Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz?

Cu, 04/15/2022 - 21:03 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
evdeki karıncalar

Evdeki karıncalar herkesi değişik oranda rahatsız eder. Etrafa sıra halinde dolaşan küçük siyah canlılar, bir süre sonra evin. Tüm odalarına yayılır. Aslında karıncalar doğada önemli bir rol oynar, ancak çoğumuz onların insanların evlerine ait olmadığı konusunda hemfikiriz. Bununla birlikte, karıncalar en sık görülen hane zararlıları arasındadır. Dünya çapında 12.000'den fazla tür vardır.

Dış dünyada, karıncalar genellikle faydalı böceklerdir. Çoğunlukla bahçede yaşarlar ve toprağın havalanmasına yardımcı olurlar. Buna ek olarak, leş yiyicilerdir ve diğer böceklerin sayısını azaltmaya yardımcı olurlar. Karıncalar, Hymenoptera böcek takımının bir parçasıdır ve akrabaları arasında arılar bulunur.

 

Endeki karıncalar neden çoğalır?

 

Karıncaların evde çoğalmasının en yaygın nedeni yiyecek aramasıdır. Lavaboda kirli bulaşık bırakmanıza, yapışkan tezgâhı silmenize ve yerde kırıntı bırakmanıza bayılırlar. Ayrıca, köpeğiniz veya kediniz için aldığınız evcil hayvan mamasına da bayılırlar. Yerden asla silinmeyen meyve suyuyla ziyafet çeken birkaç karınca ile başlayan durum, gerçek bir haşere sorununa dönüşebilir. Sadece bir karıncanın kırıntı keşfetmesi ve ardından koloninin geri kalanı için yemek zilini çalması yeterlidir!

Karıncaların çoğu nadiren önemli hasara veya zarara neden olsa da, çok sayıda karınca baş belası olabilir.

evdeki karıncalar

Karınca istilası nasıl durdurulur?

 

Bir istilayı durdurmanın ilk adımı, karıncaların nereden istila ettiğini belirlemektir. Belki iyi kapatılmamış bir pencere, süpürgelikteki bir çatlak veya kapı çerçevesindeki bir boşluk… Karıncaları gördüğünüzde onları ezmeyin; sizi giriş ve çıkış noktalarına yönlendirmelerine izin verin.

 

Karıncaların nasıl içeri girdiğini belirledikten sonra aşağıdakileri yapmayı düşünün:

 1. Karınca izlerini veya kimyasal yolları silmek için sabun ve su kullanın. Karıncalar keşfederken arkalarında bir feromon izi bırakırlar, bu da diğer karıncaların nereye gideceklerini bilmelerine yardımcı olur. Bu izi yok etmek, diğer karıncaların yollarını bulmasını engelleyecektir.
   
 2. Karıncaların evinize nereden girdiğini bulun ve alanı tebeşirle işaretleyin. Tebeşir, karıncaların sevmediği kalsiyum karbonat içerir.
   
 3. Karıncaların evinize nereden girdiğini bulun ve alanı öğütülmüş karabiber, tuz, nane veya beyaz sirke ile kaplayın. Karıncalar acı tatları ve güçlü, ekşi kokuları sevmezler.
   
 4. Bir bor bileşiği olan boraks, karınca istilasını kontrol etmenin etkili bir yöntemidir. Doğru kullanıldığında insanlar için toksik olmayan ve yutulduğunda onlar için zehirli olan doğal bir maddedir. Ancak Boraks, karıncaları cezbetmez, bu yüzden onu şeker gibi karıncaları cezbeden bir şeyle karıştırmanız gerekir. 
   
 5. Alternatif olarak, karıncaları çekmek için özel olarak formüle edilmiş sıvı karınca yemi tuzaklarını kullanın. Yemleri görünür karınca izlerine yakın, ancak evcil hayvanların ve çocukların erişemeyeceği bir yere yerleştirin. Karıncalar yemi yuvaya geri taşırken, koloninin diğer üyeleri onu yutar. Diğer yüzeyleri temiz tutarsanız yem en etkili şekilde işini yapar. Yem, karıncaları çekmek için mevcut olan tek tatlı maddedir.
   
 6. Ev içinde böcek ilacı kullanmaktan kaçının. Birkaç görünür karıncayı ortadan kaldırabilirler, ancak kraliçe karınca (duvarın içinde korunaklı), onların yerini almak için hızla daha fazla çalışan karınca yapacaktır. Ayrıca pestisitler, arılar ve yırtıcı böcekler gibi yararlı böcekleri de öldüren kimyasallardır.

evdeki karıncalar

Karıncaların evinize girmesini nasıl önlersiniz?

 

Bir istilayı durdurduktan sonra, tekrarlanmamasını sağlamanın zamanı geldi.

 

 • Özellikle limonata, meyve suyu ve soda gibi şekerli, tatlı sıvılar olmak üzere kırıntıları toplamaya ve dökülenleri temizlemeye özen gösterin.
 • Yerleri süpürün, kilimleri süpürün ve tüm tezgahları temiz tutun.
 • Yiyecekleri kapalı tutun. Sıkıca kapatılmış yiyecek poşetleri kullanın, cam veya plastik gibi kolayca çiğnenemeyen sert, sızdırmaz saklama kapları kullanmayı düşünün.
 • Olgun meyveleri buzdolabında saklayın.
 • Evcil hayvanların yemeklerini bitirir bitirmez evcil hayvan mamasını temizleyin.
 • Çöp kutularını ve geri dönüşüm kutularını sık sık boşaltın ve temizleyin.
 • Karıncaların evinize girmek için kullanabileceği çatlakları ve yarıkları kapatın. Pencereler ve kapılar ile tüm kablo, boru ve tel giriş noktalarının etrafını kapatın.
 • Yakacak odunları evinizden en az 20 metre uzakta tutun! Karıncalar bu alanı kolonilerini yerleştirmek için mükemmel bir yer olarak görebileceğinden buralara konuşlanabilir.

 

Umarız evdeki karıncalar için bu tavsiyeleri faydalı bulmuşsunuzdur.

Etiketler

Kategori