Bronşitim olup olmadığını nasıl anlarım?

Çar, 06/22/2022 - 10:11 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Bronşit nasıl anlaşılır

Bronşit, havanın akciğerlere girip çıkmasını sağlayan hava yollarının tahriş ve iltihaplanmasıdır. Bunu genellikle inatçı öksürük ve göğüste mukus üretimi nedeniyle fark ederiz. Peki bronşit bulaşıcı bir hastalık mı?

Bronşit, genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanan ve antibiyotik tedavisi gerektirmeyen nispeten kısa süreli bir hastalıktır. Günler veya haftalar içinde iyileşebiliriz.

 

Bronşit nedir?

 

Bronşlar trakeadan akciğerlere hava taşır. Bu kanallar iltihaplandığında, mukus birikebilir. Bu duruma bronşit denir ve öksürük, nefes darlığı ve düşük dereceli ateş gibi semptomlara neden olur.

Bronşit iki tip olabilir:

 • Akut olan genellikle 10 günden az sürer, ancak öksürük birkaç hafta devam edebilir.
 • Kronik ise birkaç hafta sürebilir ve genellikle geri gelir. Bu durum astımı veya amfizemi olan kişilerde daha sık görülür.

 

Bronşit nedenleri nelerdir?

 

Akut bronşitin nedenleri arasında viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, çevresel faktörler ve diğer akciğer koşulları yer alır.

 • Viral enfeksiyon : Virüsler yetişkinlerde akut bronşit vakalarının yüzde 85 ila 95'ine neden olur. Soğuk algınlığına veya gribe neden olan aynı virüsler, akut versiyona neden olabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyon : Nadir durumlarda, viral bronşit enfeksiyonundan sonra bakteriyel bronşit gelişebilir. Bu, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae ve Bordetella pertussis (boğmacaya neden olan) gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.
 • Tahriş edici maddeler : Duman, polen veya kimyasal buharlar gibi tahriş edici maddeler nefes borusu ve bronşlarda iltihaplanmaya neden olabilir. Bu akut bronşite yol açabilir.
 • Diğer akciğer rahatsızlıkları : Kronik versiyonu veya astımı olan kişilerde bazen akut bronşit gelişir. Bu vakalarda akutun bulaşıcı olması olası değildir çünkü bir enfeksiyondan kaynaklanmaz.

Bronşit nasıl anlaşılır

Bronşit belirtileri nelerdir?

 

Akut bronşitin ilk semptomları soğuk algınlığı veya grip semptomlarına benzer.

Yani, ilk işaretler genellikle:

 • Burun akması
 • Boğaz ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Hapşırma
 • Hırıltı
 • Kolayca soğuğu hissetmek
 • Sırt ve kas ağrısı
 • 37.7°C'den 38°C'ye kadar ateş

 

İlk enfeksiyondan sonra muhtemelen bir öksürük gelişecektir. Öksürüğün ilk başta kuru olması ve daha sonra üretken hale gelmesi muhtemeldir, yani mukus üretecektir. Üretken öksürük, akut bronşitin en sık görülen semptomudur ve 10 gün ile üç hafta arasında sürebilir.

Fark edebileceğiniz başka bir semptom, mukusta beyazdan yeşile veya sarıya bir renk değişikliğidir. Bu, enfeksiyonun viral veya bakteriyel olduğu anlamına gelmez. Bu basitçe, bağışıklık sisteminin onunla savaşmak için çalıştığı anlamına gelir.

Ancak, uyarı oluşturabilecek bazı belirtiler vardır. Açıklanamayan kilo kaybı, derin öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, 38°C veya daha yüksek ateş ve 10 günden fazla süren öksürük varsa dikkatli olmalıyız. Bu durumda acil servis doktoruna gidilmesi önerilir.

Çocuklarda enfeksiyonlu akut bronşit gelişebilir ve bir çocuğun kronik bronşit geliştirmesi nadirdir. Akut bronşitin olağan semptomlarına ek olarak, çocukların balgam yutabilecekleri için akut bronşit ile kusma olasılığı daha yüksektir. Kusma, öğürme öksürüğü ile birlikte aniden ve uyarı vermeden ortaya çıkabilir.

Bronşit nasıl anlaşılır

Bronşit tedavisi nasıl yapılır?

 

Semptomlar şiddetli olmadıkça, doktorun akut bronşiti tedavi etmek için yapabileceği pek bir şey yoktur. Çoğu durumda, tedavi büyük ölçüde evde bakımdan oluşur.

Evde bronşit tedavisi

Bu adımlar, biz iyileştikçe semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır:

 • Boğaz ağrısını giderebilen ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar almak.
 • Havada nem oluşturmak için bir nemlendirici alın. Bu, burun pasajlarınızdaki ve göğsünüzdeki mukusun gevşemesine yardımcı olarak nefes almayı kolaylaştırır.
 • Mukusu inceltmek için su veya çay gibi bol sıvı tüketin. Bu, öksürmeyi veya burnunuzdan üflemeyi kolaylaştırır.
 • Çay veya sıcak suya zencefil ekleyin. Zencefil, tahriş olmuş ve iltihaplı bronş tüplerini yatıştırabilen doğal bir iltihap önleyicidir.
 • Öksürüğü yatıştırmak için koyu bal tüketin. Bal ayrıca boğazı yatıştırır ve antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Bu ipuçları çoğu semptomu hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak hırıltı veya nefes darlığı yaşarsanız bir doktorla konuşmanız önerilir. Bir doktor, solunum yollarının açılmasına yardımcı olmak için solunan ilaçlar reçete edebilir.

 

Bronşit için antibiyotik kullanmak

 

Kendimizi hasta hissettiğimizde, bir doktorun bizi daha iyi hissettirmek için ilaç yazmasını bekleyebiliriz.

Bununla birlikte, akut bronşiti olan kişiler için antibiyotiklerin önerilmediğini bilmek önemlidir. Durumun çoğu vakasına virüsler neden olur ve antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz, bu nedenle ilaçlar size yardımcı olmaz.

Ancak akut bronşitimiz varsa ve yüksek pnömoni riskimiz varsa, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde doktorumuz antibiyotik reçete edebilir. Bunun nedeni, akut bronşitin pnömoniye dönüşebilmesi ve antibiyotiklerin bunun olmasını önlemeye yardımcı olabilmesidir.

Etiketler

Kategori