Domatesler Nasıl Olgunlaşır?

Çar, 02/02/2022 - 19:38 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Domatesler Nasıl Olgunlaşır?

Domatesler olgunlaşmıyor mu? Bu yazıda, domateslerin ne zaman kırmızıya dönmesi gerektiğinden ve size neden kırmızı olmadıklarını anlatacağız. İşte domateslerinizin kırmızıya dönmemesinin ana nedenleri ve domateslerinizi olgunlaştırmak için neler yapabileceğiniz. 

Domatesler Nasıl Olgunlaşır?

Domatesler nasıl kırmızıya döner?

 

Domatesler likopen içeriği nedeniyle kırmızıya döner. Likopen, meyve ve sebzelere kırmızı bir renk veren, doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Karotenoid adı verilen bir dizi pigmentten biridir. Likopen karpuzlarda, pembe greyfurtlarda, kayısılarda ve pembe guavalarda bulunur. Özellikle domates ve domates ürünlerinde yüksek miktarda bulunur.

Kuzey Amerika'da diyet likopeninin %85'i domates suyu veya salçası gibi domates ürünlerinden gelir. Bir bardak (240 mL) domates suyu yaklaşık 23 mg likopen sağlar.

Çiğ domatesleri ısı kullanarak işlemek (örneğin domates suyu, salça veya ketçap yapımında) aslında ham üründeki likopeni vücudun daha kolay kullanabileceği bir forma dönüştürür. Takviyelerdeki likopen, gıdada bulunan likopen kadar vücudun kullanması kolaydır.

İnsanlar kalp hastalığını, “atardamarların sertleşmesini” (ateroskleroz) önlemek için likopen alırlar. Prostat, meme, akciğer, mesane, yumurtalıklar, kolon ve pankreas kanserine iyi gelir. Likopen ayrıca rahim kanserinin önemli bir nedeni olan insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Bazı insanlar katarakt ve astım için de likopen kullanır.

 

Domatesler ne zaman kırmızılaşır?

 

Domatesin olgunlaşma süresi, sahip olduğunuz domates çeşidi ve yetiştirme bölgeniz gibi birkaç şeye bağlıdır. Ancak genel olarak, çiçekler tozlaştıktan yaklaşık 6-8 hafta sonra kırmızıya dönmeye başlamalıdırlar. Domateslerin hangi ayda olgunlaştığı yine birçok faktöre bağlı.

Domatesler Nasıl Olgunlaşır?

Domates nasıl olgunlaşır?

 

Bilmeniz gereken ilk şey, güneş ışığının her zaman yardımcı olmadığıdır. Aslında, çok fazla ışık domates kabuğunu sertleştirebilir, bu yüzden domateslerinizi pencere kenarına koymayın. Domates yetiştiriyorsanız, daha fazla güneş ışığı almalarına yardımcı olmak için bitkilerin yapraklarını koparmaya kalkışmayın.

Domateslerin olgunlaşması için sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bir domates ne kadar sıcaksa, o kadar hızlı olgunlaşır. Bununla birlikte, domatesler çok ısınırsa olgunlaşma durur onları pencere kenarından uzak tutmak için başka bir nedendir. 

Domatesler, bir bitkinin büyümesini düzenleyen ve depoladığı nişastayı şekere dönüştürerek olgunlaşmasını sağlayan doğal bir bitki hormonu olan eten (veya etilen) gazı yayar. Bütün meyveler bunu yapar ve domatesler teknik olarak bir meyvedir, bu yüzden diğer klimakterik meyveleri olgunlaştırırlar. 

Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için yapmanız gereken, domatesleri kese kağıdı, karton kutu veya boş mutfak çekmecesine koyarak eten gazını içine hapsetmektir.

Mutfağınız soğuksa, olgunlaşması çok daha uzun sürer. Ayrıca çürümeye başlayan domatesleri kontrol edin, çünkü bunlar diğerlerini etkiler. 

 

 

Kategori