Hamilelikte Cinsiyete Göre Mide Bulantısı

Per, 01/13/2022 - 22:56 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Cinsiyete Göre Mide Bulantısı

Hamile kadınların yüzde yetmiş ila sekseninde mide bulantısı görülür ve bu hamileliğin en yaygın semptomlarından biridir. Peki hamilelikte cinsiyete göre mide bulantısı olur mu? Mide bulantısı cinsiyeti belirler mi? Hamilelik sırasında mide bulantısı, erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını gösterir mi? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

 

NVP (hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusma) olarak da bilinen sabah bulantısı, erken hamileliğin yaygın bir belirtisidir. Mide bulantısının kesin bir nedeni yoktur, ancak bazı teoriler, hamilelik hormonu insan koryonik gonadotropinindeki (HCG) artışın sebep olabileceğini düşündürmektedir. Diğerler sebepler ise progesteron ve östrojen kombinasyonudur.

Mide (sabah) bulantısı hamileliğe göre değişebilir. Bazı kadınlar ara sıra kusma ile bütün gün mide bulantısı yaşar, bazıları düzenli kusma dönemleri yaşar ve bir kısmı da tüm gün boyunca mide bulantısı hisseder.

Hamilelikte Cinsiyete Göre Mide BulantısıHamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?

Mide bulantısı genellikle ilk üç aylık dönem bittiğinde sona erer. Bazı kadınların ikinci ve üçüncü trimesterlerde semptomları olabileceği doğrudur, ancak çoğu vaka sadece birkaç hafta sürer.

 

Hamilelikte cinsiyete göre mide bulantısı değişir mi?

 

4320 gebelikle ilgili 2020 yılında yapılan bir araştırmada kız bebek taşıyan kadınların erkek fetüsü olanlara göre biraz daha şiddetli mide bulantısına sahip olduğunu buldu. 

Kız bebek taşımak ile şiddetli bir mide bulantısı formu olan HG (hiperemezis gravidarum) arasındaki ilişkiyi destekleyen veriler de vardır. Ancak, bir erkek çocuğu taşıyorsanız sabah bulantısı olmayacağınız anlamına gelmez. Hamilelikte cinsiyete göre mide bulantısı ile ilgili halk arasında bir kıza sahip olmanın daha fazla sabah bulantısı ile ilişkili olduğuna dair inanış da mevcuttur.

Hamilelikte Cinsiyete Göre Mide BulantısıHamilelikte mide bulantısını gidermenin yolları

Hamilelikte bulantı ve kusmayı durdurmak için bir tedavi yoktur, ancak bunu yönetmenin bazı yolları şunlardır:

  • Gün boyunca sık sık küçük öğünler veya atıştırmalıklar yiyin.
  • Sıvı alın
  • Zencefil çayı, zencefil şekeri gibi zencefil takviyeleri alın. Çünkü midenizi rahatlatabilir (organik zencefil ve nane ile yapılan çaydan tüketin).
  • Doğum öncesi vitamin alın. ACOG, doğum öncesi vitaminlerin şiddetli mide bulantısı riskini azaltabileceğini belirtiyor.
  • Yemek saatlerinizi değiştirin.
  • Ananas, elma püresi gibi yumuşak ve sindirimi kolay yiyecekler tüketin. Aşırı baharatlı veya kokulu yiyeceklerden kaçının.

 

Hamilelikte cinsiyete göre mide bulantısı ile ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmacılar bebeğin kız olduğu gebeliklerde şiddetli mide bulantısının (hiperemezis gravidarum olarak adlandırılır) biraz daha yaygın olduğunu ve bu durumun hCG'deki farklılıkları yansıtabileceğini bulmuşlardır.

 

Kategori