Hamilelikte Horlama Nedenleri, Belirtileri ve Önlemleri

Pt, 02/21/2022 - 02:50 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
hamilelikte horlama

Hamilelikte horlama yaygın bir durumdur. Bu durum etraftakilerin uykusunu böldüğü için oldukça utanç verici olabilir. Horlama erkeklerde kadınlardan daha yaygın olduğu için hamilelikte horlama garip gelir. Horlama hamileliğin ilk aşamalarında başlar, ancak birçok kadın bunu yalnızca göbek büyümeye başladığında yaşar. Şikâyet sadece hamileliğin son ayağında başlar.

Eş şikâyet etmedikçe horladığından bazen hamile bayanın haberi bile olmaz. Araştırmalar, kadınların %70'inin farklı frekanslarda horladığını ortaya koyuyor. Hormonlar hamilelikte büyük rol oynar ve birçok belirtiye neden olur, bunlardan biri de horlamadır. Şimdi horlama belirtileri, nedenleri, tedavileri vb. ile ilgili konuları ele alacağız.

hamilelikte horlama

Hamilelikte horlamanın nedenleri nelerdir?

 

Horlama tüm gebeliklerde var olan bir durum değildir. Yine de araştırmalar, birçoğunun horlama yaşadığını belirtiyor. Vücuttaki değişiklikler hamilelikte horlamaya neden olur. Hamilelik sırasında horlamaya katkıda bulunan diğer nedenler şunlardır:

 

1. Burun Tıkanıklığı

Hamilelikte östrojen seviyeleri yükselir ve bu da burun geçişine yakın mukus zarının şişmesine neden olur. Bu, burun aktivitesinde tıkanıklıkla sonuçlanan mukus üretimini arttırır ve bunun sonucunda horlama olur. Kan hacmindeki artış, kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu, burun zarlarında şişmeye neden olur ve nefes almayı zorlaştırır.

 

2. Yorgunluk Hissi

Gevşemiş boğaz kasları solunum yollarını tıkayarak nefes alırken titreşimlere neden olur.

 

3. Kilo Alımı

Hamilelikte sık görülen kilo alımı, genellikle solunum yollarını sıkıştırarak nefes almayı zorlaştırarak horlamaya neden olur.

 

4. Uyku Apnesi

Horlama, tıkanmış hava yollarının ve uykudayken aniden (bir saniye için) nefesin kesilmesinin sonucudur. Diğer semptomlar nefes nefese kalma sesleri ve gündüz uyku halidir.

 

5. Soğuk Algınlığı ve Alerjiler

Soğuk algınlığı ve grip gibi tüm alerjiler horlamaya neden olur. Burun tıkanıklığı nefes almayı bile zorlaştırır.

 

6. Kafeinli İçecekler

Kafein içeren içeceklerin tüketilmesi solunum yollarını tıkayarak horlamaya neden olabilir.

 

7. Kan Damarları ve Kan Temini

Hamilelik sırasında hamile bir kadının vücudundaki kan akışı artar. Kan damarları da genişleyerek burun zarlarının şişmesine neden olur. Bu, burun deliklerine baskı uygulayarak nefes almayı zorlaştırır. Gündüzleri nefes almak kolaydır, ancak uyuduğunda ve ağızdan nefes aldığında zorlaşır ve horlamaya neden olur.

hamilelikte horlama

Hamilelikte horlama genelde ne zaman başlar?

 

Horlama, hamilelik hormonlarının burun tıkanıklığına neden olduğu 16. hafta civarında ikinci üç aylık dönemde başlar. Hamilelikte horlamanın nedeni hamilelik hormonlarının artmasıdır.

 

Hamilelikte horlamayı önleme

 

Horlama şüphesiz gelişmekte olan bebek için çok rahatsız edici ve tehlikelidir. Aşağıdaki adımlar hamilelik sırasında horlamayı önlemeye yardımcı olur.

 

1. Burun Bantları

Horlama şeritleri tıbbi mağazalardan kolayca temin edilebilir ve kullanımı da kolaydır. Uyuşturucu içermezler ve aynı zamanda güvenlidirler. Uyumadan önce buruna yapışmak yeterlidir.

 

2. Nemlendirici

Burun tıkanıklığı nedeniyle hamilelikte nemlendirici kullanmak faydalıdır.  Süreye bağlı olarak farklı tiplerde bulunurlar. 8 saat veya daha uzun süreli olması huzur içinde uyumaya yardımcı olabilir.

 

3. Yanınızda Uyuyun

Düz uyumak mümkün olmadığı için yan yatmak hamilelikte yardımcı olur. Düzgün kan dolaşımı ve huzurlu bir uyku için sol tarafa yatmak da önemlidir.

 

4. Baş Yüksekliği

Başı yukarı kaldırarak ve iki yastık kullanarak uyumak, burundan uygun hava akışını sağlar. Bu, daha kolay nefes almayı sağlar ve horlamayı en aza indirmeye yardımcı olur.

 

5. Doğru Yemek

Hamilelikte fazla kilolu olmak iyi değildir. Daha az kalori alımı, horlamayı azaltmaya ve sağlıklı ve formda kalmaya yardımcı olur.

 

6. Sigaradan Kaçının

Hamilelik sırasında sigara içmek iyi değildir ve bebekte ciddi sorunlara neden olabilir ve hatta horlamayı tetikleyebilir.

 

7. Uyku Haplarından Kaçının

Hamilelik sırasında uyku hapı veya sakinleştirici almaktan kaçının.

Kategori