Bitkilerde Kemik Unu Kullanımı ve Kemik Unu Gübresi

Sa, 02/01/2022 - 23:57 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kemik unu gübresi

Kemik unu gübresi genellikle organik gübre için olarak bahçe toprağına fosfor eklemek için kullanılır. Ancak bu organik toprak değişikliğine aşina olmayan birçok kişi “kemik unu nedir?” Diye merak edebilir ve “Çiçeklerde kemik unu nasıl kullanılır?” Bitkiler için kemik unu kullanımı hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Kemik unu gübresi nedir?

 

Kemik unu gübresi, buharda pişirilmiş hayvan kemiklerinden yapılır ve daha sonra bitkilere uygulanmak üzere ince bir toz veya granül haline getirilir. Kemikler, bitkilerinize fayda sağlayan, onları daha sağlıklı ve daha güçlü hale getirmeye yardımcı olan besin ve minerallerle doludur. Ancak kemik unu gübresi her durum için uygun değildir.

kemik unu gübresi

Kemik unu gübresinin faydaları

 

Kemik suyu gübresini besin açısından zengin bir toprak düzenleyicisidir. Bitkilere birçok faydası vardır.

 

Kalsiyum açısından zengindir

 

Kalsiyum, güçlü kemikler oluşturmasıyla bilinir ve bitkiler için de faydalıdır. Kemik unu gübresi bu temel mineralle doludur. Bitkilerinizin hücre duvarlarını güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve sağlam büyümeyi destekler.

kemik unu gübresi

Kemik unu fosfor açısından zengindir

 

Fosfor, kemik unu gübresinde bulunan bir diğer önemli besindir. Bu mineral fotosentezde, kök, çiçek ve tohum üretiminde, bitki içindeki enerji transferinde ve diğer hayati fonksiyonlarda büyük rol oynar.

Fosfor, gübrede sıkça gördüğünüz NPK'daki "P" dir. Daha yüksek meyve ve tohum verimine yol açar, çiçeklenmeyi teşvik eder, haşere ve hastalık direncini artırır.

 

Sık uygulamalar gerektirmez

 

Kemik unu gübresi yavaş yavaş parçalanır, bu da onu yılda sadece bir kez uygulanması gereken mükemmel uzun vadeli gübre haline getirir. Sezon boyunca yavaş yavaş parçalandığından, kemik unu bitkilerinizi beslemeye devam edecektir.

 

Organik gübredir

 

Organik bahçecilik yöntemlerini uyguluyorsanız, kemik unu gübresi harika bir seçenektir. Tamamen kimyasallardan arındırılmış olmanın yanı sıra, doğal ayrışma süreci topraktaki mikropları besler. Bitki sağlığını artıran ve toprağın mikrobiyal büyümesine fayda sağlayan magnezyum, çinko ve demir gibi mikro besinler içerir. Bu, toprağın genel yapısını ve kalitesini iyileştirir, bu da bitkilerinizin ve ürününüzün kalitesini artırır. Ayrıca, yanlışlıkla çok fazla uygulandığında bitkileri yakmaz.

Kategori