Beyaz Saçları Koparmak Çoğalmasına Sebep Olur Mu?

Sa, 03/22/2022 - 22:19 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Beyaz Saçları Koparmak

Bu soruya verilecek tek kelime “hayır”! Beyaz saçları koparmak size daha fazla beyaz saç vermez. Saç tellerinizin her biri tek bir saç kökünden uzar. Yani beyaz saçı çekerseniz, yerine sadece bir saç çıkabilir ve muhtemelen o da beyaz olacaktır. Ancak çok nadir durumlarda, uzayan yeni saç öncekinden daha koyu veya daha parlak olabilir.

Saçların beyazlaması, yaşlanma, genetik, makyaj ve stres gibi birçok faktör tarafından ortaya çıkar. Yani, koparıp çekmeseniz bile saçlarınız ağarmaya, rengini kaybetmeye başlayabilir. Bu nedenle, beyaz saçı koparmak daha fazla beyaz saç getirmiş gibi görünse de durum kesinlikle böyle değildir.

Ek olarak, beyaz saç, doğal renkli saçlarınızdan biraz daha kalın olma eğilimindedir, bu da yeni beyaz saç telini saçınızın geri kalanından daha belirgin hale getirir. Bunun nedeni beyaz saçların saç köklerinin etrafındaki yağ salgısının azalmasıdır.

 

Saçlar nasıl ağarır?

 

Saç folikülü, saçınızın kökünde bulunan ve saç derinize gömülü olan ampul benzeri bir yapıdır. Saçınız bu folikülden uzar ve saç foliküllerinin etrafındaki melanositler, melanin üretir. Melanin, saçınıza doğal rengini veren pigmenttir.

Yaşlanma, stres vb. etkenlere bağlı olarak melanin üretimi azaldığında saçınız doğal pigmentasyonunu kaybeder ve griye döner. Pigment üreten hücreler olan melanositler, yaşlanmaya bağlı olarak saç köklerinden uzaklaşabilir. Oksidatif stres nedeniyle üretilen serbest radikaller ayrıca kafa derinizdeki hücrelere zarar verebilir ve erken ağarmaya neden olabilir.

Beyaz Saçları Koparmak

Beyaz saçları kopardıktan sonra saç folikülüne ne olur?

 

Bir saç kopardığınızda saç folikülü travmatize olur. Ama yavaş yavaş iyileşir ve folikülden yeni bir saç teli çıkar. Ama aynı noktayı tekrar tekrar yolmaya devam edersen, sonunda kıl kökü zarar görecektir. Folikülün etrafındaki hücreler ölecek ve folikül tamamen küçülecektir. Böylece o noktada yeni saç almayacaksınız ve bu saç derinizde kel bir lekeye yol açacaktır.

Bu nedenle, bir daha beyaz bir saç gördüğünüzde ve ondan kurtulma dürtüsüne karşı koyamadığınızda, koparmak yerine dikkatlice bir makasla kesin. Ya da örtbas etmek için saç boyalarını kullanmak gibi başka yöntemlere başvurun.

 

Beyaz saç koparmanın yan etkileri

 

Uzmanların kararı, size hiçbir faydası olmadığı için beyaz saçınızı yolmayın, çünkü aşağıdaki gibi bazı istenmeyen etkilere neden olabilir:

 

1. Saç derinizde hasar

 

Beyaz saçın tekrar tekrar koparılması kafa derinizdeki hücrelere zarar verir. Yara izine hatta enfeksiyona neden olabilir.

 

2. Saçınızın incelmesi

 

Aynı noktadan koparmaya devam ederseniz, saç kökleri küçülür veya ölür. Yani o noktada yeni saç olmayacak ve sonuçta saçınızın incelmesine yol açacaktır. Birkaç beyaz saç mı yoksa daha az saç mı tercih ederdiniz?

 

3. Saç dokusunu değiştirmek

 

Koparmak saçınızın doğal dokusunu değiştirebilir. Kopardıktan sonra çıkan yeni saçlar sırım gibi ve kaba olabilir.

 

İlerleyen yaşla birlikte beyaz saçlar kaçınılmazdır. Başınızdaki beyaz saçları koparmak, daha fazla beyaz saç çıkarmaz. Yine de saç derinize zarar vermemek için tepenizdeki tüyleri koparmamalısınız. Gri tonlarınızı zarafetle göstermeyi veya kapatmak için boyamayı tercih etmek tamamen size kalmış. Ama kendinizi daha kötü hissetmenize izin vermeyin.

Kategori