C-reaktif Protein (CRP) Testi Nedir, Niçin Yapılır?

Pa, 02/27/2022 - 14:40 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
C-reaktif Protein (CRP) Testi

C-reaktif protein (CPR) testi, vücutta enfeksiyon veya iltihaplanma olup olmadığını kontrol eden bir kan testidir. Enflamasyonun şiddetini veya tedaviye yanıt verip vermediğinizi tespit etmek için kullanılır. Vücudunuzdaki iltihabın nerede olduğunu göstermez. C-reaktif protein (CRP) seviyeleri, vücudu herhangi bir iltihaplanma veya enfeksiyon etkiledikten hemen sonra yükselmeye başlar. CRP karaciğerde yapılır ve daha sonra kan dolaşımına salınır.

C-reaktif Protein (CRP) Testi

C-reaktif Protein (CRP) testi neden yapılır?

 

Doktorunuz bir enfeksiyonunuz veya iltihaplanma ile ilgili bir hastalığınız ( romatoid artrit veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi ) olduğundan şüpheleniyorsa veya özellikle ameliyattan sonra enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için bu teste ihtiyacınız olabilir. CRP, bir tanıyı doğrulamaya ve bu tür hastalıklar için tedavinin ne kadar iyi gittiğini değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Bazen hamile bir kadın zarlarını erken yırttıysa C-reaktif protein testi yapılır. CRP, bebekle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını gösterebilir.

Yüksek hassasiyetli CRP (hs-CRP) adı verilen özel bir CRP türü, kalp hastalığı riskini belirlemeye yardımcı olabilir.

 

Ciddi bir bakteriyel enfeksiyon belirtileriniz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Belirtiler şunlardır:

  • Ateş
  • Titreme
  • Hızlı nefes alma
  • Hızlı kalp atış hızı
  • Mide bulantısı ve kusma

 

Halihazırda bir enfeksiyon teşhisi konduysa veya kronik bir hastalığınız varsa, tedavinizi izlemek için bu test kullanılabilir. CRP seviyeleri, sahip olduğunuz iltihaplanmaya bağlı olarak yükselir ve düşer. CRP düzeyleriniz düşerse, iltihaplanma tedavinizin işe yaradığının bir işaretidir.

 

Bu teste nasıl hazırlanılır?

 

Bu test için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

C-reaktif Protein (CRP) Testi

C-reaktif protein (CRP) testi sırasında ne olur?

 

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu işlem genellikle beş dakikadan az sürer.

C-reaktif protein (CRP) testi sonuçları neyi gösterir?

 

Yüksek CRP, vücudunuzda bir yerde iltihaplanma veya enfeksiyon olduğunu gösterir. Buna nerede veya hangi belirli hastalığın neden olduğunu bulmak için başka testler gerekli olabilir.

Bir enfeksiyon veya iltihap tedavisi görüyorsanız, CRP seviyeleri düşmelidir. Sonuçları, özellikle sizin için ne anlama geldiğini anlamak için doktorunuza danışmalısınız.

 

Etiketler

Kategori