Dünyanın En Hızlı 10 Uçağı 2022

Çar, 01/12/2022 - 00:11 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Dünyanın en hızlı 10 uçağı

Dünyanın en hızlı 10 uçağı havacılık uzmanları arasında sürekli tartışılan bir konu. Bu unvan için birçok aday bulunuyor ancak onları doğru bir şekilde sıralamak istiyorsak iki şeyi bilmemiz gerekiyor: En yüksek hızda ne kadar hızlı uçuyorlar ve toplam ağırlıklarının ne kadarı yakıttan oluşuyor. Bu faktörlerin her ikisi de önemlidir, çünkü daha ağır uçaklar, daha fazla yakıt depolayacak bu da yakıtları bitmeden daha yüksek hızlara ulaşabilecekleri anlamına gelir. Bu yazımızda, dünyanın en hızlı 10 uçağı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacağız.

Dünya, modern uçakların hızına ve aerodinamiğine hayran. İnternet, bu yüksek teknoloji harikaları hakkında videolar, resimler ve makalelerle dolu. Peki bu uçan makinelerin arkasındaki gerçek hikâye nedir? Bugün bulunduğumuz yere gelmemizi sağlayan erken uçuş teknolojisinin bazı örnekleri nelerdir?

Dünyanın en hızlı 10 uçağı hangileri diye merak ettiyseniz, bu makale tam size göre. Tarihin en hızlı on uçağına göz atacağız ve bunları 10'dan 1'e kadar sıralayacağız. En hızlı uçaklar sadece yolcu uçaklarına mahsus değildir. Mach 3'e kadar hızlara ulaşabilen askeri uçak modellerini de sunacağız.

 

Dünyanın En Hızlı 10 Uçağı 2022

İşte Dünyanın En Hızlı 10 Uçağı 2022 ve hız rekorları:

 

 • Sukhoi Su-27 – Hız 2.500 km/s
 • General Dynamics F-111 Aardvark – Hız: 2.655 km/s
 • McDonnell Douglas F-15 Eagle – Hız: 3.017 km/s
 • Mikoyan MiG-31 - Hız: 3.000 km/s
 • Kuzey Amerika XB-70 Valkyrie – Hız: 3.309 km/s
 • Bell X-2 – Hız: 3.370 km/s
 • Mikoyan MiG-25 - Hız: 3.494 km/s
 • Lockheed YF-12 – Hız: 3.661 km/s
 • Lockheed SR-71 Blackbird – Hız: 3.529 km/s
 • Kuzey Amerika X-15 – Hız: 7.274 km/s

 

10. Sukhoi Su-27 

Dünyanın en hızlı 10 uçağı su-27

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 10. sırada bulunan Sukhoi Su-27, 2500 km/s hızla uçabilen çok hızlı bir uçaktır. Bugün hizmette olan en hızlı askeri uçaktır. Uçağın 2500 km/s (1500 mph) maksimum hızı ulaşabilmekte ve maksimum irtifası 13 kilometreye çıkabilmektedir. Su-27 bir çift geliştirilmiş güç ünitesi ile donatılmış, ilk testler 1977'de yapılmıştır. Savaş uçağı, 1985'te resmen hizmete alınmıştır. SU-27, askeri alanda mükemmel bir ün kazanmış ve hala birçok görevde hizmet vermeye devam etmektedir.

Su-27, F-15 Eagle ve Grumman F-14 Tomcat gibi yeni Amerikan savaş uçaklarına karşı koymak için tasarlanmış bir Sovyet çift motorlu savaş uçağıdır. Ruslar, bu dördüncü nesil savaşçılara karşı hava üstünlüğü misyonları için 30 mm'lik toplar ve on taret noktasıyla donatılmış olarak üretmişlerdir. Ayrıca füze veya ısı güdümlü roket taşımak gibi neredeyse tüm hava harp operasyonlarını gerçekleştirebilmektedir. Bu da onu dünya çapındaki herhangi bir savaş alanında son derece güçlü bir savaşçı yapıyor.

 

9. General Dynamics F-111

Dünyanın en hızlı 10 uçağı f-111

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 9. sırada bulunan General Dynamics F-111 Aardvark, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) ve Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) tarafından kullanılan süpersonik, orta menzilli bir interdictor ve taktik saldırı uçağıdır.

Uçak, arkasında havanın tespit edilemediği veya izlenemediği 18 derecelik bir sessizlik konisine sahip bir radar sistemi barındıran, uzun burnu sebebiyle “Karıncayiyen” olarak adlandırılan bir uçaktır. Bu durum, pilotun kendi burnunun ötesini göremezken hedef pozisyonunu korumasını sağlar.

