El Terlemesi Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Pt, 04/04/2022 - 11:22 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
el terlemesi

Birinin size el sıkışma teklif ettiği ve ellerinizin terlediği hiç oldu mu? El terlemesi kesinlikle utanç verici bir sorundur. Ayrıca birçok kişi, sık sık temizlemesine rağmen avuçlarının sürekli terlemesinden şikâyet eder.

Tüm terli avuç içlerine sinirlilik neden olmaz ve buna katkıda bulunan başka faktörler de vardır. Terli ellerin çeşitli nedenleri ve bu sinir bozucu sorun hakkında neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

El terlenmesi sebepleri nelerdir?

 

1. Obezite

Obez olan insanlar diğerlerinden daha fazla terleme eğilimindedir. Obezite, aşırı terlemeye neden olan aşırı aktif ter bezlerine neden olur. Özellikle sürekli terlemeye neden olan avuç içi, ayak, koltuk altı vb.

 

2. Menopoz

Terli eller menopozun yaygın bir belirtisidir. Menopoz vücutta önemli hormonal değişiklikleri tetikler. Perimenopoz sırasında vücudunuz adet döngüsünün son aşamasındayken, menopoz sonrası dönemde adet görmeyi bırakırsınız. Bu 45-55 yaşlarında olur. Perimenopoz sırasında kadınların %70'inde vücut ısısını artıran ve aşırı terlemeye neden olan sıcak basması olur.

 

3. Palmar hiperhidroz

Bazı insanlar, palmar hiperhidroz adı verilen ve sadece avuç içi terli anlamına gelen tıbbi bir durumdan geçer. Bu genellikle yaşamın çok erken bir aşamasında teşhis edilir. Durum 40 yaşını doldurduğunuzda düzelir ve belirli bir yaştan sonra durur.

Palmar hiperhidroz, hayatınızın günlük aktivitelerini etkiler ve duygusal sıkıntıya neden olur. Palmar hiperhidrozu olan kişiler, vücut ısılarında terlemeye neden olan değişiklikleri fark ederler. Bu tür kişilerin elleri ve parmakları herhangi bir fiziksel aktiviteye girdiklerinde terlemeye başlar. Avuç içleri çoğu zaman soğuk ve ıslak hissedebilir.

 

Diğer sebepler

 

Ellerin terlemesine neden olan birkaç faktör daha vardır. Bunlar şunlardır:

1. Diyabet

2. Düşük kan şekeri

3. Tiroid bozukluğu

4. Kalp problemleri

5. Sinir sistemi sorunları

6. Tüberküloz gibi enfeksiyonlar

7. Bazı ilaçların yan etkileri

8. Alkol bağımlılığı

9. Kanser

10. Hamilelik

el terlemesi

El terlemesi nasıl tedavi edilir?

 

1. İyontoforez

İyontoforez, cildinizin dış tabakasını mikroskobik olarak kalınlaştıran ve en az dört hafta boyunca terlemeyi durduran tıbbi bir tedavidir. Çok düşük miktarda elektrik kullanılarak yapılır. Bu tedavi birden fazla seans gerektirir ve her seans 30 - 40 dakika sürer. 

 

2. Reçeteli İlaç

Doktorunuz terli avuçlarınız için antikolinerjik ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar, ter bezleriniz için gösterge olarak çalışan reseptörleri etkiler. Bu reseptörler teknik olarak elin ter bezlerine terlemesini söyler.

 

3. Cerrahi

Terli avuç içleri hayatınızı ve günlük aktivitenizi ciddi şekilde etkiliyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Ameliyat, terlemeyi kontrol etmek için ellerinizin ter bezlerini çıkarır veya ayarlar. Böyle bir ameliyat endoskopik torasik sempatektomi olarak bilinir.

 

4. Botoks

Bu iyi bilinen kozmetik tedavi, yalnızca bir güzellik bakımı olarak popüler olmakla kalmaz, aynı zamanda avuç içi terinizin azalmasına da yardımcı olabilir. Bunun için botoks ter bezlerinin terlemesini engeller. Bu tedavi altı ay sürer ve bir profesyonel tarafından yapılması gerekir.

Etiketler

Kategori