Gebelikte Protein Tozu Tüketmek Güvenli mi?

Cu, 02/18/2022 - 23:59 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Gebelikte Protein Tozu Tüketmek Güvenli mi?

Protein, özellikle hamilelik sırasında önemli bir besindir. Fetal gelişime yardımcı olur ve bu nedenle hamile kadınların protein alımını artırmaları gerekir. Hamilelik sırasında daha fazla meyve, sebze ve sağlıklı olan besinlerden tüketmelisiniz. Bu besinler sayesinde protein gereksinime ulaşmak zor olmaz. Ancak vegansanız protein almak çok zor olacaktır. Bu durumda bazı anne adayları protein tozunu almak isteyecektir. Protein tozu, hızlıca almak için mantıklı bir seçenek olsa da, hamilelik sırasında protein tozu güvenli midir?

Yağsız et, yumurta ve hatta balık bile harika protein kaynaklarıdır. Ancak bunlar, vejetaryenler, özellikle de veganlar için uygun bir seçenek değildir. Soya ürünleri, bezelye, fasulye ve mercimek gibi bitki bazlı proteinler, iyi protein kaynağıdır. Günlük ideal olan miktardan daha az protein tüketirseniz fetüsü etkileyebilir.

 

Hamilelikte protein almanın önemi

 

Protein, fetüsün büyümesi için hayati öneme sahiptir. Dokuların, saçların, tırnakların ve hatta bebeğin beyninin büyümesine yardımcı olur. Anne için protein, meme ve rahim dokusunun büyümesi ve bebeği desteklemesi için hayati önem taşır. Protein ayrıca hamile kadının vücudundaki kan akışının artmasında hayati bir rol oynadığından, hamile kadınların yeterli protein alımını sağlaması gerekir. Annenin protein alımı minimum gereksinimin altına düştüğünde, protein eksikliği yaşayabilir ve büyüyen bebek, ihtiyaçlarını annenin vücut rezervlerinden karşılar. Hamile bir kadının diyetinin iyi dengelendiğinden ve tüm önemli besinleri tükettiğinden emin olması gerekir. Aksi takdirde hem o hem de bebek sağlık açısından zarar görecektir.

Gebelikte Protein Tozu Tüketmek Güvenli mi?

Hamilelikte ideal protein ihtiyacı

 

Normal bir insan, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.8 gram protein gerektirir. Bir kadın hamile olduğunda bu gereksinim önemli ölçüde artacaktır. Hamile bir kadın günde en az 60 gram protein tüketmelidir ki bu üçüncü trimesterde günde 71 grama kadar çıkabilir. Bebek üçüncü trimesterde büyüdükçe annenin vücuduna olan talep artar ve bu nedenle protein ve genel besin alımını artırması gerekir.

İşte bir kadının farklı trimesterlerde ortalama olarak ne kadar proteine ​​ihtiyaç duyabileceğinin bir tablosu:

1. Trimester – 1 kg vücut ağırlığı başına 1-1.2g
2. Trimester – 1.5 – 1.8g vücut ağırlığı kg başına
3. Trimester – 1.8 – 2g vücut ağırlığı kg başına

 

Yukarıdaki değerler yaklaşık değerlerdir. Bununla birlikte, farklı kadınların hamilelikleri boyunca değişen ihtiyaçları vardır. Tam gereksinimlerinizi anlamak için doktorunuza danışmanız gerekir.

 

Hamilelikte protein tozu tüketmek güvenli mi?

 

Protein tozları mükemmel bir saf protein kaynağı olsa da hamile bir kadın için tamamen güvenli değildir. Bu tozlar, hamilelik sırasında zararlı olabilecek yapay bileşenler, tatlandırıcılar ve diğer bileşenleri içerebilir. Protein eksikliği olan hamile kadınlar için protein içeriğini artırmanın tek yolu tozlar ve takviyeler olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz hangi protein tozunu ve ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tür takviyeleri asla kendi başınıza almayın.

 

 

Kategori