B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Sa, 05/03/2022 - 20:49 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
B12 saç dökülmesi

B12 Vitamini, vücudun sinir sistemine ve kan hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan, suda çözünen temel bir vitamindir. Vücudunuzun tüm hücrelerdeki genetik materyal olan DNA'yı yapmak için B12 vitaminine ihtiyacı vardır.

Ortalama bir yetişkin için önerilen günlük B12 vitamini miktarı 2,4 mikrogramdır. Vücudunuz bu vitamini üretemezken, emebilir. Günlük B12 vitamini kaynağınızı, diğer doğal kaynakların yanı sıra süt ürünleri, balık, et ve kümes hayvanları gibi besin açısından zengin besinler yoluyla alabilirsiniz.

Normalden daha fazla saç kaybettiğinizi fark ederseniz veya saçlarınız normal hızında uzamıyorsa, B12 vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu makalemizde, B12 vitamini ve saç dökülmesinin nasıl bağlantılı olduğunu açıklayacağız.

B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi

B12 vitamini saç büyümesini etkiler mi?

 

B12 Vitamini eksikliği çekiyorsanız, muhtemelen düşük kırmızı kan hücresi sayısının belirtilerini görmeye başlamışsınızdır. Sağlıklı saçlar için gerekli olan temel besinlerden biridir. B12 Vitamini, saç derinize oksijen taşıyan ve sağlıklı kalmasını sağlayan ve saç büyümesini teşvik eden kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur.

 

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri

 

B12 vitamini, saç köklerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında gereklidir. B12 vitamini seviyeleri düşük olduğunda, saç kökleriniz yeni saçları verimli bir şekilde yetiştiremeyebilir ve bu da saç dökülmesine neden olabilir. B12 vitamini eksikliği ayrıca düşük demir seviyeleri, saç incelmesi ve saç dökülmesi ile ilişkili anemi semptomlarına neden olabilir.

Gençseniz ve saçınızın griye döndüğünü fark ettiyseniz, bunun nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir. Araştırmalara göre, B12 vitamini eksikliği saçların erken grileşmesine neden olabilir.

B12 eksikliğinin diğer belirtileri şunlardır:

  • Zayıflık ve yorgunluk
  • Bilişsel akıl yürütmede zorluk
  • Şişmiş bir ağız veya dil
  • İştah kaybı
  • Ellerde uyuşma veya karıncalanma
  • Kilo kaybı
  • Mide bulantısı
  • Sinirlilik
  • Görme bozukluğu
  • Yürüme şeklinizdeki değişiklikler

 

 

Saç dökülmesi için b12 vitamini takviyesi almak

 

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunun bir B12 eksikliği olabileceğinden şüpheleniyorsanız, altta yatan ciddi sağlık sorunlarını yok etmek için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ayrıca B12 seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yapabilir ve bir takviyenin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Birçok farklı saç dökülmesi türü vardır ve kesin nedeni yalnızca bir tıp uzmanı belirleyebilir.

Kategori