Hamilelikte Çiğ Sebze Yemek Güvenli mi?

Sa, 02/15/2022 - 18:30 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Çiğ Sebze Yemek

 

Hamilelikte tüm sebzelerin ve meyvelerin beslenmenize dahil edilmesinin kesinlikle önemli olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Bu dönemde akla gelen sorulardan biri de hamilelik sırasında çiğ sebze yemenin güvenli olup olmadığıdır.

Hamilelikte mutfağınızın mevsimlik taze sebzelerle yeterince dolu olması gerekir, çünkü açlık sancıları geldiğinde bir şeyler isteyebilirsiniz. Ancak hamilelik sırasında çiğ sebze tüketmeyi seçmeden önce, bu hassas dönemde sizi ve bebeğinizi güvende tutmak için güvenli olup olmadıklarını ve çiğ sebze yemenin risklerinin neler olduğunu bilmek gerekir.

Hamilelikte Çiğ Sebze Yemek

Hamilelikte çiğ sebzelerin faydaları

 

Hamileyken vitamin, mineral ve diğer hayati besinlere olan gereksiniminiz normalden çok daha fazladır ve çiğ sebzeler bu dönemde size bolca fayda sağlayabilir.

 

1. Sindirim sistemini düzenler

Çiğ sebzelerin lifle yüklü olduğunu herkes bilir. Bu, çoğu hamile kadının yaşadığı kabızlık gibi sindirim sorunlarıyla mücadelede son derece yararlıdır ve ayrıca normal sindirimi kolaylaştırır.

 

2. Omega 3 yağ asitleri bulunur

Çiğ sebzeler ayrıca bebeğinizin nörolojik sisteminin uygun şekilde büyümesi için hayati önem taşıyan bol miktarda omega 3 yağ asidi kaynaklarına sahiptir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan en iyi sebzeler arasında kabak, karnabahar ve Brüksel lahanası bulunur.

Hamilelikte Çiğ Sebze Yemek

3. Folat

Folat açısından zengin birçok sebze vardır. Bunlara lahana, bezelye, brokoli ve kuşkonmaz dahildir. Fetüsünüzün omurgasında ve beyninde herhangi bir malformasyonu önlemek için hamilelik sırasında yeterli düzeyde folat kesinlikle gereklidir.

 

4. Kalsiyum

Hamilelik sırasında kalsiyumun öneminin açıklanmasına gerek yoktur. Kalsiyum, uygun kemik sağlığı ve fetüsün iskelet mineralizasyonu için son derece önemlidir. Kalsiyum ayrıca anne adayının güçlü kemiklerini korumak için gereklidir. Ispanak, lahana ve karalahana gibi yapraklı yeşilliklerde bol miktarda bulunur?

 

5. C vitamini

Sebzeler, diş ve kemik oluşumu için kritik olan C vitamini bakımından zengindir. Fetüsünüzün bağ dokusu için hayati önem taşıyan kolajen oluşumu için de önemlidir.

 

6. Potasyum

Yine bir başka mineral olan potasyum, hamilelik sırasında kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

Hamilelikte Çiğ Sebze Yemek

7. Beta Karoten

Sebzelerde bol miktarda bulunan, doku ve hücrelerin düzgün büyümesi, gelişmesi, bağışıklık ve görüş oluşturma için çok önemli olan bir diğer önemli mineraldir.

 

8. Kilo Alımını Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Çiğ sebze ile beslenme hamilelik sırasında gereksiz kilo alımını kontrol etmek için idealdir ve size bu dönemde hayati önem taşıyan bir enerji artışı sağlar.

 

Kategori