Bir Yolculuğa Çıkmadan Önce Mi, Sonra Mı Yağ Değişimi Yaptırmalısınız?

Per, 03/10/2022 - 18:32 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
yağ değişimi

Bir yolculuğa çıkmadan önce mi yoksa sonra mı yağ değişimi yaptırmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Hiç kimse bir yolculuğun ortasındayken motoruyla ilgili sorun yaşama riskini almak istemez. Ancak uzun yola çıkmadan önce mutlaka yağınızı değiştirmeniz gerekmez. Bir yolculuğa çıkmadan önce veya sonra yağ değişimi yaptırmanız gerekip gerekmediği hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik.

 

Yağ Bakım Kilometresine veya Süresine Dikkat Edilmeli

 

Her otomobil üreticisi, yağın ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğine ilişkin aralıklar önermiştir. Arabanız için neyin tavsiye edildiğini bilmiyorsanız, kullanıcı el kitabınızı okuyun. Bu rakamın bir tavsiye olduğunu unutmayın. Havada çok sayıda partikül bulunan zorlu ortamlarda araç kullanıyorsanız, dikkatli olmak ve yağınızı daha erken değiştirmeniz gerekebilir.

Tavsiyeyi aştıysanız ya da yağ bakım km’sine ulaşmaya yakınsanız, yolculuğunuzdan önce yağı değiştirin. Bilmediğiniz bir yerde iyi bir usta bulma riskine girmektense, gitmeden önce halletmek daha iyidir.

yağ değişimi

Yağı kontrol edin

 

Yağ değişimleri arasında önerilen km dolmamış olsa bile, yine de yağınızı kontrol edin. Bu sadece iyi bir fikir olmakla kalmaz, aynı zamanda tamamlamanız gerekip gerekmediğini de bilirsiniz. Yağın bir değişikliğe ihtiyaç duyacak kadar kirli olup olmadığını da görmenizi sağlar.

Taze olduğu zamanki mükemmel kehribar rengi olmayacak olsa da, siyah yapışkan gibi de görünmemeli. Yağ çok koyu veya kalınsa, planlanan yolculuğa çıkmadan önce yağ değişimi yapmalısınız.

 

Son Dakikaya Kadar Beklemeyin

 

Yola çıkmadan önce yağ değişimi yaptırmanız gerektiğine karar verirseniz, ertelemeyin. Basit bir süreç olmasına rağmen, yola çıkmadan önce birkaç gün yaşadığınız yerde araba sürerek her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak istersiniz. Yağınızı seyahatinizden yaklaşık bir hafta önce değiştirmek en iyisidir.

yağ değişimi

Eve Geldiğinizde Yağınızı Değiştirmek

 

Sadece bir yolculuğa çıktınız diye yağınızı değiştirmenize gerek yoktur. Yağ temiz görünüyorsa ve otomobil üreticisinin tavsiyelerine uyuyorsanız, yağınızı henüz değiştirmenize gerek yoktur.

Bakımlı bir araba, yolculuğunuzun beklenmedik onarımlar nedeniyle sona ermemesini sağlar. Yola çıkmadan önce yağınızı kontrol etmek, bir sonraki yolculuğunuz için güvende olmanızı sağlayacaktır.

Etiketler

Kategori