Altı adet kanat altı sabit noktası ve dört adet kanat noktası içeren bu hızlı uçak, çok çeşitli mühimmat taşıyabilir.

Bu uçakların kullandığı en yaygın dört mühimmat: bombalar, misket bombaları, güdümsüz roketler ve havadan karaya füzelerdir.

 

8. McDonnell Douglas F-15

Dünyanın en hızlı 10 uçağı f-15

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 8. sırada bulunan McDonnell Douglas F-15 Eagle, McDonnell Douglas tarafından tasarlanan çift motorlu, tüm hava koşullarına uygun bir taktik avcı uçağıdır. 1974'te havadan havaya füze taşıyan ilk USAF jetlerinden biri oldu ve bunlar, savaş yükünü artıran dört kanat altı dikmesi üzerinde taşındı.

Birçok farklı role sahip çok yetenekli bir uçak olduğunu kanıtlamıştır. %40 titanyumdan (geri kalan çelik) yapılan bu jet, üç Mach hızında uçabilmektedir.

F-15, şimdiye kadar yapılmış en başarılı ve en hızlı savaş uçaklarından biridir. Çift motor, bu uçağı ses hızının 2,5 katına kadar itebilir, bu da onu neredeyse bir roket kadar hızlı yapar! İlk olarak 1976'da (Rusya'nın hava üstünlüğüne yanıt olarak) geliştirildi, yenisi çıkana dek 2025'e kadar uçmaya devam edecek.

 

7. Mikoyan MiG-31

Dünyanın en hızlı 10 uçağı mig-31

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 7. sırada bulunan Mikoyan MiG-31, 1977'de tanıtıldı ve bugüne kadarki en hızlı Rus jet savaş uçağı olmaya devam ediyor. Mach üçlüsünde uçabilen iki motorlu, süpersonik bir önleyicidir.

Radarları bozarak düşmanın güdümlü silahlarının yer kontrolünü bozan ve aynı zamanda füze güdüm sistemlerine karşı koruma sağlayan “anti-radar” elektronik harp sistemi ile üretilmiştir.

Bu uçağın yapısı, yüksek düzeyde titanyum içeriği nedeniyle, diğer benzer jetlerden daha hafiftir. Gövde tasarımı daha önceki başarılı modellere dayanmaktadır: Su-27 ve MiG-25.

Mig-31 uçağı daha önceki MiG-25 “Foxbat”ın yerini alacak şekilde tasarladı. MiG-31, öncülleri MiG-25 ve MiG-29 ile tasarım öğelerini temel alır. Yüksek irtifalarda 2,83 Mach'a (3.000 km/s) varan hızlarda uçabiliyor, bu da onu daha önce var olan en hızlı jetlerden biri haline getiriyor. D30F6 motoru 152 kN itiş gücüne sahiptir.

Dünyanın en hızlı askeri uçaklarından biri olmaya devam ediyor.

 

6. XB-70 Valkyrie

Dünyanın en hızlı 10 uçağı

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 6. sırada bulunan XB-70 Valkyrie, Kuzey Amerika Havacılık tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan altı motorlu, süpersonik uzun menzilli bir bombardıman prototipidir.

Bu uçak, ABD Hava Kuvvetleri'nin F-22 Raptor veya Lockheed Martin F-35 Lightning II gibi beşinci nesil savaş uçakları gibi askeri jetlere odaklanmadan önceki son büyük havacılık projelerinden biri olarak görülebilir.

XB-70 Valkyrie, radar tespitinden kaçabilen ve yüksek irtifalardan aşırı doğrulukla yükünü taşıyabilen bir nükleer bombardıman uçağı olarak tasarlandı, ancak Edwards Air'de kalkış sırasında bir motorun parçalanmasından sonra güvenlik endişeleri nedeniyle 34 saat test edildi.

XB-70 Valkyrie, düşmanlar tarafından radar algılamasından kaçınmak için gizli teknoloji ile üç Mach'ın üzerinde hızlarda uçabilen altı motorlu bir bombardıman prototipidir.

 

5. Bell X-2 Starbuster

Bell X-2 Starbuster

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 5. sırada bulunan Bell X, 1951-1956 yılları arasında Bell Aerosystems tarafından tasarlanan ve üretilen roketle çalışan bir uçaktı.

Aynı zamanda, daha önce insansız olan, ancak uçuş kontrollerinin yanı sıra stabilizasyon, enstrümantasyon, elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı için yerleşik sistemlere sahip olan Dünyanın En Hızlı Uçaklarından biridir.

Dünyanın en hızlı uçakları arasında olan x-2, yüksek hızlarda karşılaşılabilecek aerodinamik sorunları araştırmak için tasarlandı, George Welch'in gayri resmi olarak uçağa pilotluk yaptığı 14 Ekim 1952'de insanlı uçaklar arasında dünya hava hızı rekoru kırdı. Tek motorlu uçuşu sırasında 3.370 km/s ortalama azami hızı bulunmaktadır.

