Emziren Anne D Vitamini Alabilir Mi?

Cu, 01/14/2022 - 21:14 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Emziren Anne D Vitamini Alabilir Mi

Anne sütü bir bebek için en iyi süt türüdür. Altı aylık olana kadar bir bebek için tek besin kaynağı olmalıdır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini oluşturur ve geliştirir, böylece onu birçok enfeksiyon ve hastalıktan korur. Aynı zamanda annenin yaşamında daha sonra meme kanseri olma ihtimalini azalttığı için de faydalı olabilir. Çoğunlukla bir anne bebeğinin beslenmesini sağlayan tek kişidir. Bu sebeple beslenmesinde vitamin içeren gıdalara dikkat etmelidir. Peki emziren anne d vitamini alabilir mi? Emziren anne D vitaminini nasıl alır? D vitamini bebeğe nasıl geçer? İşet bu soruların tamamını yazımızın devamında bulabilirsiniz.  

 

D vitamini emziren anneler için neden önemlidir?

 

D vitamini, kemiklerin sağlıklı büyümesi, kardiyovasküler hastalıklarla savaşmak ve vücudu otoimmün bozukluklara ve hatta bazı kanser türlerine karşı korumak için gereklidir. Kısacası D vitamini bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı için önemlidir. Bu nedenle bir annede D vitamini eksikliği olması bebeğinin de D vitamini eksikliği olma ihtimalini artırabilir. Bunun nedeni, doğumdan sonraki ilk birkaç ayda anne sütü genellikle bir bebek için tek besin kaynağıdır. Ayrıca bebeğin D vitamini değerinin emziren bir annenin tükettiği D vitamini miktarı ile doğrudan ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Bir bilimsel çalışmada, emziren anne D vitamini almasından sonra bebekte de artış gösterdiği kanıtlanmıştır.

Emziren Anne D Vitamini Alabilir Mi

Emziren annelerde d vitamini eksikliği sorunları nelerdir?

 

Emziren annenin sütünde D vitamini bulunmadığında, bebeğiniz bu hayati vitaminin düşük seviyeleri görülebilir. Emziren bir annede D vitamini eksikliği nihayetinde bebeğini etkiler. Bu eksiklik bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişimini, kemik büyümesini, kalsiyum emilimini ve kas replikasyonunu engelleyebilir. Bebeğiniz küçücük bir varlık gibi görünebilir, ancak bu küçük insanı sağlıklı bir yetişkine dönüştürmek çok zaman alır. Ayrıca, daha soğuk bölgelerde yaşadığınız, günlük olarak az güneşe maruz kaldığınız veya obezite ve benzeri rahatsızlıklardan mustarip olduğunuz için vitamin eksikliğine daha yatkın kişiler kategorisine giriyorsanız, D vitamini ihtiyacınızın karşılanması dikkatli olmalısınız.

 

Emziren annenin sütünde d vitamini seviyesi nasıl yükseltilir?

 

Vücudunuzdaki D vitamini seviyesi düşükse, D vitamini alımınızı artırarak günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak akıllıca bir karar olabilir. Vücudunuzdaki bu vitamin seviyesini arttırmanın en iyi yolu güneşe maruz kalmaktır. Günde yaklaşık 20 ila 30 dakika güneşte güneşlenin. Kollarınız, bacaklarınız, boynunuz ve yüzünüz yeterince güneş ışığı almalı, ancak güneş ışınlarının tadını çıkarırken kollarınızı ve boynunuzu ince bir bezle örtün. Koyu tenliyseniz güneşe maruz kalma sürenizi artırmanız gerekebilir çünkü vücudunuzun güneş ışığından bu vitamini sentezlemesi daha uzun sürebilir. D vitamini açısından zengin yiyecekleri de beslenmenize dahil edebilirsiniz. Yumurta, somon balığı, uskumru balığı, portakal suyu, süt, yoğurt vb. de size bol miktarda D vitamini sağlayabilir.

Emziren Anne D Vitamini Alabilir Mi

Önerilen günlük d vitamini dozu

 

14-50 yaş aralığındaki bir kadın için günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU civarındadır. Hamile veya emziren bir anne için önerilen günlük D vitamini dozu da yaklaşık 600 IU'dur. Bebeğinizin doğumdan bir yaşına kadar günlük bu temel vitamin ihtiyacı yaklaşık 400 IU'dur ve bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa bebeğin D vitamini ihtiyacının çoğu anne tarafından karşılanacaktır.

 

Emziren anneler d vitamini takviyesi almalı mı?

 

Emziren bir anne, günlük D vitamini gereksinimlerini herhangi bir diyet kaynağı veya güneşe maruz kalma yoluyla karşılayamıyorsa, takviye alması gerekebilir. Birçok çalışma, anne takviye aldığında bebekte D vitamini düzeylerinin arttığını göstermiştir. Ancak emziren bir anne kendi isteğiyle takviye almamalıdır. Bir doktora danışmanız tavsiye edilir ve gerekirse bu vitaminin dozu doğru miktarlarda reçete edecektir.

 

Fazla d vitamini zararlı olabilir mi?

 

Emziren anne ve bebeği için D vitamini çok önemlidir. Ancak bu vitaminin vücutta aşırı miktarda bulunması vücutta toksisiteye yol açarak anne ve bebekte sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, toksisite olasılığını azaltmak için, emzirirken sadece önerilen miktarda D vitamini tüketmeli ve reçetesiz herhangi bir takviye almamalısınız.

Fazladan D vitaminine ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuza danışın ve öğrenin. İhtiyacınız olursa size bu vitaminin doğru günlük dozunu yazacaktır.

 

Kategori