Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Cu, 02/04/2022 - 21:47 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
evde kuru temizleme nasıl yapılır

“Yalnızca kuru temizleme” etiketi olan giysilerinizi evde kuru temizleme yaparak hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

Bazı ürünler “yalnızca kuru temizleme” olarak etiketlense de birçok ürün evde temizlenebilir. Birçok giyim üreticisi, tüketicilerin yanlışlıkla onlara zarar vermesini önlemek için hassas parçaları "yalnızca kuru temizleme" olarak etiketler.

evde kuru temizleme

“Kuru temizleme” terimi aslında yanlış bir tabirdir, çünkü kuru temizleme yapılan giysiler kuru bir şekilde yıkanmaz. Kuru temizleyiciler, çamaşır deterjanını suyla karıştırmak yerine giysileri temizlemek için sıvı bir kimyasal çözücü olan perkloroetilen kullanır.

Bazı öğelerin kuru temizleme için uygun olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bunlara deri, süet ve suni ipek gibi hassas sentetik kumaşların yanı sıra yün veya ipek içeren doğal/sentetik karışımlardan yapılan ürünler dahildir. Peki evde kuru temizleme nasıl yapılır? İşte cevabı…

evde kuru temizleme nasıl yapılır

Evde kuru temizleme yöntemi

 

Öncelikle internetten kuru temizleme sıvılarını sipariş etmelisiniz. Ama kaliteli bir solüsyon olmasına dikkat edin. Kuru temizleme kitleri, leke çıkarıcı ile doldurulmuş küçük şişeler şeklinde gelir. Giysilerinizi kuru temizlemeye hazırlamak için yağ veya su bazlı lekelere leke çıkarıcı uygulayın. Kuru temizleme kitiyle birlikte gelen talimatlar, yalnızca leke çıkarıcı sağlayıcının kullanılması gerektiğini belirtir. Ayrıca, leke yayılmasının önlenmesi için size gerekli talimatları verir. Evde kuru temizleme yöntemleri şu şekilde uygulanır:

 

  • Belirgin lekeleri çıkarmak için kullanmadan önce leke çıkarıcıyı, temizlediğiniz kumaşta göze çarpmayan bir noktada test edin. Devam etmeden önce hasara veya renk bozulmasına neden olup olmadığından emin olun.
  • Hassas kumaşlarla çalıştığınız için, kumaşı çok fazla ovalamayın, aksi takdirde ona zarar verebilirsiniz.
  • Leke çıkarıcıyı sadece leke üzerinde kullanın. Tüm giysiyi leke çıkarıcıya batırırsanız, şekline ve iplerine zarar verebilirsiniz.
  • Süet, deri veya kürk üzerinde leke çıkarıcı kullanmayın. Bu malzemeler zaten evde kuru temizleme yapılamaz.
Kategori