Dünyanın En Büyük Mağarası Son Doong Nerede? Son Doong’a Nasıl Gidilir?

Pa, 02/13/2022 - 13:42 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Dünyanın en büyük mağarası

Dünyanın en büyük mağarası Son Doong, ilk olarak 1990 yılında, gelir elde etmek için yiyecek ve kereste aramak amacıyla milli parkın ormanlarında yürüyüş yapan Ho Khanh adlı bir köylü sayesinde keşfedilmiştir. 

Ormanda dolaşırken büyük bir açıklık görür ve içeriye doğru baktığında bulutları ve içeride bir ırmağın şırıltısını duymuştur. Ancak eve geldikten sonra orayı nasıl bulduğunu ve oraya giden yolu hatırlamadığı için tekrar gidememiştir.

Yıllar sonra 2008'de Ho Khanh tarafından tekrar bulunur. Bu kez gittiği yolu not eder ve ardından İngiliz Mağara Derneği'nden Howard ve Deb Limbert'i ilk keşif için mağaraya götürür. 2013 yılında mağara halka açılmıştır. Keşif gezilerine, tur düzenlemeye yasal izni olan yalnızca bir şirkete izin verilmektedir. Kalp rahatsızlığı olmayan turistlere beş günlük özel bir keşif gezisi düzenleniyor.

Dünyanın en büyük mağarası

Burada şaşırtıcı olan diğer bir durum ise mağara içinde oluşan ekosistemin kendi hava sistemine sahip olması ve kendi bulutlarını oluşturmasıdır. İçeride, 262 fit (80 metre) boyunda asılı duran, insanoğlunun bildiği en büyük dikiti ve milyonlarca yıl öncesine ait fosilleri bulacaksınız. Çöken tavanlar, dolinler olarak bilinen açıklıklar oluşmuş ve bu durum, mağaranın içinde yeşilliklerin büyümesine sebep olmuştur. Sisli bulutlarla çevrili ormanlar, nehirler ve karanlıkta gelişen mikroorganizmalarla karşılaşacaksınız. İnsan etkileşiminden yoksun, tamamen başka bir dünyadır. Yüz milyonlarca yıl önce olduğu gibi Dünya'nın o zamanki yapısını görebilirsiniz.

Dünyanın en büyük mağarası

Dünyanın en büyük mağarası Son Doong’a nasıl gidilir?

 

Dünyanın en büyük mağarası Son Doong, 2 ila 5 milyon yıl önce, dağdan gelen suların kireçtaşı kayaları üzerindeki aşındırıcı etkisiyle ortaya çıkmıştır. "Dağ nehrinin mağarası" olarak adlandırılır. Hang Son Doong'a ulaşmak için Phong Nha Ke-Bang Ulusal Parkı içindeki bir köyden geçmeniz gerekiyor. Ban Doong köyüne, yoğun ormanlarla çevrili olduğu için yalnızca yürüyerek ulaşılabilir. Köy 40'tan az kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu köyü keşfetmek ve yerel halkla etkileşim kurmak, yolculuğun heyecan verici bir parçasıdır. Köy, yüzyıllardır değişmeyen bir yaşam biçimi sunuyor.

Dünyanın en büyük mağarası

Dünyanın en büyük mağarası olan Son Doong'a yolculuk kolay değildir. Girişe ulaşmak için iki gün yoğun orman yürüyüşleri ve nehir geçişleri olacak. İçeri girdikten sonra, yolculuğunuzu tamamlamak için inmeniz, tırmanmanız, emeklemeniz ve yeraltı nehirlerinde yüzmeniz gerekecek. Daha da güzeli ise mağaranın içinde kamp kuracak, yemek yiyecek, sıra dışı fotoğraflar çekecek ve ekibinizle birlikte güleceksiniz. 

Etiketler

Kategori