Epilatör Nedir? Epilatör Makinesi Nasıl Kullanılır?

Cu, 01/07/2022 - 21:49 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Epilatör Nedir?

Epilatör kelime anlamı; kılı kökünden alan aygıt, cihazdır. Epilatör ağrısız ve acısız bir uygulama sağladığı için tercih edilir. Cihaz kullanılmaya başladıktan sonra tamamen kıl oluşumunu yok etmez ancak kıl kökleri daha ince yapıda ve seyrek oluşunu gösterir. Kullanılan cihazın niteliğine göre ıslak ya da kuru şekilde uygulanabilmektedir. Uygulamanın sağlanabilmesi için tüylerin belirli bir uzunlukta bulunması önemlidir. Bu acı oluşumunun da önüne geçecektir.

Epilatör cihazı kullanılarak; yüz, bacak, kol, koltuk altı ve genital bölgedeki kıl ve tüy oluşumları giderilebilir.

Epilatör Nedir?

Epilatör Ne İşe Yarar?

Epilatörün işlevi istenmeyen tüylerin giderilmesini sağlayan elektrikli bir cihazdır. Günümüzde farklı çeşitleri üretilerek şarjlı modelleri ve pilli versiyonları da bulunmaktadır. İşlevsel olarak bakıldığında ağda bantları ve tüy dökücü kremlerden daha üst bir fonksiyon sunar. Görünümde oluşan tüylenmenin arka planındaki kıl köklerinin de alınmasını sağlayarak pürüzsüz bir cilt oluşturur.

Epilatör  cihazları kullanılarak alınan tüylerin tekrar uzaması daha geç olmaktadır. Kıl oluşumunu kökten temizlediği için jilet ile alımdan elde edilen pürüzsüzlükten daha etkindir. Temiz ve tüyden arındırılmış cilt uzun süre kullanılabilir.

 

Epilatör Makinesi Nasıl Kullanılır?

Epilatör cihazını kullanırken dikkat edilecek püf noktalar acı ve ağrı oluşumunu en aza indirilecektir. Kullanım sonrasında elde edilecek pürüzsüzlük seviyesi de ancak bazı noktalara dikkat edilerek mümkün hale gelebilir. Epilatör makinesi kullanılmaya başlandıktan sonra yaklaşık 3 hafta kadar pürüzsüz bir cilt elde edilir.

  • Kullanmaya başlamadan önce uygulama yapılacak alanın tüy uzunluğu 5 milimetreyi geçmemelidir.
  • Uygulama yapılacak olan alandaki derinin temizlenebilmesi için öncesinde peeling uygulanabilir.
  • Cihazı kullanırken kıl köklerinin çıkma yönünün tam tersine uygulama sağlanmalıdır.
  • Belirli bölgeler daha çok hassasiyet barındırdığı için uygulama sağlanırken derinin gerilmesi sonrasında uygulama yapılması gerekir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra bakım yağları ile bölge yumuşatılabilir.

Epilatör Nedir?

Epilatörün Zararı Var mıdır?

Epilatörün riskleri kullanıma yeni başlayan pek çok kişinin merak ettiği ve endişelendiği bir konudur. Sağlık açısından bakıldığında hassas cilt yapısından kaynaklı olarak problemler oluşabilir. Cilt üzerinde tahrişlenme, kızarıklık, yer yer kabarık bir görüntü yan etkileri arasında görülebilir. Kullanılan epilatörün kalitesi de burada önemlidir.

Epilatör cihazı uzun süreli kullanımlarda bölgesel batıklara ve yer yer tahrişlenmeye neden olabilir. Bu yalnızca bu cihaza özgü bir durum değildir. Ten yapısından kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra uzun süredir jilet kullanıp daha sonra epilatör cihazlarına geçmiş olan kişilerle de gözlemlenen bir durumdur.

 

Etiketler

Kategori