Burundaki Tüylenme Nasıl Giderilir?

Çar, 03/30/2022 - 15:32 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Burundaki Tüylenme

Burun yüzeyindeki tüyleri nasıl kaldıracağınızı biliyor musunuz? Tıpkı vücudunuzun diğer kısımları gibi, burnunuz da yüzeyinde tüyler çıkarır. Ancak hassas bir bölge olduğundan, vücudun diğer kısımları için kullandığınız olağan tüy alma yöntemleri burundaki tüylenme için işe yaramayabilir.

Bu yazıda, burundaki tüylenme için izlemeniz gereken çeşitli yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle kaçınmanız gereken yöntemleri de listeledik.

 

Burundaki tüylenme neden olur?

 

Burnunuzun yüzeyinde tüylenme yaygın bir durumdur. Ancak bazıları için burun yüzeyindeki tüylerin büyümesi diğerlerinden daha fazla olabilir. Genellikle hormonal dengesizlikler nedeniyle veya genetik bir sonucu olarak gelişir.

Can sıkıcı görünse de burun kıllarının bir amacı vardır. Dış kıllar teri emer ve vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Burundaki Tüylenme

Burun yüzeyinizdeki tüyleri nasıl çıkarırsınız?

 

1. Tıraş

Tıraş, vücudunuzdaki tüyleri almanın en yaygın ve kolay yoludur. Burun yüzeyinde de güvenle kullanılabilir. Tıraş, hem vellus hem de terminal kıllardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak sonucun ömrü kısadır. Tıraştan sonra tüylerin yeniden çıkması sadece iki ila üç gün sürer. Bu nedenle burun yüzeyindeki tüylerin düzenli olarak tıraş edilmesi gerekebilir.

Ayrıca tıraş olmak, küçük kesikler, batık kıllar, pürüzlü cilt vb. gibi birkaç küçük yan etkiye sebep olabilir. Bu nedenle, tıraş olurken dikkat etmek gerekir.

  • Burun epilasyonu için, özellikle yüzdeki tüyleri almak için tasarlanmış bir tıraş bıçağı kullanın.
  • Yeni bir tıraş bıçağı kullanın ve her tıraştan önce ve sonra yıkayın.
  • Tıraştan önce cildi ıslatın, kuru tıraştan kaçının.
  • Vuruşlara karşı nazik olun ve son derece dikkatli olun.
  • Tıraş işlemini bitirdikten sonra nemlendirici uygulayın.

 

2. Lazer epilasyon

 

Burnunuzdaki kıllar için uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız, lazer epilasyon işlemi cevap olabilir. İstenmeyen tüyleri çıkarmak için bir klinikte bir tıp uzmanı tarafından lazer ışınları kullanılarak yapılır. Ancak lazer epilasyon terminal tüyler için ve yalnızca belirli cilt tipleri için kullanılır. 

Bu pahalı ve zaman alıcı bir epilasyon yöntemi olsa da, sonuçlar verimli ve uzun ömürlüdür. Tüyler neredeyse 10 yıla kadar büyümeyecektir. Ancak, sizin için ne kadar uygun olduğunu bilmek için bir profesyonelin tavsiyesini alın.

Burundaki Tüylenme

Burundaki tüylenme için uzak durmanız gereken yöntemler

 

1. Tüy dökücüler

Tüy dökücüler, tüy dökücü kremler olarak piyasada yaygın olarak bulunmaktadır. Bu tüy dökücü kremler, tüyleri cilt altında birkaç dakika içinde çözen kimyasallar içerir. Daha sonra kolayca silebilirsiniz. Bu tür ürünler potasyum tiyoglikolat, kalsiyum tiyoglikolat ve potasyum hidroksit gibi sert maddelerle yapılır. Kimyasallar yumuşak cilde zararlı olabilir ve koku birçokları için rahatsız edici olabilir.

 

2. Ağda

Burnunuzdaki tüyler yumuşaktır ve cilt de hassastır, özellikle gözlerinize yakın olduğu için. Ağdanın tek seferde çok kıl çekmesi beklenir ama burnunuzdaki yumuşak kıllar bu kritere uymuyor. Ağda kullanmak cilde zarar verebilir ve tahrişe neden olabilir.

 

3. Burun bandı

Burun bantları, cildinizdeki ölü deri hücrelerini, siyah noktaları ve beyaz noktaları temizleyen teknik olarak dokunmuş kumaşlardır. Son zamanlarda, burun şeritleri oldukça popüler hale geldi. Ancak bunlar burnunuzdaki tüyleri almada etkili değildir.

 

Burnunuzun dışındaki kılların da hizmet etme amacı vardır, ancak çıkarılması tamamen kişisel bir seçimdir. Vücudunuz için uyguladığınız tüm epilasyon yöntemleri burnunuza uygun değildir. Burnunuzdaki cilt yumuşaktır ve ince tüyler içerir. Sert epilasyon yöntemleri tahrişe, iltihaplanmaya neden olabilir ve ciddi durumlarda enfeksiyona neden olabilir.

Kategori