Hamilelikte Havuç Yemenin Faydaları Nelerdir?

Pt, 02/14/2022 - 14:44 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
hamilelikte havuç yemenin faydaları

Hamileyseniz, doğmamış bebeğinizin sağlığı ve iyiliği için her şeyi doğru şekilde yapmak istersiniz. Hamilelikte dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli şey beslenmenizdir. Hamilelik havuç yemenin iyi bir seçenek olup olmadığını merak ediyorsanız, aşağıdaki makaleyi okuyun. Hamilelik sırasında havuç tüketmenin çeşitli yararlarını ve risklerini tartışacağız.

 

Havucun Besin Değeri

 

Havuç, çeşitli hayati vitamin ve minerallerle yüklü harika kök sebzelerdir. Aşağıdaki tablo size havuçların besin değeri hakkında bilgi verecektir.

hamilelikte havuç yemenin faydaları

Yukarıda belirtilen değerler 100 gram havuçta bulunan yaklaşık değerlerdir. Gördüğünüz gibi havuçlar, özellikle hamilelik sırasında sizi sağlıklı tutan birçok hayati besin içeren birer çikolatadır. Şimdi hamileyken havuç yemenin en önemli sağlık yararlarını listeliyoruz.

hamilelikte havuç yemenin faydaları

Hamilelikte Havuç Yemenin Faydaları

 

Havuç, çeşitli vitamin ve minerallerin bir güç merkezidir. Bu kök sebzeler hem çiğ hem de pişmiş halde yenebilir. Havuçların hamileliğinizde sizin için muazzam sağlık yararları vardır.

 

1. Görme İçin Faydalıdır

Zengin bir A vitamini kaynağı olan havuç, hamilelik sırasında göz sağlığınız için çok iyidir. Hamilelikte sadece gözlerinize ve görmenize özen göstermez, aynı zamanda fetal göz gelişimi için de faydalıdır.

 

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havuç, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede son derece faydalı olan çok miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık hamilelik sırasında düşme eğilimindedir ve düzenli olarak havuç tüketmek bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

 

3. Fetal Gelişime Yardımcı Olur

Havuç tüketimi, fetal kemik ve diş oluşumu için çok önemli olan kalsiyum ve A vitamini karotenini bol miktarda içerdiğinden, fetal büyüme ve gelişme için çok etkilidir.

 

4. Anemiyi Önlemeye Yardımcı Olur

Günlük hamilelik diyetinize havuç dahil etmek, hamilelikte kansızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Çünkü havuç sadece demir açısından zengin değil, aynı zamanda demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olan C vitamini de içerir.

 

5. Kabızlığı Giderir

Kabızlık hamile kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Havuçlarda yeterli miktarda lif bulunur ve düzenli olarak havuç tüketmek kabızlık sorunlarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Havuç ayrıca diğer sindirim problemlerini uzak tutmaya yardımcı olur.

 

6. Cildi Güzelleştirir

Hamilelik sırasında kadınlar, dermatolojik sorunların belirtileri olan döküntüler ve çiller geliştirme eğilimindedir. Hamile bir kadın, kendisini birçok zararlı kimyasala maruz bırakan güzellik uygulamalarından uzak durmalıdır. Yani böyle bir durumda havuç hamile kadınlar için doğal bir ilaçtır. Hamilelikte havuç yemek anne adayının cildini ve bebeğin kaslarını sağlıklı tutar.

 

Ek Faydaları

 

  • Şiddetli hamilelik krampları yaşıyorsanız havuç tüketin.
  • Şişliği ve toksemiyi azaltmada yardımcı olurlar.
  • Havuç, anne sütünün kalitesini artırmaya yardımcı olan A vitamini nedeniyle doğumdan sonra bile faydalıdır.
  • Havuç suyunda bulunan fitokimyasallar vücudun düzgün çalışmasını sağlar.

Hamileliğin üçüncü trimesterinde havuç suyu tüketmek bebekte sarılık olasılığını azaltır.

hamilelikte havuç yemenin faydaları

Hamilelikte Havuç Yemenin Zararları

 

Diğer besinlerde olduğu gibi havuç da aşırı tüketilirse size zarar verebilir. İşte hamilelik sırasında aşırı havuç tüketmenin zararları:

 

  • Çok fazla beta-karoten böbreğe zarar verebilir ve ilgili komplikasyonlara neden olabilir. Günde bir taze havuç yeterlidir, aşırıya kaçmayın.
  • Alerjiniz varsa, hamilelik sırasında havuçtan kaçının. Havuçla ilişkili alerji semptomları baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliktir.
  • Aşırı A vitamini alımı, gelişmekte olan bebek için iyi değildir.
  • Hamile bir bayan olarak safra yolu hastalığınız varsa, fazla havuç tüketiminden kaçının.
  • Baharatlı ve kızarmış havuç hamilelik sırasında zararlıdır.
  • Aşırı havuç suyu alımı sizi uyuşuk hale getirebilir.

 

1. Hamilelikte havuç yemek bebeğin görmesini iyileştirmeye yardımcı olabilir mi?

Evet olabilir. A Vitamini açısından zengindirler. Düzenli tüketim bebeklere de fayda sağlayabilir.

 

2. Hamilelikte havuç yemek bebeğin cildini iyileştirebilir mi?

Havuç beta karoten açısından zengindir. Bu cilt için çok iyidir. Anne ve bebeğin iyi parlayan bir cilde sahip olmasına yardımcı olabilir.

 

3. Havuç hamilelikte kabızlığa yardımcı olabilir mi?

Evet olabilir. Yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olurlar.

 

4. Hamilelikte çok fazla havuç yemek bebeği etkileyebilir mi?

Havuçların aşırı yüklenmesi cilt renginin bozulmasına neden olabilir. Buna karotenemi denir. Cildin sarımsı-turuncu görünmesini sağlayabilir.

Kategori