Erken Kellik Neden Olur?

Cu, 04/01/2022 - 23:56 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Erken Kellik

Erken yaşta artan kellik uykunuzu mu kaçırıyor? Bu durum erken saç dökülmesi olarak bilinir. Günde 100'e kadar saç telini kaybetmek yaygın olsa da, bundan daha fazlasını kaybetmek altta yatan sağlık sorunlarının bir göstergesidir.

Saçları kaybetmek ve kelleşmek yaşlanmanın doğal sürecinin bir parçası olsa da, erken kellik normal değildir ve hem dikkat hem de tedavi gerektirir. İşte erken kellik belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bir makale. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Erken Kellik

Erken kellik nedir?

 

Gençliğiniz veya yirmili yaşlarınız gibi hayatınızın erken dönemindeyseniz ve her gün çok miktarda saç kaybediyorsanız, bu erken kellik olabilir. Saç seyrelmesi erken kelliğin ilk aşamasıdır. Saç tellerini hızlı bir şekilde kaybettiğinizde, saç deriniz saç telleriniz arasında daha görünür hale gelir. Raporlar, aşırı saç dökülmesinden muzdarip insanların çoğunun yirmili yaşlarının ortalarında olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, saçınızın %10'u dinlenme evresinde kalır ve her gün 100'e kadar saç teli dökülür. Saç köklerinin gençleşmesi ve yeni saç telleri üretmesi altı ay sürer. Çeşitli sebeplerden dolayı bazen saçlarınızın dökülmesi artar ve yenilenme durur. İşte o zaman kelleşmeye başlarsın. Erken kellik erken bir aşamada teşhis edilirse, saç dökülmesi azaltılabilir.

Erken kellik belirtileri

 

1. Şakaklarınızdaki saçlar yavaş yavaş incelmeye başlar.

2. Saç dökülmesi ilk olarak ön kısımda gerçekleşir.

3. Saç derinizde kel yamalar belirir.

4. Saçınızı tararken veya yıkarken aynı anda çok miktarda saç dökülmesi olur.

5. Saç derinizin her tarafında pullu lekeler belirir.

Erken Kellik

Erken kellik neden olur?

 

1. Dihidrotestosteron veya DHT

Dihidrotestosteron veya DHT, erkeklerin erkek vücudu özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olan bir erkek cinsiyet hormonu olan bir androjendir. DHT, aynı zamanda, yaşlandıkça erkeklerde görülen kelliğin de nedenidir. Kadınlar da DHT'den etkilense de bu sayı erkeklere göre çok daha azdır. DHT saç büyümesinde önemli bir rol oynar. Ancak DHT üretimi daha yüksek bir seviyeye çıktığında saç köklerini küçülterek etkiler. Sonunda, saç kökleri ölür ve saç büyümesi sona erer. Model kellik tedavi edilebilir bir durum değildir, ancak tedaviye erken bir aşamada başlarsanız saçsızlaşma sürecini yavaşlatabilir.

 

2. Alopesi Areata

Alopesi areata, sonunda öngörülemeyen miktarda saç dökülmesine yol açan otoimmün bir hastalıktır. Çoğu durumda, alopesi areata hastaları küçük yamalar halinde saç dökülmesi yaşarlar. Çok az insan yamalar halinde saç dökülmesini sadece bir süreliğine yaşar ve sonrasında durur. Ancak ağır vakalarda aşırı saç dökülmesine ve kelliğe yol açar. Alopesi areata cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilirken, genellikle hastaların 30 yaşın altında olduğu görülmektedir.

 

3. Lupus

Lupus ayrıca saç dökülmesini tetikleyen uzun süreli bir otoimmün hastalıktır. Aslında, saç dökülmesi lupusun birincil belirtisidir. Lupus, bağışıklık sistemini hiperaktif hale getirir ve vücudun sağlıklı hücrelerine saldırır. Ağır saç dökülmesine neden olan kafa derisinde cilt iltihabı ve lezyonlar yaşamaya başlarsınız. Lupus zamanında tedavi edilmezse erken kelliğe de neden olabilir.

 

4. Telojen Effluvium

Başın %85'i büyüyen aktif saç telleri ve %15'i dinlenme veya büyümeyi durduran telojen saç telleri vardır. Telogen effluvium, ani bir stresli olay veya şoktan sonra telojen saçın dökülmesidir. Tek seferde çok fazla saç döküldüğü için kısmi kel bir görünüm verir. Ancak bu geçici bir durumdur ve saç derisi kısa sürede yeni saçlar üretmeye başlar.

 

5. Tiroid Bozuklukları

Uzun süreli tiroid bozukluğu, çok miktarda saç dökülmesine neden olabilir. Hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm, erken kelliğin nedenleri olarak kabul edilir. Tiroid tedavi edilirse durum tersine çevrilebilir. Ancak bazı anti-tiroid ilaçları da aşırı saç dökülmesinden sorumludur. Bazı ilaçlar saç dökülmesini tetiklediğinde insanlar alternatif tedavi arayabilirler.

 

6. Trikotilomani

Saçınızı çekme dürtüsünü hissettiğiniz zihinsel bir hastalıktır. Uzun süreli trikotillomani sonunda kafa derisinde kel lekelere neden olur. Trikotilomanisi olan çoğu insan hastalığı ergenlik döneminde geliştirir. Bozukluk genellikle uzun bir süre devam eder. Doğal olarak, zamanla hızlı saç çekme, erken kelliğe neden olabilir.

 

7. Kalıtım

Birçok ailede erken kellik öyküsü vardır. Belli bir yaşa geldiklerinde kelleşme eğilimi gösterirler. Kellik kalıtsal olduğunda yapılabilecek pek bir şey yoktur.

 

8. Aşırı Saç Şekillendirme

Günümüzde ısıtma araçlarıyla saç şekillendirme yaygındır. Ama saç için iyi değildir. Saçınıza ve saç kütiküllerine zarar verir. Bu tür araçların uzun süreli kullanımı, iltihaplı saç kökleriyle karşılaştığınız foliküler dejenerasyon sendromuna yol açar. Büyük miktarda saç dökülmesine neden olur.

 

 

Etiketler

Kategori