Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çar, 12/29/2021 - 12:48 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Domatesin Cilde Faydaları

Her insan domatesin faydalarını, sağlığa iyi geldiğini ve düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini düşünüyor olabilir. Evet, her gün domates yemek bedenimiz, saçımız ve cildimiz için çok faydalıdır. Peki domatesin cilde faydaları hakkında neler biliyorsunuz?

Evet, her gün yüzünüze domates sürmek aşırı yağlılıktan kurtulmanıza yardımcı olur, bronzluğu giderir ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Domates, besinlerle dolu bir besindir; sivilcelerinizi, donuk cildinizi ve ayrıca koyu lekeleri gidermeye yardımcı olur. O halde gelin domatesin cilde faydalarına ve nasıl kullanılacağına bir göz atalım.

Domatesin Cilde Faydaları

Domatesin faydaları nelerdir?

 

1. Domates yağlılığı azaltır

Domates ciltteki fazla yağın azalmasına ve cildin temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi sıkılaştırmak ve aşırı yağlılıkla mücadele etmek domatesin cilde faydaları arasındadır.

 

2. Domates açık gözenekleri azaltmaya yardımcı olur

Domates iyi bir büzücü maddedir, açık gözenekleri ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı olur. Domatesleri düzenli olarak kullanmak gözenekleri küçültmeye önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

 

3. Domates ten rengini düzenler

Cildinizin rengini ve dokusunu bozan o inatçı bronzları hatırlayın. Domates cilt beyazlatmak ve parlatmak için de kullanılır. Güneşten kurtulmaya yardımcı olur, size dolgun ve parlak bir cilt verir. Bronzlukla birlikte domates, cilt kuruluğunu azaltmaya da yardımcı olur.

 

4. Domates, cilt rengi açıcı görevi görür

Donuk cildinizi uyandırmanın en iyi yolu üzerine domates sürmektir. Sıkılaştırıcı özelliği size daha hafif bir cilt verir ve ayrıca tazelenmiş ve parlak hissedersiniz.

 

5. Ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur

Harika eksfoliye edici ajanlardan biri. Domatesin yüzdeki ölü deri hücrelerini çıkardığı ve size temiz görünen bir cilt verdiği bilinmektedir. Siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur, temiz ve pürüzsüz görünen bir cilt sağlar. Akneye meyilli ciltler için peeling yapmanın en iyi yollarından biri.

 

6. Domates cilt tahrişini giderir

Zararlı UV ışınları, uzun süreli makyajlar ve uygun olmayan cilt bakımı cildinizi tahriş edebilir. Domatesin beta-karoten, E ve C vitamini ve likopen gibi iltihap önleyici bileşikleri, cilt tahrişini gidermeye yardımcı olur ve size yatıştırıcı bir his verir.

 

7. Hücre yenilenmesini destekler

Yıllar geçtikçe cildimiz birçok serbest radikal tarafından saldırıya uğrar ve hepsi cildimize zarar vererek onu mat ve yaşlı gösterir. Domates cilt hücrelerinin desteklenmesine yardımcı olur, yaşlanma sürecini geciktirir ve ayrıca hücresel hasarla savaşır.

Domatesin Cilde Faydaları

8. Domates akneleri azaltır

Günümüzün en rahatsız edici cilt sorunlarından biri yetişkin sivilceleridir. Tüm kir ve ter ciltte biriktiği, cilt gözenekleriniz tıkandığı için akne çoğalır. Domates cildi temizlemeye yardımcı olur, cildin pH değerini dengeler ve sivilceleri azaltır.

 

9. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Kimse yaşlı görünmeyi sevmez. Domatesin yaşlanma karşıtı özelliği kırışıklıkları, ince çizgileri ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. B1, B3, B5 ve B9 vitaminleri gibi besinlerle yüklü olan domates, yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Domates yüz için nasıl kullanılır?

 

1. Domates ve limon yüz maskesi

 

Aydınlatıcı yüz maskesi de diyebilirsiniz. Limon ve domatesin doğal ağartma özelliği ile bu yüz maskesi, pigmentasyonun giderilmesine ve cildinizin tonlanmasına yardımcı olur.

