Hamilelikte Hapşırma Neden Olur? Hapşırmanın Bebeğe Zararı Olur Mu?

Pa, 02/20/2022 - 14:20 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
hamilelikte hapşırma

Hamilelik sırasında hapşırma, özellikle sabah bulantısı ve şişkinlik gibi diğer semptomlarla mücadele ederken, bebek bekleyen anne için rahatsız edici bir durum olabilir. Sürekli hapşırma karnın alt kısmına baskı uygulayabilir, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına ve solunum güçlüğüne neden olabilir. Rahatsızlığa rağmen, hamilelik sırasında hapşırmanın tehlikeli olmadığını, sadece rahatsız edici olduğunu bilmek gerekir.

Hamilelik, anne adayı için sürekli bir endişe dönemidir. Pek çok bilinmeyen durumlar ve vücut değişiklikleri, hamile bir kadın için endişe oluşturur. Hamileliğiniz boyunca sürekli hapşırma yaşıyorsanız ve endişeleniyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Daha fazlasını öğrenmek için yazımızı dikkatlice okuyun.

hamilelikte hapşırma

Hamilelikte hapşırma nedenleri nelerdir?

 

Hamilelik sırasında hapşırma, düşük bağışıklıktan alerjiye kadar çeşitli nedenlerle olabilir. Hamileyken hapşırmanın ana nedenlerini şunlardır:

 

1. Alerjiler

Alerjiye yatkın olan kadınlar, hamile olduklarında artan alerjik reaksiyonlar yaşayacaklardır. Alerjiler hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Toz alerjileri, duman alerjileri ve polen alerjileri hamilelik sırasında hapşırmanın artmasına neden olabilecek bazı alerjilerdir.

 

2. Hamilelik riniti

Bu durum, kadınlarda hapşırmanın önde gelen nedenlerinden biridir. National Library of Medicine'de yayınlanan bir makaleye göre, hamilelik sırasında rinit oldukça yaygındır ve semptomlar arasında hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklık sayılabilir. Hemen hemen her kadın bu durumu hamileliğinin bir aşamasında yaşar ve ortalama olarak yaklaşık altı hafta sürer. Mukoza zarına artan kan akışı ve dengesizlikler esas olarak hamilelik rinitinden kaynaklanır.

 

3. Zayıf bağışıklık sistemi

Hamileyken, vücudunuzun tüm kaynakları, içinizde büyüyen fetüsün büyümesi ve gelişmesiyle ilgilenmek için yönlendirilir. Bunun sonuçlarından biri, daha düşük bir bağışıklık seviyesidir. Sonuç olarak, hızla bakteriyel ve viral enfeksiyonlara yakalanabilir ve ayrıca hapşırma yaşayabilirsiniz. Bu sebeple, doktorunuz, hamilelik sırasında ekstra dikkatli olmanızı ve enfeksiyon ve hastalıklara maruz kalmamaya özen göstermenizi isteyebilir.

hamilelikte hapşırma

Hamilelikte hapşırırken nasıl hissedersiniz?

 

Hamilelik sırasında hapşırırken alt karın bölgenizde keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Rahim kasları büyüyen fetüse uyum sağlamak için gerilir. Hamile bir kadın zaten yuvarlak bağ ağrısı yaşar. Hapşırma bu acıya ve rahatsızlığa katkıda bulunabilir. Bazı kadınlar ayrıca hamileyken stres inkontinansı veya ani beklenmedik idrar sızıntıları yaşayabilir. Bu da normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

 

Hapşırma hamile anneyi ve bebeğini etkiler mi?

 

Hapşırma hamile anneyi ve bebeğini etkilemez ve zararlı değildir, ancak anne bu hapşırmalardan dolayı rahatsızlık hissedebilir, ağrılar ve sızılar yaşayabilir. Hamileyken, en ufak hastalık belirtisinde endişe duyabilirsiniz. Hapşırma hem fiziksel hem de zihinsel olarak oldukça stresli bir durum olabilir. Bazen keskin karın ağrısına neden olabilen bu hapşırmaların bebeğinizi etkileyeceğinden endişe duyabilirsiniz. Ancak doktorlar ve tıp uzmanları endişelenecek bir şey olmadığını öne sürmektedir. Eğer sürekli hamilelikte hapşırma sürekli olursa ve rahatsız edici hale geliyorsa, doktorunuza danışmanız gerekebilir.

 

Kategori