Bilinçaltı nasıl yazılır? Bilinçaltı kelimesi TDK'ya göre bitişik mi yazılır ayrı mı?

Çar, 03/02/2022 - 22:47 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
bilinçaltı nasıl yazılır

Web sitesi üzerinden yazım kuralları ile ilgili hizmet veren Türk Dil Kurumu, yazımı karıştırılan ya da ayrı ve bitişik yazılan sözcükleri detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Bu hizmet sayesinde yanlış bilinen birçok kelimenin doğru yazımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çoğu sözcüğün doğru yazılışı ve anlamı TDK web sitesinden sorgulanabilir. Yazımı karıştırılan sözcüklerden birisi de bilinçaltı kelimesidir. Peki bilinçaltı nasıl yazılır? Bilinçaltı kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazıldığını TDK sözlüklerinden öğrenilebilir. Bilinçaltı kelimesi TDK'ye göre bitişik mi yazılır ayrı mı? Şimdi bilinçaltı kelimesinin nasıl yazıldığına bakalım.

 

Bilinçaltı kelimesi en çok araştırılan kelimelerden biridir. Doğru yazdığımızı düşündüğümüz birçok kelimeyi aslında yanlış yazabiliyoruz. Özellikle edebi eserlerde sıklıkla yer alan bilinçaltı kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazılacağı araştırılmaktadır. Üniversite sınavlarında yazım kuralları ile ilgili sorularda bu tarz kelimeler sorulmaktadır.

 

Bilinçaltı Nasıl Yazılır? 

 

Türkçede bitişik yazılan birleşik sözcükler ve ayrı yazılan birleşik sözcükler bulunmaktadır. TDK’ye göre, “Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayra­müstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.”

 

Bilinçaltı kelimesinin doğru yazılışı bu kurala göre bitişik olmalıdır.

Etiketler

Kategori