Ayak Tırnak Mantarı Hangi Bölüme Girer?

Cu, 12/31/2021 - 01:17 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
ayak tırnak mantarı

Ayak tırnağı mantarı yaygın bir durumdur. Ayak tırnağı mantarı, tırnağı bozan ve bazen de yok eden bir durumdur. Onikomikoz olarak da adlandırılır. Ayak tırnağı mantarına birkaç farklı mantar türü neden olabilir. Bu hastalığa yakalandıktan sonra herkes şu soruları aklına getirir: Ayak tırnak mantarı için hangi bölümden randevu almak gerekir? Ayak tırnak mantarı için hangi doktora gidilir? Ayak tırnak mantarı nedir? Ayak tırnak mantarı nasıl tedavi edilir? İşte ayak tırnak mantarı hakkında bilmeniz gerekenler.

Kuru, kırılgan tırnaklarda mantarın tırnak ünitesine girmesine izin veren çatlaklar oluştuğunda bu hastalık gelişebilir.  Bir ayak tırnak mantarı enfeksiyonu, çoğunlukla, aşırı nem ayak tırnağınızın altına girdiğinde, çoraplarınız ve ayakkabılarınız tarafından sıkışıp mantarın büyümesine ve gelişmesine izin verildiğinde ortaya çıkar. Peki ayak tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir?

 

Ayak tırnak mantarı nedenleri nelerdir?

 

Ayakları terleyen kişilerin mantar enfeksiyonuna yakalanma riski daha yüksektir. Mantarlar halka açık duşlar ve spor salonları gibi rutubetli, karanlık yerlerde yaşamayı sever, bu nedenle bu halka açık yerleri sıklıkla kullanan ve derilerinde boşluk olan kişiler mantar enfeksiyonlarını kolayca kapabilirler. Bu durum bir ayak parmağından diğerine yayılabilir veya vücudun diğer bölgelerine geçebilir.

Ayak tırnak mantarı enfeksiyonları çok yaygındır. Şeker hastalığı veya dolaşım sorunları olan kişilerin enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. Ayak tırnakları travma, diğer sistemik hastalıklar veya bazı ilaçlar nedeniyle de renksiz görünebilir. Efekte olmuş ayak tırnağının bir parçasını alınıp mantar için test etmek üzere laboratuvara gönderilebilir.

ayak tırnak mantarı

Ayak tırnak mantarı enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

 

 • Tırnak kalınlaşması
 • Tırnak renginin solması
 • Zonklayan ayak ağrısı
 • Tırnak kalkması
 • Tırnak ayrılması
 • Tırnak parçalanması
 • Tırnağın deformasyonu, pürüzlü kenarlar
 • Tırnak enfeksiyonları kötü bir kokuya sahip olması.

 

Ayak tırnak mantarı önleme

 

Ayak tırnak mantarını önlemeye yardımcı olmak için:  

 

 • Ayaklarınıza biraz nefes alma alanı sağlayan rahat ayakkabılar ve çoraplar giyin.  
 • Ortak duşlarda veya soyunma odalarında ayakkabı, sandalet veya parmak arası terlik giyin.  
 • Ayaklarınızı her gün yıkayın. Bunları iyice kurulayın ve kaliteli bir ayak pudrası kullanın.  
 • Her gün temiz çorap giyin.  
 • Ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kesin.
 • Pedikür aletlerini kullanmadan önce dezenfekte edin.

ayak tırnak mantarı

Ayak tırnak mantarı tedavisi

 

Enfeksiyon hafifse ve mantar küçük bir alana yayılmışsa, cilt doktoru krem, solüsyon veya ilaçlı oje şeklinde topikal bir mantar önleyici madde reçete edebilir.  

Enfeksiyon tırnağınızın daha geniş bir alanındaysa veya birkaç tırnağınızdaysa, tek başına topikal bir ilacın etkili olma olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle doktorunuz oral antifungal bir ilaç reçete edebilir. Çoğu zaman doktorlar önce terbinafin reçete eder. 

Çok ağır vakalarda, ayak tırnağı mantarı tedaviye dirençli olduğunda cerrahi olarak tüm tırnağın çıkarılması gerekebilir. 

Ayak tırnaklarınızda herhangi bir renk değişikliği fark ederseniz veya ayak tırnak mantarı enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, kronik veya şiddetli mantar enfeksiyonundan kurtulmanız birkaç ay sürebileceğinden hemen cildiye bölümünden randevu almalısınız.

 

Kategori