Bell X-02, daha önce insansız olan, ancak stabilizasyon, enstrümantasyon, elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı için yerleşik sistemlerin yanı sıra, birçok önemli askeri uçağın geliştirilmesine öncülük eden Larry Bell de dahil olmak üzere tasarım ekibine yardımcı olan uçuş kontrollerine sahip dünyadaki hızlı uçaklardan biridir.

4. Mikoyan MiG-25

Dünyanın en hızlı 10 uçağı

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 4. Sırada bulunan Mikoyan MiG-25, Rus yapımı, Mikoyan-Gurevich Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen süpersonik bir önleme ve keşif uçağıdır.

ABD bombardıman uçaklarına/hızlı jetlerine karşı koymak, radar sistemleriyle yer hedefleri üzerinde istihbarat toplamak, düşman uçaklarına karşı bölgesel hava sahasını güvence altına almak ve silahlı hava muharebesi hatta üç Mach'a varan hızlarda nükleer saldırı misyonları için tasarlandı. Dünyanın En Hızlı Uçakları arasında şimdiye kadar yapılmış en hızlı askeri uçaktır.

Mikoyan MiG-25, en hızlı uçuşunda 3.494 km/s hıza ulaşarak, dünyanın en hızlı uçakları arasında yerini almıştır. Askeri amaçlar için birçok Sovyet müttefikine ihraç edildi ve daha sonra yükseltilmiş versiyonları Suriye, Mısır, Libya ve Irak hava kuvvetleri tarafından kullanıldı.

3. Lockheed YF-12

Dünyanın en hızlı 10 uçağı yf-12

Soğuk Savaş sırasında nükleer silah taşıyan Sovyet bombardıman uçaklarını engellemek için üretilmiştir. İki güçlü turbojet ile Mach üç (ses hızının üç katı) hıza ulaşabilen en hızlı uçak motorlarına sahip YF-12, 27 Nisan 1970'de, yaklaşık 3.661 km/s ortalama hıza ulaşmış dünyanın en hızlı 10 uçağından biridir.

Lockheed YF-12, 1976'da hizmetten çekildi, ancak şimdiye kadar yapılmış en hızlı uçaklardan biri ve Mach iki ve üç arasında veya yaklaşık 2000-3000 km/s arasında en yüksek hıza sahip uçaklardan biri olmaya devam ediyor.

2. Lockheed SR-71

Dünyanın en hızlı 10 uçağı sr-71

Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında ikinci sırada olan SR-71, 3.529 km/s kadar hızlarda uçmak için yapılmış ve yaklaşık on altı mil irtifaya ulaşabilen, Dünyanın En Hızlı Uçaklarından biridir.

SR-71, menzillerinin üzerinde uçarak yüzeyden havaya füzeleri geride bırakabilen ve ayrıca onu en hızlı uçaklardan biri yapan yer istasyonlarından radar algılamasını önleyebilen yüksek hızlı keşif veya nükleer saldırı içeren uzun mesafeli görevler için tasarlanmıştır.

Lockheed SR-71 Blackbird, şimdiye kadar yapılmış en hızlı askeri uçaklardan biridir ve diğer jetlerin uçamadığı yüksek hızlı keşif görevlerinde yaygın olarak kullanılmıştır, bu da onu süpersonik uçabilen en uzun uçuş menziline sahip hızlı uçaklardan biri yapmaktadır.

1. X-15

Dünyanın en hızlı 10 uçağı x-15

Dünyanın En Hızlı Uçağı 2022 verilerine göre, 7.274 km/s azami hıza sahip bir Amerika askeri uçağıdır. Alüminyum ve titanyum alaşımlarından yapılmış roketle çalışan bir uçaktı.

İlk olarak 1959'da Scott Crossfield tarafından 58 mil (93 km) irtifaya uçmuştur. O tarihte kaydedilen en hızlı askeri uçak, bu da bugüne kadar dünyadaki herhangi bir pilot tarafından ulaşılan dünyanın en yüksek hızıdır. O zamandan beri aerodinamik vb. içeren araştırma misyonları için kullanılıyordu.

X-15, yaklaşık 7.274 km/s kadar yüksek hızlara ulaşan tanınmış bir rotadaki en hızlı hava hızı da dahil olmak üzere birçok rekor kırmıştır. 1967'de, 354.200 fit (67 mil/108 km) ile dünyanın irtifa rekorunu kırmıştır. Dünyanın en hızlı 10 uçağı arasında 1. sırada yer almaktadır.

 

 

Kategori