Evde Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sa, 04/19/2022 - 01:37 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Evde kıvırcık saç bakımı

Doğru kıvırcık saç bakımı, kafanızdaki dağınıklığı güzel, belirgin doğal buklelere dönüştürecektir. Evde kıvırcık saç bakımından memnun kalmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

 

Doğal olarak dalgalı saçlarınız varsa, kendinizi şanslı sayın. Dünyadaki binlerce kadının kıskançlığı olacaktır. Dalgalar o kadar göz alıcıdır ki, herkesi mest edecektir. Onlara nasıl bakacağınızı keşfedin yeter ki… Kıvırcık saçlar eskiden endişe yaratırken, şimdi herkesin dikkatini çekmektedir. Evde kıvırcık saç bakımı zor olsa da endişelenmeyin. Size sunacağımız evde kıvırcık saç bakımı ipuçları ve püf noktaları ile dalgalı saçlarınızla mahallenin sokaklarında yürürken bir yıldız gibi hissedebileceksiniz. İşte evde kıvırcık saç bakımı yöntemleri:

 

İPUCU 1: TARAĞI UNUTUN

Tarağı ve fırçayı bir kenara koyun ve saçınızı parmaklarınızla kolayca çözün. Saç uçlardan başlayın ve tercihen saçlar hala ıslakken köklere kadar inin. Bu sayede saç kırılmalarını ve hareketsiz dalgaları önlersiniz.

 

2. İPUCU: KAĞIT HAVLU HİLESİ

Kıvırcık ve dalgalı saçlı kadınlar için kolay, ucuz ve sansasyonel bir ipucu. Saçınızı kurutmadan önce (kurutma veya fön makinesi ile), kağıt havlu veya eski bir pamuklu t-shirt ile kök ve uçlarındaki fazla suyu almalısınız. Havlu havluyu değiştirmek saçınızdaki kabarmayı ve nemi azaltmaya yardımcı olur ve saçınızın doğal dalgalarını korumaya yardımcı olur.

 

3. İPUCU: YASTIK KILIFINIZI DEĞİŞTİRDİNİZ Mİ?

Ve kumaş konusuna gelmişken, uyandıkları anda Hollywood divası gibi muhteşem saçlar isteyen tüm kadınlar için bir ipucu. Geleneksel pamuklu yastık kılıfı yerine saçta daha az sürtünmeye neden olan saten bir yastık kılıfı kullanın. İşte daha az dağınık saçlarla uyanmanın yolu. Yatmadan önce bağ yapmak için telleri ayırın. Yine, bu inanılmaz dalgalar yapmanın bir yolu ve kalktıktan sonra zaman kaybetmek istemiyorsanız idealdir.

 

4. İPUCU: DOĞRU ÜRÜNLERİ SATIN ALIN

"Kıvırcık saçlarınız varsa, saç dokusunu korumak için bir bukle aktivatörü gereklidir. Saç uzmanları, dalgaların daha iyi görünmesine yardımcı olan bir doğal ürün gereklidir” diyor. Saçı modelleyen, nemlendiren ve güzel koku veren, elektriklenmeyi azaltan ve saçın doğal hareketini koruyan balsamlar kullanın.

 

5. İPUCU: FIRÇAYI UNUTUN

Buklelerinizi parmaklarınızla şekillendirin ve sadece ıslak saçta fırça veya tarağı kullanın. Kıvrılmayı önleyen ve daha güzel, daha az asi bukleler oluşturan geniş dişli ahşap tarakları tercih edin. 

 

6. İPUCU: DOĞRU ÜRÜNLER

Saç tipinize göre özel olarak hazırlanmış ürünler kullanın. Uygun olmayan şampuanlar, saç kremleri ve apre ürünleri kullanmak saçı ağırlaştırabilir ve bukleleri zayıflatabilir.

 

7.İPUCU: ISIDAN KAÇININ

İster yıkamada ister daha sonra saçınızı şekillendirirken ısıdan mümkün olduğunca kaçının. Sıcak su, düzleştirici ve saç kurutma makinesi de saçınızı kurutur.

Evde kıvırcık saç bakımı

Evde kıvırcık saçlar nasıl yıkanır?

