Çam Fıstığının Zihne ve Bedene Faydası Nelerdir?

Pt, 04/11/2022 - 23:53 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Çam Fıstığının Faydası

Çam fıstığı yemenin sağlığa faydaları çok fazladır. Kalp hastalığı riskini azaltır, diyabet yönetimine yardımcı olur, kanser riskini önemli ölçüde azaltır, beyin sağlığını artırır, kemik gücünü iyileştirir, gözleri sağlıklı tutar, iltihaplanmayı ve yaşlanma belirtilerini azaltır, enerji seviyelerini iyileştirir, bağışıklık sistemini destekler, kilo kaybını arttırır, saç ve cildin sağlığını destekler, PMS semptomlarını hafifletir ve sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olur.

Çam fıstığı hemen hemen her yemeği lezzetli bir şekilde tamamlar. Makarna yemeklerinden sağlıklı salatalara ve hoş pesto soslara, pirinç ve sebze yemeklerine kadar.

Bu lezzetli kuruyemişleri kullanmak söz konusu olduğunda seçenekler sonsuzdur. Çam fıstığı sadece zengin lezzet ile kalmaz, aynı zamanda sağlık yararları ile dolu bir besin kaynağıdır.

Çam fıstığı, dünya çapında sayısız geleneksel mutfakta kullanılmaktadırlar. Çam fıstığı vahşi doğada serbestçe yetişse de sadece 20 çam türünün hasat için yeterince büyük fıstık ürettiğini belirtmek gerekir.

Yine de çok yaygın olarak kullanılan bir kuruyemişin sağlığa olan faydalarını daha derinlemesine inceleyelim.

 

Çam Fıstığı Yemenin Sağlığa Faydası

 

1. Kalp hastalığı riskini azaltır

 

Çam fıstığı, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürmek de dahil olmak üzere sağlıklı kolesterolü desteklemeye yardımcı olan pinolenik asit içerir.

Çam fıstığı, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan yüksek düzeyde tekli doymamış yağlar, magnezyum ve E vitamini içerir.

Kalp hastalığı dünya çapında büyüyen bir salgın haline geldi. Gelişmiş ülkelerde kalp hastalığı en büyük ölüm nedeni olmaya devam etmekte ve gelişmekte olan ülkelerde hastalık yükünün en büyük nedenidir. 2001 yılında 7,3 milyon kalp hastalığından ölüm vakası rapor edilmiştir.

 

2. Diyabet yönetimine yardımcı olur

 

Araştırmalar, günlük kuruyemiş tüketiminin tip 2 diyabeti kontrol etmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ek olarak, görme sorunları ve felçler, diyabetli kişilerin maruz kaldığı ilgili komplikasyonlardır ancak çam fıstığı tüketimi ile başarılı bir şekilde kontrol edilebilir.

Her gün yeterince çam fıstığı tüketmenin glikoz kontrolünü iyileştirdiği ve kötü kolesterol seviyelerini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, çam fıstığı ve diğer ağaç yemişleri hem glikoz kontrolüne hem de kan lipidlerine fayda sağlar.

Çam Fıstığının Faydası

3. Kanser riskini önemli ölçüde azaltır

 

Çam fıstığı, çeşitli kanser türlerinin daha düşük riskine bağlı bir mineral olan önemli miktarda magnezyum içerdiğinden, çam fıstığı atıştırmak önemli ölçüde fayda sağlayacaktır!

Çam fıstığı alımını artırmak, kanser riskinin kötü etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur.

 

4. Beyin sağlığını destekler

 

Akıllı yaşam tarzı seçimleri yapmak beyin sağlığını güçlendirmenin en iyi yoludur. Nikotin ve alkolden kaçınmak ve çam fıstığı içeren sağlıklı bir diyet uygulamak beynin yaşlanmasını veya bozulmasını önleyebilir.

Çam fıstığında bulunan demir, oksijeni kana aktardığı ve depoladığı için beyin sağlığı için gereklidir. Hemen diyetinize daha fazla çam fıstığı eklemek kesinlikle önemli bir nedendir.

Çam fıstığında da yaygın olan bir diyet magnezyum alımı, depresyon ve anksiyete bozukluğu olan ergenlerde iyileşmelere yardımcı olmak için yapılan araştırmanın bir parçası olarak gösterildi.

 

5. Kemik gücünü artırır

 

Yine, çam fıstığı sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Çam fıstığı ayrıca kemikleri güçlendirmek için gerekli olan zengin bir K vitamini kaynağıdır.

K vitamini, vücudunuzdaki kalsiyum birikintilerinin nerede kullanıldığını düzenlemek için gereklidir ve bu nedenle kemik mineral yoğunluğunu arttırır ve kırılma oranlarını azaltır.

 

6. Gözleri sağlıklı tutar

 

Çam fıstığı tüketimi görme yeteneğini iyileştirmeye yardımcı olur. Gözlerin maküler dejenerasyona ve glokoma karşı korunma sağlar.

 

7. Kilo kaybında artış

 

Çam fıstığında bulunan ve doğal olarak oluşan bir yağ olan pinolenik asit, beyni midenin dolu olduğu konusunda uyaran hormonlar olan kolesistokinin (CCK) ve glukagon benzeri peptit (GLP-1)'i besler.

Kategori