Çocuklarda saç biti nasıl geçer?

Ct, 04/23/2022 - 15:56 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Çocuklarda saç biti

Çocuklarda saç biti, fark edilmediğinde hızla baş belası olabilir. Sürekli kaşıntı ve tahriş ile çocuğunuz evde veya okulda huzur içinde dinlenmek ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanacak. Açık havada ve bitten etkilenen diğer çocuklarla çok zaman geçirmek, çocuğunuzun bu kaşıntılı sorunu kapmasına neden olabilir. Çocuğunuzun kafa derisinde sirke görürseniz, bu nihai işarettir. Çocuklarda saç bitinden kurtulmak için doğal çözümler hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

 

Saç biti nedir?

 

Saç biti insan saçında yaşayan böceklerdir. Uçamazlar veya zıplayamazlar, ancak dakikada 30 cm hızla koşabilirler. Genellikle başka bir kişiyle doğrudan kafa kafaya temas yoluyla bulaşırlar. Çoğunlukla başın arkasında veya kulakların arkasında bulunurlar, bazen kirpiklerde veya kaşlarda görülürler.

 

Çocuklarda saç biti belirtileri

 

Çocuğunuz aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa, kafasına ve saçına bit bulaşmış olabilir:

  • Sürekli kaşıntı
  • Sinirlilik veya uyumakta zorluk çekme
  • Şişmiş lenf düğümleri veya bezleri
  • Kaşınma nedeniyle oluşan yaralar
  • Kafada gıdıklanma hissi

Çocuklarda saç biti

Ebeveynler neden çocuklarının saç biti sorununu tedavi etmek için ev ilaçlarını tercih ederler?

 

Doktora gidip OTC ilaçları için reçetelerle alabilseniz de, yan etkilerin listesi nedeniyle saç bitlerini bunlarla tedavi etmekten genellikle birçok ebeveyn kaçınır. Saç biti için ev ilaçları genellikle tedavi etmek ve kafa derisinin sağlığını korumak için daha doğal yollardan ve ürünlerden oluşur. Ayrıca, eğer çocuğunuzda alerji varsa, saç bitini yok etmek için OTC ilaçlardan ve reçeteli ilaçlardan kesinlikle kaçınmalısınız.

 

Çocuklarda saç bitinden kurtulmak için doğal yöntemler

 

İşte bebeklerde ve çocuklarda saç bitleri için etkili ev ilaçları. Bunları deneyin ve çocuğunuzun bu kaşıntılı problemden kurtulun.

 

1. Sirke

Damıtılmış sirke kullanın ve nazikçe çocuğunuzun saçına uygulayın. Bir süre bekletin ve saçlarını sade suyla iyice durulayın. Bu tedavi için elma sirkesi bile kullanabilirsiniz. Ayrıca saçınızı tararken, ölü bitleri ve sirkeleri çıkarmak için durulamayı bitirdikten sonra hindistancevizi yağı kullanmanızı öneririz.

 

2. Zeytinyağı

Çocuğunuzun saç derisine doymuş görünene kadar zeytinyağı sürün. Zeytinyağı bitlere ve yumurtalarına nefes alacak yer bırakmaz ve onları boğar. 15-20 dakika sonra ölü bitleri tarayın ve fazla yağı çıkarmak için şampuan uygulayın ve durulayın. Çocuğunuzun saçında ve saç derisinde bit veya kırmızı yumru görene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Her seanstan sonra kıyafetlerini dikkatlice yıkadığınızdan emin olun.

 

3. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, çocuklarda saç biti ve yumurtaları için en iyi ev ilaçlarından biridir. Çay ağacı yağını bir sprey şişesine dökün ve suyla karıştırın. Çocuğunuzun saç derisine püskürtün ve bir süre başını bir havluyla örtün. Havluyu çıkarın ve iyice durulayın. En iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın. Çocuğunuzun şampuanına biraz çay ağacı yağı ekleyebilir veya sirkeleri doğal olarak taramak için zeytinyağına ekleyebilirsiniz.

Çocuklarda saç biti

4. Sarımsak

Bitler sarımsaktan nefret eder, bu yüzden onları öldürebileceğiniz bir şeydir. 8-10 diş sarımsağı limon suyuna ezerek macun haline getirin. Bunları birlikte karıştırın ve karışımı çocuğunuzun saç derisine uygulayın. 30 dakika bekletin, ardından saç derisini ılık suyla durulayabilirsiniz.

 

5. Soğan suyu

Evde biraz soğan suyu yapın ve yaklaşık 3 ila 4 saat boyunca bebeğinizin saç derisinde bırakın. Ölü bitleri ve sirkeleri sirke tarağı ile silin ve saçı şampuanla iyice durulayın. En iyi sonuçlar için bunu her 3-4 günde bir tekrarlayın.

 

6. Elma püresi

Bu yöntem çok farklı olabilir ama oldukça etkilidir. Bit ve sirkeleri yok etmek için elma püresini çocuğunuzun saç derisine uygulayabilir ve birkaç saat bekletebilirsiniz. İşin püf noktası, saçı tamamen örtmek ve bir saat sonra iyice yıkamaktır.

 

7. Mayonez

Bir dahaki sefere çocuğunuzun bit tedavisi için bir parça mayonez ayırın! İşe yarar ve bitleri boğar. Mayonezi çocuğunuzun saç derisine iyice sürün ve gece boyunca bekletin. Çocuğunuz mayonezi yerinde tutmak için duş bonesi takabilir. Ertesi sabah şampuanlayıp durulayın ve ölü bitleri ve sirkeleri tarayın.

 

8. Hindistan cevizi yağı

Biraz hindistan cevizi yağı alın ve çocuğunuzun saç derisine uygulayın. İki saat boyunca duş başlığı ile bırakın ve daha sonra ölü bitleri ve yumurtaları temizlemek için sirke tarağı kullanın. Saçları şampuanlayın ve saç kremi ile durulayın ve saç kuruduktan sonra tekrar uygulayın. Çocuğunuz yatağa gittiğinde gece boyunca açık kalmasına izin verin. Etkili sonuçlar için sirke tarağını tekrar kullanın, durulayın, kurulayın ve bu tedaviyi haftada iki kez tekrarlayın.

 

Bu basit ama etkili ev ilaçlarını deneyin ve çocuğunuzun saçının ve saç derisinin sinir bozucu bit istilasından tamamen arınmış olduğunu göreceksiniz. Çocuklarda saç biti ile mücadelede en iyi sonuçları elde etmek için ilaçları haftada iki ila üç kez uygulayın. Ancak bunlardan bazıları her gün de yapabilirsiniz.

Kategori