Denizde Doğum Yapmak Güvenli Mi?

Cu, 06/10/2022 - 15:50 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
denizde doğum yapmak

Denizde doğum yapmak, ücretsiz doğum isteyen anneler arasında son dönemde moda oldu. Yakın zamana kadar bir yüzme havuzunun suyunda doğum yapıldığı iddia edilse de, bazı anne adayları doğanın özgürlüğünü hissetmek istiyor. Peki denizde doğum yapmak güvenli mi?

Raggapunzel, Pasifik Okyanusu'nda oğlunu doğururkenki videolarını paylaştıktan sonra ortalığı karıştırdı. Nikaragua'daki Playa Majagual denizinde doğum yapmaya karar verdi. “Ücretsiz doğum” olarak kabul edilen bu doğumu, bebeğini tıbbi yardım almadan doğurdu ve hamileliği boyunca herhangi bir ultrasona girmedi. Denizde doğum yaparken riskler ise şu şekilde görüldü.

 

Dalgalarla ilgili sorunlar

 

Bu kadın okyanusta doğum yapma fikrini kafasına sokmuş. Haftalarca gelgiti kontrol ettiğini ve doğum zamanı geldiğinde kumsalın güvenli olacağını bildiğini söylüyor. Dalgaların kasılmalarla aynı ritme sahip olduğunu ve yumuşak akışın kendisini harika hissettirdiğini anlattı.

Ancak gelgitler haftalarca olmasa bile denizin durumu tahmin edilemez. Yani annenin boğulma veya sürüklenme ihtimali var. Tıpkı bebek doğduğunda olduğu gibi, akıntı tarafından da sürüklenebilir. Ayrıca, suda tuz bulunması ve bunu küçük bebeğin yutması çok zararlı olabilir. Su sıcaklığı yeterince sıcak olmaz ise bebek hipotermik hale gelebilir.

Kısacası, suda doğum yapmak için en iyi yer, eğer gerçekten istiyorsanız, yanınızda bir tıp uzmanının bulunduğu güvenli, steril bir ortamdır.

 

Güvenli olmayan doğum

 

Doğuma başlayacağını öğrendiğinde, çocukları bazı arkadaşlarının yanına götürdü. Eşi ise onu bir doğum seti ile sahile götürdü. Setin içinde havlular, plasentayı yakalamak için süzgeçli bir kap, gazlı bezler ve kağıt pedler bulunuyordu.

Oğlunun adı Bodhi Love Ocean Cornelius oldu. Annenin zaten kocasından yedi çocuğu var. İlk doğum deneyimini hatırlatarak, “İlk doğumum klinikte travmatikti, ikinci doğumum evde oldu ama üçüncüsü için evimde ebe bile çok fazlaydı. Bebeğin gelmesi için bir doğum tarihimiz veya son doğum tarihimiz yoktu, sadece bebeğimizin başaracağına güvendik.”

Ancak bu anne denizde doğum yapmayı savunsa da uzmanlar bunun güvenli bir uygulama olmadığını söylüyor. Bebek tuzlu su yutmaya veya deliklerin kumla tıkanmasına maruz kalır. Benzer şekilde deniz suyunun antiseptik olduğu söylense de doğum sırasında annenin vajinasına girebilen birçok mikroorganizma vardır.

 

Etiketler

Kategori