Domates Prostat Kanserini Önler Mi?

Per, 04/14/2022 - 14:17 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Domates Prostat Kanseri

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, her hafta 10 porsiyondan fazla domates tüketen erkekler, prostat kanseri risklerini yaklaşık %20 oranında azaltıyor.

Prostat kanseri, Birleşik Krallık'ta her yıl 35.000 yeni vaka ve yaklaşık 10.000 ölümle dünya çapında erkeklerde en sık görülen ikinci kanserdir.

Kanser uzmanları, meyve ve sebzelerde yüksek, kırmızı ve işlenmiş et, yağ ve tuzda düşük dengeli bir beslenme önermektedir.

Bristol ekibi, yaşları 50 ile 69 arasında değişen yaklaşık 15.000 İngiliz erkeğin diyetlerini ve yaşam tarzlarını analiz etti.

Her hafta taze domates ve domates suyunu 10 porsiyondan fazla tüketen erkeklerin prostat kanseri riskinde %18 azalma olduğunu gördüler.

 

Domates prostat kanserini nasıl önler?

 

Yeni bir çalışma, domates açısından zengin bir diyetin prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Çok sayıda yemekte ve hatta içeceklerde kullanılan domates, faydalı besinlerin bir hazinesidir. En önemlilerinden biri, kalp hastalıkları riskinin azaltılması ve bazı araştırmalara göre belirli kanser türleri de dahil olmak üzere insan vücuduna bir dizi önemli sağlık yararı ile tanınan antioksidan likopendir. Domatesler ayrıca C, K vitaminlerinin yanı sıra folat ve potasyum için önemli bir kaynaktır. Yeni bir çalışma, domates açısından zengin bir diyetin prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Çalışma, 10 porsiyondan fazla domates tüketen erkeklerin prostat kanseri geliştirme ihtimalinin daha düşük olabileceğini gösterdi. Kanser, seminal sıvı üreten ceviz büyüklüğünde küçük bir organ olan prostat bezini hedef alır.
 

Çalışma, ' Kanser Epidemiyoloji Biyobelirteçleri ve Önleme ' dergisinde yayınlandı . Çalışmada prostat kanserinin dünya genelinde erkeklerde en sık teşhis edilen ikinci kanser olduğu ve bu kanser oranlarının gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere göre daha yüksek olduğu belirtildi. Çalışma, bunun beslenme tarzından kaynaklanabileceğini göstermiştir. Çalışma Bristol, Cambridge ve Oxford Üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yapıldı. Yaşları 50 ile 69 arasında değişen prostat kanserli 1.806 erkeğin diyetlerine ve yaşam tarzlarına baktılar. Bunları 12.005 kansersiz erkeğin diyetleri ve yaşam tarzıyla karşılaştırdılar.
 

Aralarında domates ve ürünleri ile kuru fasulyenin de bulunduğu bir dizi diyet unsuru prostat kanseri riskini azaltmanın anahtarı olarak tanımlandı. Haftada 10 porsiyondan fazla domates tüketiminin prostat kanseri riskini yüzde 18 azalttığı bulundu ve bunun, hücre hasarına neden olan toksinlerle savaşan domateslerde bulunan likopenin varlığına bağlı olduğu düşünülüyor. Araştırmayı yürüten Bristol Üniversitesi Sosyal ve Toplum Hekimliği Okulu'ndan ve Bristol Nutrition BRU'dan Vanessa Er, "Bulgularımız domateslerin prostat kanserini önlemede önemli olabileceğini gösteriyor.

Cancer Research UK'den Tom Stansfeld şunları ekledi: "Domates gibi likopen veya selenyum açısından zengin yiyecekleri yerken, prostat kanseri riskinde bir azalma ile ilişkili olabilir, ancak bu kanıtlanmamıştır ve bu çalışma, domatesin prostat kanseri riskini azaltıp azaltmadığını doğrulayamaz. Diyet ve prostat kanseri riski arasında bir bağlantıdır.

"Diyet ve kanseri önleme, siyah beyaz gibi karmaşık bir konudur; herkesi meyve ve sebzeler açısından zengin, kırmızı ve işlenmiş et, yağ ve tuz oranı düşük dengeli bir beslenmeye teşvik ediyoruz."

Farklı görüşler olsa da domatesin sağlık açısından önemli bir besin olduğu görülmektedir. Yapılan çalışma da domatesin prostat kanseri riskini azalttığını belirtmiştir. Alerjisi olmayanlar için domates tüketmek zor olmasa gerek

Kategori