Blossom-End Rot (Çiçek Burnu Çürüğü) Nasıl Tespit Edilir? Çiçek Burnu Çürüğü Nasıl Önlenir?

Cu, 04/08/2022 - 20:19 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Çiçek Burnu Çürüğü

Genellikle domateslerinizde ve diğer bahçe bitkilerinde olan çiçek burnu çürüğü  nasıl belirlenir, kontrol edilir ve önlenir...

Domateslerin dibi çürüyor mu? Ne yazık ki, muhtemelen çiçek burnu çürüğü vardır. Domates, biber, patlıcan ve kabakta yaygın bir sorundur. Çiçek burnu çürüğü, meyvenin çiçek ucunun ("alt") dokusunun bozulduğu ve çürüdüğü, böylece meyvenin kalitesini ve bitkinin genel verimini düşürdüğü bir bozukluktur.

 

Çiçek burnu çürüğü sebepleri nelerdir?

 

Çiçek burnu çürüğü, bitkide kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu kalsiyum eksikliği, topraktaki düşük kalsiyum seviyelerinden veya aşırı su altında kalmış topraktan kaynaklanabilir. Toprak neminde geniş dalgalanmalar olduğunda, bu bitkinin topraktan kalsiyum alma yeteneğini azaltır. Kalsiyum talebi arzı aştığında meyvedeki dokular parçalanır ve çiçek uç çürümesi meydana gelir. Sulama sorunlarına ek olarak, meyve oluşumu sırasında kalsiyum eksikliğine şunlar da neden olabilir:

 • Çok fazla azotlu gübre
 • Uygun olmayan toprak pH'ı
 • Toprakta yüksek tuz seviyeleri
 • Bitki köklerine zarar

Çiçek burnu çürümesini önlemek için domates ve diğer bahçe bitkilerinin bakımını yaparken bu nedenlere dikkat edin.

Bitkiler genellikle ilk meyve tutumu sırasında stres altında olduklarından, mevsimin ilk domateslerinde bir miktar çiçek burnu çürüğü normaldir. Ayrıca, toprak nem dalgalanmalarına daha duyarlı olduğundan, kaplarda yetiştirilen bitkilerde daha sık meydana gelme eğilimindedir.

Meyvenin hasarlı kısmı küçükse, kesip meyvenin geri kalanının tadını çıkarabilirsiniz. 

 

Blossom-End Rot belirtileri

 

Genellikle çiçek burnu çürüğü meyve henüz yeşilken veya olgunlaşırken ortaya çıkar, bu nedenle genellikle bitkilerde oluşan ilk meyveleri etkiler.   

Çiçek ucu çürüklüğü, meyvenin çiçek ucunda (alt, gövdenin karşısında) küçük, çökük, suyla ıslanmış bir alanla başlar. Nokta koyu bir çürük gibi görünmeye başlar. Leke büyüdükçe çöker ve rengi siyah veya koyu kahverengiye döner. Meyvenin yarısı sonunda etkilenebilir.

Çiçek Burnu Çürüğü

Çiçek burnu çürüğü nasıl önlenir?

 

Yukarıda belirtildiği gibi, çiçek burnu çürüğü, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Ne yazık ki, bir meyve zaten etkilendiğinde çürüme kaybolmaz, ancak aşağıdaki tavsiyelere uymak çürümenin daha fazla ilerlemesini ve diğer gelişmekte olan meyveleri etkilemesini durdurabilir.

 • İlk olarak, kalsiyum eksikliklerine toleranslı ve çiçek burnu çürüğü semptomları gösterme olasılığı daha düşük olan sebze çeşitlerini seçin.
 • Tutarsız sulama, kalsiyum eksikliğinin ana nedenidir. Bitkilerinizi çok fazla veya çok az sulamaktan kaçının. Bunun yerine, tutarlı ve eşit bir şekilde sulayın. Sulamayı unutursanız, fazla sulamayın. Yağmurluysa, bitkilerin drenajının iyi olduğundan ve toprağın kuruduğundan emin olun (ancak suyu tamamen kesmeyin). 
 • Kuru dönemlerde toprak nemini korumak için diplerini yapraklarla kapatın veya gölge oluşturun.
 • Toprakta yeterli kalsiyum olup olmadığını belirlemek için toprağınızı periyodik olarak test ettirin. Toprak testiniz bunu doğrularsa, kireç, kemik unu veya ince ezilmiş yumurta kabukları gibi organik bir kalsiyum kaynağı ekleyin. 
 • Özellikle kalsiyum kaynağı olarak kireç kullanıyorsanız, toprak pH'ını düzenli olarak kontrol edin. Yaklaşık 6,5 (hafif asidik) bir pH, en iyi besin alımına izin verdiği için çoğu sebzeyi yetiştirmek için idealdir.  
 • Çiçek ucu çürüklüğüne kalsiyum eksikliği neden olduğu için, bitkilerinizi daha fazla gübrelemeniz cezbedici olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, toprakta zaten yeterli kalsiyum vardır. Bitkiler onu yeterince ememezler. Aşırı gübreleme de zararlıdır ve toprakta çok fazla nitrojen, magnezyum ve potasyum bulunması çiçek uçlarının çürümesini daha da kötüleştirebilir. Gübreleme yapacaksanız, şu tavsiyeye uyun:
 1. Daha fazla kalsiyum içerecek şekilde formüle edilmiş bir gübre kullanmayı düşünün.
 2. Amonyum azotu yerine nitrat azotu içeren bir ürün kullanın (ikincisi daha fazla çiçek burnu çürüğüne katkıda bulunabilir).
 3. Çiçek burnu çürüğü meydana gelme olasılığının daha yüksek olduğu erken meyve verme döneminde aşırı gübrelemeden kaçının.
Kategori