Yüz maskesi:

 • 1 çay kaşığı domates posası alın.
 • İçine 3-4 damla limon suyu ekleyin.
 • Her iki malzemeyi de karıştırın.
 • Karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 • Ilık suyla durulayın.

 

2. Cilt için patates ve domates

 

Sivilceler için yüzünüzde domates nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız? O zaman bu sizin için bir maskedir. Ciltte hem patates hem de domates suyunun kullanılması ciltteki sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olur.

Yüz maskesi:

 • 1 yemek kaşığı domates suyu
 • 1 yemek kaşığı patates suyu
 • Bunları karıştırın ve yüzünüze uygulayın.
 • Karışımın 10-15 dakika kalmasına izin verin.
 • Soğuk suyla yıkayın.

 

3. Cilt için domates tohumu yağı

 

Domates tohumu yağı, ciltteki çatlakları ve yara izlerini gidermek için çok faydalıdır. Egzama, ciltte oluşan iltihaplanma ve sedef hastalığını sakinleştirmeye yardımcı olur. Yağı çatlamış dudaklarınızı nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. Antioksidanlarla yüklüdür, likopen, beta-karoten, manganez, demir ve çinko içerir. Domates tohumu yağını aktarlardan satın alabilirsiniz.

 

4. Domates ve ballı yüz maskesi

 

Bir yüz paketi yapmak için iki süper besleyici bileşen bir araya geldiğinde ne olacağını hayal edin. Ultra yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olacaksınız.

Yüz maskesi:

 • 2 yemek kaşığı domates posası alın.
 • 1 çay kaşığı bal ekleyin. 
 • Bir karışım yapmak için bunları karıştırın.
 • Macunu yüzünüze uygulayın.
 • Yüz karışımını 15-20 dakika bekletin
 • Ilık suyla durulayın.

 

5. Domates ve papayalı yüz maskesi

 

Koyu lekeler, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma lekelerini gidermek söz konusu olduğunda papayanın en iyi ev malzemesi olduğunu hepiniz biliyorsunuzdur. Likopen ve A vitamini açısından zengindir. Domates posası ile karıştırılması sivilcelerle savaşmaya ve yaşlanma izlerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

 

Yüz maskesi:

 • 2 yemek kaşığı domates posası alın.
 • 2 yemek kaşığı papaya püresi ile karıştırın.
 • Yüz maskesini yüzünüze uygulayın.
 •  15-20 dakika yüzünüzde bekletin
 • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

 

6. Badem ve domatesli yüz maskesi

 

Badem maskesi, ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Domates püresi ile karıştırmak ciltteki parlaklığı artırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda cildi sıkılaştırır.  Domatesli badem maskesinin büyük faydaları vardır, cildinizi UV ışınlarından korumaya yardımcı olur ve cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale getirir.

 

Yüz maskesi:

 • 1 yemek kaşığı badem tozu alın. 
 • 1-2 yemek kaşığı domates posası ile karıştırın.
 • Karışımı cildinize uygulayın.
 • 10 dakika yüzünüzde bekletin.
 • Ilık suyla yıkayın.

 

 

Domatesi her gün yüze uygulayabilir miyiz?

 

Evet kesinlikle. Yüzünüze günlük olarak domates uygulamak size akne, kırışıklık ve koyu lekelerden arınmış genç ve esnek bir cilt verecektir.

 

Domatesin cilde yan etkileri var mı?

 

Domatesin hiçbir yan etkisi yoktur ancak cildinize uzun süre kalmaması gerekir. Domatesi yüzünüze sürdükten sonra herhangi bir kızarıklık, kaşıntı fark ederseniz kullanmayı bırakın.

 

Domatesin cilde faydaları saymakla bitmez. Temiz, berrak ve parlak bir cilde ulaşmanın çeşitli yolları vardır. Temel vitamin ve minerallerle yüklü domates, ince çizgileri, kırışıklıkları ve lekeleri azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Kategori