El Kırışıklığı Neden Olur? El Kırışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Per, 03/24/2022 - 23:14 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
El Kırışıklığı

Vücudumuz yaşlandıkça birçok değişiklikten geçer. Cilt yüzeyinde, özellikle yüzümüzde ve ellerimizde gözle görülür yaşlanma belirtileri görünür. Birçoğumuz yüzümüz için belirli bir cilt bakımı yapsa da genellikle el kırışıklıkları ihmal edilir.

Cildin yaşlanmasını ve incelmesini tamamen engelleyemeseniz de, kesinlikle yavaşlatabilirsiniz. Ellerinizi kırışıksız ve genç tutmak için birkaç basit yönteme daha yakından bakalım.

El Kırışıklığı

El kırışıklığı neden olur?

 

Pratik olarak ellerinizi sürekli kullandığınız için ellerinizin hassas cildi kırışmaya ve elastikiyetini kaybederek kırışıklara neden olur. El kırışıklığı sebepleri şunlardır:

 • Yaşlanma
 • Aşırı yıkama
 • Kuruluk
 • Kimyasallara tekrar tekrar maruz kalma
 • Bulaşık yıkamak veya temizlik yapmak gibi rutin aktiviteler
 • Güneşe aşırı maruz kalma
 • Sigara içmek

El Kırışıklığı

El kırışıklığı nasıl önlenir?

 

 • Güneş koruması

Aşırı güneşe maruz kalmanın kahverengi lekelere, düzensiz pigmentasyona ve kırışıklara yol açabileceğini biliyor muydunuz? Cildinizdeki kolajen ve elastin lifleri aşırı güneş ışığına maruz kaldığında parçalanır.

Cildiniz liflerin desteğini kaybeder ve bu da kırışıklıklara neden olur. Güneşten gelen ultraviyole radyasyon, cilt yaşlanmasının yaklaşık %80'inin nedenidir.

Ellerinizin zarar görmemesi için güneşten düzenli olarak korunmaya ihtiyacı vardır. Güneş kremi elleriniz için bir kalkan görevi görür ve güneşin UV ışınlarının vereceği zararı önler.

Güneş yanığı ve kırışıklıkları önlemek için ellerinize daha yüksek bir SPF güneş kremi sürün. Ayrıca, ellerinizi korumak için tam kollu veya güneşten koruyucu eldivenler giymeye çalışın.

 

 • Hidrasyon

Her hücreyi ve dokuyu taze tutmak için vücudunuzun nemli kalması gerekir.

Vücudunuzdaki toksinleri atmak, sindirime yardımcı olmak ve vücut ısınızı korumak gibi önemli işlevlerin yanı sıra su, cildinizi içeriden sağlıklı ve nemli tutar.

El Kırışıklığı

 • El kremleri ve bakımları

Gliserin andalfa-hidroksi asitler içeren bir el kremi seçin. Bunlar, havadaki nemi cildinize çekmek için nemlendirici olarak çalışan faydalı bileşenlerdir.

Su eksikliği cildinizin üst tabakasını kurutabilir. Cildin yüzeyini çatlatır ve cilt hücreleri arasında boşluk bırakır. Yumuşatıcı kremler, cilt hücreleriniz arasındaki bu boşlukları doldurur ve cildinizi daha pürüzsüz hale getirir. Dermatolog Dr. Harish Koutam'a göre, “Kırışıklıkları azaltmak için dermal dolgu maddeleri veya yumuşak doku dolgu maddeleri kullanılabilir. Bu dolgu maddeleri, hacim kazandırmak için cilt yüzeyinin altına enjekte edilmek üzere tasarlanmış maddelerdir. Aynı zamanda dolgunluk sağlar ve kırışıklıkları geçici olarak azaltır.”

 

 • Ellerinizi Eksfoliye Edin

Yaşlandıkça, cildin doğal pul pul dökülme süreci yavaşlar. Böylece cilt ölü cilt hücrelerini oluşturur.

Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için ellerinizi hafif bir şekilde ovun. Ellerinizdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatırken hücresel dönüşümü hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

 

 • Geceleri retinoid kullanın

En popüler yaşlanma karşıtı bileşenlerden biri olan retinoidler. A vitamininden elde edilir. Retinoid ayrıca kırışıklıklar için en yaygın olarak kullanılan reçeteli bir ilaçtır.

Retinoidler ciltte kolajen üretimini artırabilir. Ayrıca cilt yenilenmesini ve yeni kan damarlarının oluşumunu teşvik ederler. Böylece cildiniz pürüzsüz, yumuşak ve sağlıklı görünür. Retinol uygulandıktan sonra güneşe maruz kalma önerilmediğinden sadece gece kullanın. Hamile kadınlar ise bundan kaçınmalıdır.

 

 • Ellerinizi dinlendirin

Sağlıklı ve mutlu bir cilt için her gece yeterli uyku şarttır. Her gece yeterince uyuyarak vücudunuza kendini yenilemesi için gereken zamanı sağlayabilir ve cildinizin doğal iyileşme sürecine yardımcı olabilirsiniz.

 

Kategori