi peyniri, sindiriminize yardımcı olmak için normal peynirden daha iyi bir seçimdir.

hamilelikte keçi peyniri

Pastörize keçi peyniri hamilelikte güvenlidir ve diğer peynir türlerine göre daha avantajlıdır. Keçi peyniri daha az kaloriye sahiptir. Daha az sodyum, yağ, kolesterol ve doymuş yağ içerir. Daha fazla selenyum (antioksidan) ve bakır içerir. Daha fazla vitamin, özellikle B1, B2 ve B3 vitaminleri içerir. Keçi peynirinde de yeterince protein vardır.

Keçi peyniri hamileyken günlük beslenmede iyi bir yere sahip olabilecek faydalı süt ürünlerinden biridir. Bu peyniri salatalarda veya makarnalarda tüketebileceğiniz gibi ekmeklerin yanında da tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanları günde 30 gram peynir önermektedir.

Herhangi bir komplikasyonu önlemek için pastörize keçi peyniri kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Keçi peyniri almak istediğinizde son kullanma tarihine ve peynirin sertliğine dikkat etmelisiniz. Keçi peyniri yemenin bir başka çözümü de, tüm zararlı maya ve bakterilerden kurtulmak için onları pişirmektir.

Keçi peyniri de diğer peynir ürünleri gibi yağ oranı yüksek olmasına rağmen trans yağ içermez. Keçi peyniri de dahil olmak üzere keçi sütü ürünlerinin inek sütü ürünlerine sağlıklı bir alternatif olduğu iyi bilinmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, keçi peynirinin sağlıksız bir şekilde üretilmesi veya pastörize edilmemesi durumunda zararlı olduğu ve hastalığa neden olduğudur.

Kategori