Hamilelikte Diş Problemleri ve Tedavileri

Pt, 02/28/2022 - 22:52 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Diş Problemleri

Hamilelik diş sorunlarına neden olabilir. Hamilelikte vücudunuzdaki hormonal değişiklikler ve kalsiyum seviyelerindeki artış, sadece bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi dişlerinizi de biraz zorlayabilir. Hamilelikte diş problemleri hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Hamilelikte diş hekimine gidebilir mi?

 

Buradaki en büyük soru hamile bir kadın dişçiye gidebilir mi? Diş tedavisi görebilir mi, yoksa sadece bekleyip doğum sonrasına kadar acı veya rahatsızlık mı çekmeli?

Merak etmeyin, hamile kadınlar dişçiye gidebilirler. Belirli düzenli tedavileri yaptırabilirler. Diş doktoruna gitmek kendilerine veya çocuğuna zarar vermez. Anestezi, güçlü ilaçlar veya çok fazla ağrı gerektiren daha yoğun tedaviler gerekirse jinekologunuz ve diş hekiminiz güvenli olduğunu söylemedikçe tedaviyi beklemeniz gerekebilir.

Hamilelikte Diş Problemleri

Gebelikte diş sorunlarının belirtileri nelerdir?

 

Hamile kadınların yaşadığı yaygın diş problemlerinden bazıları şunlardır:

 

1. Diş eti iltihabı

Diş etlerindeki iltihaplar küçük bir şişlik olabilir ancak tedavi edilmezse daha ciddi diş eti hastalıklarına yol açabilir.

 

2. Gevşek dişler

Evet hormonlar (progesteron) dişleri gevşetebilir ancak hamilelikten sonra düzelecektir.

 

3. Çürükler

Hamilelik sırasında çürükler artabilir. Hatta bu bakterileri bebeğe geçirebilir ve bebek büyüdükçe diş sorunları olasılığını artırabilir.

 

4. Piyojenik tümör

Hamilelik tümörleri olarak da bilinen piyojenik tümörler kanserli değildir. Genellikle iyi huyludurlar ve diş etlerinizde dişlerinizin arasında oluşurlar. Kolayca kanama eğilimi gösterirler. Dişlerinizde çok fazla plak oluşumunun bir sonucu olabilir; bu da artan hormonlardan kaynaklanabilir.

 

Hamileyken diş tedavisi yaptırabilir misiniz?

 

Bazı diş problemleri göz ardı edilebilir, ancak çok büyük ağrı ve rahatsızlığa neden olan birkaç tane vardır. Fiziksel ve zihinsel olarak sizin iyiliğiniz için onları hemen düzeltmeniz gerekir. Hamileyken çoğu diş tedavisi güvenlidir. Aşağıdakileri güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz:

  • Diş röntgeni
  • Ekstraksiyonlar
  • Anestezi
  • Diş dolguları
  • Diş temizliği

 

Bunlar, zor veya karmaşık olmayan düzenli diş prosedürleridir. Diş hekimleri, bu prosedürleri herhangi bir sorun olmadan halletmek için iyi donanımlıdır. Hamileyken, yukarıda bahsedilen işlemlerden bazıları ağız sağlığınızı korumak için bir zorunluluktur. Ağız sağlığınızı göz ardı etmek gelecekte birçok soruna yol açabilir.

Şimdi bazı yaygın diş tedavilerine bir göz atalım ve hamilelik sırasında sizin için güvenli olup olmadıklarını öğrenelim.

 

Hamilelikte diş röntgeni çektirmek güvenli mi?

 

Hamileyken kendinizi herhangi bir X-ışınlarına maruz bırakmamak en iyisidir. Doktorlar sizi bir güvenlik önlüğü ve yaka ile kapladığından diş röntgeni nispeten daha güvenlidir. Bu, bebeğinizi zararlı radyasyondan etkili bir şekilde koruyacaktır. Bazı diş hekimleri ayrıca karın bölgenizi korumak için koruyucu bir cihaz kullanır. Bu cihazı karnınızın üzerine yerleştirirler ve sadece röntgeni çekerler. Ancak, tüm diş hastaneleri bu imkana sahip olmayabilir.

Hamilelikte Diş Problemleri

Hamileyken diş çekilebilir mi?

 

Evet, daha önce de belirtildiği gibi diş çekimi hamile bir kadın için güvenlidir. Ancak diş hekiminizin hamileliğiniz hakkında iyi bilgi sahibi olduğundan ve hamileliğinizin hangi aşamasında olduğunuzu bildiğinden emin olun. Ayrıca, jinekoloğunuzu yapılan işlem ve size verilen ilaçlar hakkında bilgilendirin.

Yirmilik dişinizi çektirmeyi planlıyorsanız, bebeği doğurana kadar beklemenizde fayda var. Çoğu diş hekimi, herhangi bir soruna yol açmadığı sürece yirmi yaş dişlerinin çekilmesini ertelemeye çalışacaktır. Doktorlar, dikkatli olmak için hamilelik sırasında gereksiz işlemlerden kaçınmak isterler. Hiç kimse hamile bir vücudun belirli ilaçlara nasıl tepki vereceğini ve yan etkilerin hissedilip hissedilmeyeceğini tahmin edemez. Eğer acil bir durum değilse, hamileliğinizden sonraya kadar bekleyebilirsiniz. 

Kategori