Donuk Saçların Sebebi Nedir ve Donuk Saçlar Parlaklığını Nasıl Geri Kazanır?

Çar, 04/27/2022 - 15:43 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
donuk saçlar

Saçınızın neden televizyon reklamlarında gördüğünüz parlak, kabarık saçlara benzemediğini merak ediyor musunuz? Donuk saçlar canınızı mı sıkıyor?  Sağlıklı saçlar mat ve düz olmak yerine parlak ve yansıtıcı olmalıdır. Ancak hava koşullarından saç bakım şeklinize kadar çeşitli unsurlar sizin ve saç sağlığınızın aleyhine olabilir. Peki, donuk saç nedir ve onu ekrandaki o ışıltılı saçlara nasıl dönüştürürsünüz? Yazımızın devamında donuk saçlara nasıl bakım yapmanız gerektiğini detaylarıyla paylaştık.

 

Donuk saçın nedenleri nelerdir?

 

Saçlarınız çeşitli nedenlerle parlaklığını kaybetmiş olabilir. Yaygın donuk saç nedenleri şunlardır:

 • Ürün birikmesi: Zamanla, saçınızda ve saç derinizde şampuan ve şekillendirici ürünlerden kalıntılar birikebilir. Sonunda, bu birikim, doğal saç yağlarının saç dibine ulaşmasını engelleyebilir ve bu da donuk, kuru saça neden olabilir.
   
 • Sert su: Sert sudaki kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller de nemin nüfuz edemediği bir bariyer görevi görebilen yaygın bir birikim kaynağıdır.
   
 • Güneş hasarı: Güneşin UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak saçınızın dış koruyucu tabakasına zarar verebilir. Sonuç olarak, güneşten zarar görmüş saçlar genellikle kuru, kırılgan ve kıvırcık hale gelebilir.
  donuk saçlar
 • Aşırı ısı ile şekillendirme: Fön makinesi ve saç maşası gibi ısı aletleri saçınızın kütikülüne zarar verebilir. İnce saçlar özellikle ısı hasarına karşı hassastır ve kolayca yanabilir.
   
 • Uygun olmayan saç bakım ürünleri veya rutini: Bu, çok fazla saç ürünü kullanmayı, sert, zararlı içerikli ürünler kullanmayı veya benzersiz saç tipiniz için tasarlanmamış ürünleri kullanmayı içerebilir.
   
 • Seyrek fırçalama: Saçınızı düzenli olarak fırçalamak, kütikülün kapalı kalmasına yardımcı olur ve doğal yağlarınızı kafa derisinden aşağı doğru çekerek saçınızın ışığı daha iyi yansıtmasını sağlar. Saçınızı fırçalamamak, o kütikülün sertleşmesine ve kabarmasına neden olabilir.
   
 • Sert kimyasallarla sık boyama veya aşırı işlem yapma: İster daha açık ister koyu olsun, saçınızı çok sık boyamak doğal parlaklığınızı azaltabilir.
   
 • Hamilelik veya diğer hormonal değişiklikler: Hormonlar her hamile kadını farklı şekilde etkileyebilir. Bazen hormon değişiklikleri ve ara sıra beslenme eksiklikleri saçları inceltebilir ve matlaştırabilir.

 

Saçların donuk olmasını nasıl önlersiniz?

Donuk saçlar, hava koşullarından normal saç bakım yönteminize kadar günlük unsurlardan kaynaklanabileceğinden, size gizlice gelebilir. Doğal parlaklığınızı korumak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

 

 • Isı şekillendirmesini en aza indirin

Saçınızı aşırı ısı kullanarak şekillendirmekten uzak tutun. Hafif bir nemlendirici krem, ısı olmadan doğal dokunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Kullanabileceğiniz aletlerden kesinlikle vazgeçemiyorsanız, sıcaklığı minimumda tutun. Fön makinenizi başınızdan en az 20 cm uzakta tutmaya çalışın.

 

 • Diyetinizdeki besinleri ve suyu artırın

Saçınızın sağlığı, genel sağlığınızla başlar ve bu, beslenmenize kadar uzanır. Bol miktarda besleyici meyve, sebze ve protein tüketmek, donuk saçları içten dışa önleyebilir. Sağlıklı cilt ve saç için anahtar olan nemli kalmak da önemlidir.

 

 • Evinizde nemlendirici kullanın

Kuru iç ortam havası ve iç mekan ısıtması, havadaki ve saçtaki nemi emebilir. Zamanla, bu kuru hava saç tellerinizin donuk, kuru ve cansız görünmesine neden olabilir. Parlaklığınızı korumak için evinizde bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Havaya nem enjekte edecek ve bu da saçınızın nemli ve parlak kalmasına yardımcı olacaktır.

donuk saçlar

Donuk saç çözümleri: Parlaklığınızı nasıl geri getirirsiniz?

Zaten parlaklık eksikliğini fark ettiyseniz ve “Saçlarım neden bu kadar mat?” diye merak ediyorsanız donuk saçları parlatmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

 • Sıcak şekillendirmeye bir ara verin. Fön makineleri ve bukle maşaları, özellikle yüksek ısı ayarlarında kullanıldıklarında, saçınızın yüzeyinde hasara neden olabilir. Parlaklığınızı geri getirmek için ısı araçlarını bir kenara bırakın ve saçınızın doğal olarak kurumasını sağlayın.
 • Kulağa basit gelebilir, ancak iyi ve kapsamlı bir temizlik, etkili bir donuk saç tedavisi olabilir. Birikmeyi parçalayan güçlü botanikler içeren bir temizleyici kullanmayı deneyin ve iyice pul pul dökmek için bir saç derisi fırçasıyla ovalayın. Bununla birlikte, çok agresif bir şekilde yıkamayın. Çok sert ovmak, kütikülünüzü yumuşatmak yerine pürüzlendirebilir.
 • Saçınıza yağ sürmek yağlı bukleler için bir tarif gibi görünse de, saçı yağlamak parlaklığı canlandırmak için harika bir yol olabilir. Saç yağı sadece kabarmayla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda saç tellerinizin daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacak koruyucu bir tabaka ekler.
   

Donuk saçların tekrar parlamasına yardımcı olmak, nem kazandırmak, ısı hasarını önlemek ve birikmeyi gidermektir. Ne yapacağınızı ve ne yapmayacağınızı anladığınızda, çok daha parlak bir geleceğe giden yolda olacaksınız.

 

Etiketler

Kategori