Bebeklerde Yeşil İshal Ve Yeşil Kaka Neden Olur?

Sa, 04/19/2022 - 20:46 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
bebeklerde yeşil ishal

Yeni ebeveynlerin çabucak keşfettiği ve oldukça endişe duyduğu bir şey olan, bebeklerde yeşil ishal ya da kakaların siyah, yeşil, kahverengi, turuncu ve sarı olmak üzere her türlü renkte ortaya çıkabilmesidir. Kesinlikle hoş olmasa da bezlerine bir göz attığınızda bebeğinizin sağlığı hakkında bazı ilginç şeyler öğrenebilirsiniz. Yeşil bebek kakası hakkındaki gerçeği ve bebeğiniz için iyi ya da kötü ne anlama gelebileceğini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Bebeklerde yeşil kaka neden olur?

 

Gerçek şu ki, bebeğin kakası her zaman renk değiştirir ve bazen ebeveynler için endişe kaynağı olabilir, ancak her zaman olması gerekmez. Renk, genel olarak, bebeğinizin sisteminde yiyeceğin işlenme süresi ile ilgilidir. Sarı dışkı, sütün bebeğinizin sindirim sisteminden çok hızlı geçtiği anlamına gelirken yeşil kaka biraz daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

Yeşil bebek kakası, anne sütü, demir takviyeleri veya 4-6 ay civarında katı gıdalara başlanması gibi birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Karın bakterileri de bebek kakasının yeşil olmasına neden olabilir ve bunları çözmenin en iyi yolu emzirmeye devam etmektir, çünkü anne sütünüz bebeğin bağışıklık sistemi için en faydalı olanıdır.

bebeklerde yeşil ishal

Bebeklerde yeşil ishal neden olur?

 

Bebeğinizde daha çok yeşil ishal şeklinde ve daha az katı olan yeşil kakası varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabileceğinden çocuk doktorunuzu aramanın zamanı gelmiş olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda ishal, genellikle bir virüs nedeniyle bağırsakların yiyeceklerden yeterince su emememesi nedeniyle oluşur. İshal, bebeğinizin kakasının yeşile dönmesine neden olabilir.

İshal, kakadaki su ve elektrolit miktarını değiştirir ve bebeğinizin sisteminde normalden daha hızlı hareket ettiğinden, renk değişimine katkıda bulunabilir.

Bebeğiniz ishal olursa, muhtemelen onları rahatsız eden bir şey vardır. Emziriyorsanız, anne sütünüz bebeğin enfeksiyonla savaşması için gerekli olan bol miktarda antikor içerdiğinden düzenli emzirmenizi sürdürün.

 

İshal, bebeklerde ve çocuklarda aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktörden kaynaklanabilir:

  • Virüsler
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Bazı ilaçlar
  • Kafein
  • Gıda zehirlenmesi

 

Her bebek arada bir ishal olur ve çoğu zaman virüs veya bakteri seyrini sürdürdüğünde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, kronik ishal genellikle çocuk doktorunuzun teşhis edebileceği başka bir altta yatan durumun işareti olabilir:

  • İltihaplı bağırsak hastalığı
  • Crohn hastalığı
  • Gıda alerjileri veya intoleransları

 

Anne sütü alan bebeklerde yeşil kaka ve yeşil ishal

 

Anne sütüyle beslenen bebekler de yeşil kakadan etkilenebilir. Bebeğin doğumundan sonraki başlangıçta, önce az yağlı, yüksek şekerli süt veya ön süt denilen şeyi üretirsiniz. Sonunda, bu tür süt, yüksek kalorili ve yüksek yağlı anne sütüne veya son süte dönüşür. Bebeğin kısa emzirme seansları varsa, daha az yağ ve daha fazla şekerle daha fazla ön sütü alıyor olabilir ve bu da dışkının yeşilimsi bir renge dönüşmesine katkıda bulunabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakası hardal sarısı veya kahverengi olabilir ve genellikle tohumlu veya hamur kıvamındadır. Hatta ishale benzeyecek kadar akıcı olabilir. Sağlıklı anne sütüyle beslenen dışkılar, normal dışkı kokusunun aksine tatlı kokar.

Ayrıca emzirilen bebeklerin özellikle başlangıçta çok kaka yaptığını unutmayın. Her gün 4-6, hatta bazen daha fazla bağırsak hareketi yapmaları normaldir. Sütünüz olgunlaştıkça, bağırsak hareketlerinin sıklığı düşebilir, ancak bu, anne sütünüzün bebeğin beslenmesi için çok dengeli olması nedeniyle normaldir.

 

Koyu yeşil bebek kakası

 

Yukarıda bahsedildiği gibi, koyu yeşil kaka genellikle demir takviyeli mamadan kaynaklanır ve normal kabul edilir. 

Yenidoğanlarda koyu yeşilimsi-siyah ve yapışkan görünen bebek kakası vardır. Bu, bebeğinizin doğumdan hemen sonra ilk yaptığı kaka türüdür ve tamamen normaldir. Anne sütünüzdeki kolostrum adı verilen doğal bir bileşen, bebeğinizin ilk beslenmesinden yaklaşık üç gün sonra bu dışkıyı geçirmesine sebep olur. 

bebeklerde yeşil ishal

Bebeklerde yeşil ishal için doktora gidilir mi?

 

Bebeğinizin yeşil kakasına ishal, ateş veya huysuzluk eşlik ediyorsa, bu kesinlikle çocuk doktoruna gitmeniz için bir nedendir. Bazı yeşil kakalar normaldir ve yiyecekler, emzirme veya mamaların bir sonucu olarak ortaya çıkabilirken, bebeğinizde ateş veya normalden daha fazla huysuzluk gibi diğer semptomların bir kısmı veya tamamı varsa kesinlikle doktoru arayın.

Ek olarak, bebeğinizin kakasında mukusa benzeyen sümüksü, yeşil renkli çizgiler fark ederseniz, bu bir enfeksiyon belirtisi olabileceğinden endişe kaynağı olabilir. 

Ve unutmayın, ebeveyn sezgilerinizi görmezden gelmeyin. Bebekle ilgili geceleri sizi uyanık tutan bir sorun varsa yardım için çocuk doktorunuza danışın. 

Sonuç olarak, bebeklerde yeşil kaka ve yeşil çoğu durumda normaldir, özellikle bebek yakın zamanda saf yeşil gıdalar, demirle güçlendirilmiş mama veya anne sütü içiyorsa... Herhangi bir şüpheniz varsa veya bebeğinizin yeşil kakasına ateş veya başka semptomlar eşlik ediyorsa, doktorunuzu aramaktan çekinmeyin.

 

Kategori