Beyaz Ayakkabı Çamaşır Suyu İle Temizlenir Mi?

Pt, 01/24/2022 - 14:54 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi

Hepimiz beyaz ayakkabıların görüntüsünü severiz, ancak çabuk kirlenirler. Pis görünmenin yanı sıra, dışarıda vakit geçirmek için güzel giyinmişken ayakkabıların kirli olması utanç verici bir durumdur. Doğal olarak çabuk kirlenen beyaz ayakkabılarınızı temizlemek isteyeceksiniz. Beyaz renkli ayakkabı olduğu için ilk olarak çamaşır suyu ile temizleme seçeneğini düşüneceksiniz. Peki beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi? Çamaşır suyu beyaz ayakkabılara zarar verir mi?

 

Ayakkabı yıkama konusunda unutulmaması gereken en önemli şey şudur: Onları çamaşırlarınız gibi çamaşır makinesine atamazsınız. Leke çıkarıcı deterjanların çoğu deri ve süet malzemeler için fazla aşındırıcıdır. Bu da onarılamaz hasarlara neden olabilir. Bu ürünlerin çoğu aynı zamanda kiri ve lekeleri çıkarmak için kimyasal bir madde kullanır. Bu kimyasal da ayakkabının rengini değiştirebilir.

beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi

Beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile nasıl temizlenir?

 

Beyaz ayakkabı temizliği ile ilgili en çok merak edilen soru, beyaz ayakkabılarda çamaşır suyu kullanılır ? Kısaca evet, kullanabilirsiniz ancak çamaşır suyunu mutlaka sulandırmanız lazım. Çoğu ayakkabı temziliği rehberinde, çamaşır suyu ile su karışımı yapmak önerilir. Yumuşak bir fırça veya diş fırçası yardımıyla su karıştırılmış çamaşır suyu solüsyonu kullanabilirsiniz. Fırçanızı batırıp beyaz ayakkabıları hafifçe fırçalayabilirsiniz.

 

Ayakkabılarda çamaşır deterjanı kullanabilir misiniz?

 

Evet, çamaşır deterjanını ayakkabılarda kullanabilirsiniz. Ayakkabıları tipik ev tipi çamaşır makinenizde yıkamanız pek tavsiye edilmese de ayakkabıları çamaşır deterjanı ile temizlemenin alternatif bir yöntemi vardır.

beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi

Beyaz ayakkabı çamaşır deterjanı ile nasıl temizlenir?

 

  1. Bir kap veya kova alın ve ılık su ekleyin.
  2. Sulu, kabarcıklı bir karışım oluşturmak için az miktarda çamaşır deterjanı ekleyin.
  3. Bir diş fırçasına veya başka bir küçük fırçaya batırın ve ayakkabılarınızı hafifçe fırçalayın.
  4. Ayakkabılarda kalan deterjan karışımını nemli bir bez veya bulaşık bezi ile silin.
  5. Ayakkabılarınızı ikinci bir kuru bez veya bulaşık bezi ile kurulayın.

 

Özetle, ayakkabılarda çamaşır deterjanı ve çamaşır suyu kullanıp kullanamayacağınızın kısa cevabı evet her ikisi de kullanılabilir. Ancak bu büyük ölçüde ayakkabının türüne ve malzemeye bağlıdır (farklı malzeme türleri sıvılara farklı tepki verir). 

Bu nedenle, beyaz ayakkabılarda çamaşır suyu kullanabilirsiniz, ancak her seferinde aynı sonucu vermeyebilir ve bu da biraz hayal kırıklığına neden olabilir. Sonuç olarak, beyaz ayakkabılarda çamaşır suyu kullanmak, gerçekten başka seçeneğiniz olmadığı durumlara bırakılmalıdır. Bunun başlıca nedeni, genellikle daha iyi seçeneklerin mevcut olmasıdır.

Kategori