Görünmez Diş Teli Nedir? Görünmez Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pa, 03/27/2022 - 19:15 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Görünmez Diş Teli

Diş teli takmanın artık tamamen farklı bir yolu var! Görünmez diş teli, gençler ve yetişkinler için en iyi seçim haline geliyor. Dişlerinizin arkasına yerleştirildiği için siz söylemedikçe kimse diş teli taktığınızı bilemez! Lingual ortodonti, takarken bile size güzel bir gülümseme sağlar, böylece güvenle gülümsemeye devam edebilirsiniz. Görünmez diş teli takmak, görünür tellere ve braketlere harika bir alternatiftir. 

Halk arasında “görünmez diş teli” olarak da adlandırılan Lingual Ortodonti, çarpık dişleri düzeltmek için kullanılan ortodontik apareylerin (tel) dişlerin ön yüzeyi yerine lingual veya iç tarafına yapıştırılmasıyla uygulanır.

Ortodontik tedavilerde özellikle yetişkinlerin en büyük endişesi estetik açıdan iyi görünmeyen diş telleridir. Zorunlu olmasına rağmen birçok hasta bu endişeden dolayı diş teli kullanmayı reddetmektedir.

Ortodontik tedavilerde estetik kaygıları azaltan metal diş telleri yerine şeffaf plaklar ve seramik diş telleri kullanılması gibi yöntemlerle Lingual Ortodonti tedavisi hem estetik kaygıları ortadan kaldırması hem de geniş bir uygulama yelpazesi sunması açısından oldukça avantajlıdır.
Görünmez Diş Teli

Gizli diş teli (Lingual Ortodontik) tedavisi nasıl yapılır?

 

Lingual ortodontik tedavi, amaç ve zaman açısından geleneksel ortodonti ile benzerlik göstermektedir. Ancak uygulama yöntemi ve diş tellerinin dışarıdan görünmeyecek şekilde dişin iç yüzeyine yapıştırılması sayesinde hastalara önemli avantajlar sunmaktadır.

Ölçü alındıktan sonra diş telleri laboratuvar ortamında tasarlanır. Bu aşama lingual tedavi için çok önemlidir. Çünkü cihazların her biri ölçüye göre özel olarak hazırlanır. Bu nedenle diş tedavisi için doğru laboratuvarın tercih edilmesi önemlidir. Daha sonra klinik ortamlarda ağız içine lingual apareyler yerleştirilir ve ayarlamalar yapılır.

 

Her diş hekimi gizli diş teli tedavisi yapabilir mi?

 

Lingual ortodontik tedaviyi yapacak olan ortodontik diş hekimi, gizli diş teli alanında uzmanlaşmış olmalıdır. Diş hekiminin kendini geliştirmesi ve lingual ortodonti alanında deneyimli olması önemlidir.

 

Gizli diş teli konuşmayı ve yemek yemeyi etkiler mi?

 

Son teknoloji sayesinde dişlerin lingual yüzeyine takılan apareylerin yani lingual braketlerin ve tellerin boyutları ileri teknoloji ile önemli ölçüde küçültülmüştür. Ayrıca, yapıştırma malzemeleri geçmişe göre oldukça karmaşıktır. Geleneksel ortodontiye göre 1 ila 2 hafta daha uzun bir adaptasyon sürecinden sonra konuşma ve yemek yeme açısından önemli bir problem beklenmez.

Görünmez Diş Teli

Kimler görünmez diş teli takar?

 

  • Dişlerinin ön yüzeylerine zarar vermemek isteyenler
  • Gösteren diş telleri takmaktan endişe duyan insanlar
  • Yetişkin profesyoneller
  • Nefesli çalgılar çalan müzisyenler
  • Temas sporları yapan yetişkinler ve gençler
Kategori