Bebeklerde Sinek Isırığı ve Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Per, 01/06/2022 - 21:42 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Bebeklerde sinek ısırığı

Bebeği ısıran sineğin kaşıntısının gidermek çeşitli maddelerden oluşturulmuş ilaç ve spreyler ile doğal özlü bitkisel kremler kullanılabilir.

Bebeklerde sinek ısırığı sonrasında görüntü olarak kızarıklık, bölgesel kabarmalar, şişkinlik ve kaşıntı durumu gözlemlenebilir.

 

Bebeklerde Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Bebek için sinek ısırığı tedavisi için evde oluşturulmuş doğal karışımlar ve bitkisel özlerden faydalanılabilir. Eczaneden satın alınacaksa dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Özellikli reçete olmadan satın alınabilmesi imkanı bulunan sinek kovucu ürünleri içerisinde Deet adı verilen kimyasal bulunur. Bu kimyasalın kullanılması 2 aydan küçük olan bebeklere risk oluşturabilir. Bunun yanı sıra kullanımı sağlanacaksa günde 1 kere ile sınırlandırılmalıdır. Sinek ısırığını giderebilmek için satın alınan bu spreyler kullanılırken bebeklerin sürekli olarak temasta bulunduğu el ve ayak bölgesine sıkılmaması tavsiye edilmektedir. Kullanılacak olan sprey ürünlerinin etkisini geçirebilmek için her gün düzenli olarak gün sonunda bölgenin dezenfekte edilmesi önemlidir.

Bebeklerde sinek ısırığı

Bebekte Sinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bebek için sinek ısırığı kaşıntısını yok etmek için doğal özlü içerikler kullanılabilir. Bitkisel olduğu için kaşıntıya iyi gelmesinin yanı sıra vücuda herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Bebekte sivrisinek kaşıntısını giderebilmek için kaşıntının oluştuğu yere soğuk kompres uygulanır. Bir bezin içerisine buz küpleri sarılarak yaklaşık 5-6 saniye tutulması yeterlidir. Alerji oluşumuna karşı üretilmiş özel kremler de kaşıntının giderilmesini sağlamaktadır. Bir kabın içerisine bir tatlı kaşığı karbonat katılarak pamuk yardımı ile kaşınan bölgeye sürülebilir.

Bebeklerde sinek ısırığı kaşıntısı doğal olarak evde hazırlanabilecek şu içeriklerle giderilebilir:

 • Bir kase içerisine 5 damlayı aşmayacak lavanta yağı
 • Bir buçuk damla kadar ylang
 • İçerisine yarım milim tatlı badem (yağı)
 • 3 damla çay ağacı yağı

Tüm bu malzemeler karıştırılır. Koyu renkli bir şişe içerisinde muhafaza edilir. İstendiğinde sprey şişe içerisine geçirerek vücuda uygulanabilir.

Bebeklerde sinek ısırığı

Bebekte Sinek Isırıklarının Önlemenin Yolları Nelerdir?

Bebeklerin sinek ısırıklarını önlemek için şu yöntemleri dikkat edilmelidir:

 • Kendisini savunamayacak kadar küçük yaşta olan çocuklar için bırakıldığı ortam üzerine cibinlik kullanabilir. Özellikle uyurken sineklerin rahatsız etmesine engel olacak koruyucu özelliği bulunur.
 • Sineklerin bölgeden uzaklaşması için kullanılan elektrik prizi ile temas ettiğinde çalışma gösteren sinek kovucu ürünleri kullanılırken odanın ara ara havalandırılması önemlidir.
 • Bitkisel olarak üretilmiş içerisinde kimyevi madde bulundurmayan sinek kovucu ürünleri kullanılmalıdır.
 • Sineklerin özellikle dikkat ettikleri ve üzerine konmaktan hoşlandıkları renkli kıyafetlerden uzak tutularak çocuk sade tonlarda giydirilebilir.
 • Bulunulan bölgede açıkta şekerli ürün bulundurulmamalıdır.
 • Eğer açık havada bulunulması gerekiyorsa bebeğin sivrisinek ısırıklarından korunması için uzun kollu giysiler giydirilmelidir.
 • İki aydan küçük olmayan 6 ayı aşmış çocuklarda içerisinde sinekleri kovmaya yarayan özel içerikler bulunduran spreyler kullanılarak açık havaya çıkması önerilmektedir.
 • Bazı bitkilerin özel bir koruyucu özelliği bulunur. Bunlar bulunulan ortamda sinek oluşumunu giderirler. Özellikle lavanta yağı kokusu itibariyle sinekleri uzaklaştıran bir niteliği bulunur. Bunun yanı sıra nane ve sarımsak da kullanılabilir.

 

Kategori