  • Saçınızı yıkarken, sonunda saçınızı soğuk suyla durulamalısınız. Bu, üst kütikül tabakasını kapatır, saç nemi daha az kaybeder ve güzel ve sağlıklı bir şekilde parlar. 
  • Saç kurutma makinesini kullanmanız gerekiyorsa, saç yapısının ısıdan zarar görmemesi için yüksek kaliteli bir ısı koruması kullanmanızı öneririz . Saçınızı sağlıklı ve parlak tutmanın tek yolu budur. 
  • Fön çekerken yeterli mesafeyi korumanız da önemlidir. İyon teknolojisine sahip cihazlar saça ekstra zarar verir. 
  • Bukleleri özellikle güzel bir şekilde kurutmak için havayı eşit şekilde dağıtan bir difüzör eklentisi kullanmalısınız. Bunu baş aşağı yaparsanız, ekstra hacim eklersiniz. 
  • Düzleştirici maşalar son derece hassas bir konudur. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Evde kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saçların doğal bakımı nasıl yapılır?

 

Saç köklerinin kıvrılmış şekli doğal bukleler oluşturur. Saç ne kadar çok kıvrılırsa, o kadar kıvırcık olur. Kıvırcık saçlar hacimli, kabarık ve muhteşem olabilir. Bununla birlikte, genellikle asi, kuru ve şekillenmesi çok zordur. Kıvırcık saçlar, özellikle nemliyken kıvırcık olma eğilimindedir.

Evde kıvırcık saçlara daha iyi bakmak ve kontrol etmek için yeterli neme ve iyi bakıma ihtiyacı vardır. Bu doğal ev ilaçları yardımcı olabilir.

 

  • Elma sirkesi

Elma sirkesi kıvırcık saçlar için en iyi ev ilaçlarından biridir. Asidik özelliği saçın pH'ını yeniden dengelemeye yardımcı olur, bu da elektriklenmeyi azaltır ve saça güzel bir parlaklık verir. Elma sirkesi ayrıca saçları zararlı birikimlerden arındırır.

Elma sirkesi kullanmak için: Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak, yaklaşık ½ su bardağı elma sirkesi ve ½ su bardağı suyu karıştırın ve solüsyonu saçınızı yıkadıktan sonra saç kremi olarak kullanın. 10 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın. Uygulamayı ayda 1 ila 2 kez tekrarlayın.

 

  • Yağ masajı

Ilık bir yağ masajı saça nem sağlar. Özellikle kuru saçlarda elektriklenmenin azalmasına ve daha iyi taranmasına yardımcı olur. Yağ masajı için zeytin, Hindistan cevizi veya badem yağı kullanılabilir. Yağı biraz ısıtın ve saçınıza ve saç derinize uygulayın. Saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar 10 dakika boyunca saç masajı yapın. Ardından saçınızın etrafına sıcak bir havlu sarın. Yağı 1 saat bekletin ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Uygulamayı en az haftada bir kez tekrarlayın.

 

  • Avokado

Avokado, kıvırcık saçlara güzel bir parlaklık katar. Saçı nemlendirir, önemli vitaminler, mineraller ve yağlarla besler ve taranabilirliği artırır. Avokadoyu kullanmak için: 1 adet olgun avokadoyu soyun ve ezin. 2 yemek kaşığı yoğurt ile pürüzsüz bir macun elde edene kadar karıştırın. Macunu saça uygulayın ve 1 saat bekletin. Ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Uygulamayı haftada 1-2 kez tekrarlayın.

 

  • Ebegümeci

Ebegümeci, evde kıvırcık saç bakımı için doğal bir saç kremi görevi görür. Ebegümeci suyunun kaygan dokusu, kabarmaya karşı çok etkilidir ve saçın dış tabakasındaki hasarı kapatır ve kırılmayı azaltır. Yatmadan önce 3-4 adet ebegümeci yaprağını ve 2 adet ebegümeci çiçeğinin yapraklarını biraz su ile ezin ve karışımı nemli saça dağıtın. 10 ila 20 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Ertesi sabah saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Uygulamayı haftada 1-2 kez tekrarlayın. Taze ebegümeci yaprak ve çiçeklerine alternatif olarak kuru çiçek veya kuru toz da kullanılabilir.

Kategori